Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ostrzeżenie przed burzami z ulewnym deszczem

Grafiki: IMGW

IMGW po raz kolejny ostrzega przed burzami, którym mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Mniejsze rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze.

Ostatnie ostrzeżenia IMGW przed burzami dla naszego regionu nie miały większego przełożenia na rzeczywistość. Pojawiają się one niemal dzień po dniu i nie inaczej jest w czwartek, 23 maja.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad. W związku z dynamicznym rozwojem zjawisk burzowych stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony – informują w IMGW. Już teraz dla całego regionu wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, za wyjątkiem powiatu cieszyńskiego (I st.).

Ostrzeżenie meteorologiczne jest ważne dziś od 11.00 do 23.00. Prawdopodobieństwo tej prognozy oszacowano na 85 proc.

W tym samym okresie i na tym samym obszarze obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne. – W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnego opadu w zlewniach kontrolowanych, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – powiadamia Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.

google_news