Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Kultowy “Kwartet” w Cieszynie. Każdy spektakl jest inny od pozostałych

Fot. mat. pras.

Na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagości grany już od ponad 50 lat spektakl “Kwartet”, a wystąpią w nim znani polscy aktorzy. “Kwartet” to kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej.

“Kwartet” Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny teatr w wyśmienitej obsadzie, gdzie bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytania fundamentalne. Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia
się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów, przekomarzania i prowokacji, w trakcie której nikt nie może się czuć bezpieczny – ani aktorzy, ani publiczność odważnie włączana do występu.

Premiera „Kwartetu” w zespole muzyki współczesnej MW2 odbyła się w 1973 roku. Z kolei premiera teatralna miała miejsce w roku 1979. W 2023 roku spektakl świętował więc swoje 50-lecie.

Na oczach widzów tekst wybitnego polskiego kompozytora i ledwie zarysowana sytuacja dramatyczna stają się pretekstem dla fascynujących improwizacji znakomitych aktorów, którzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, dzięki czemu każdy spektakl jest zupełnie inny od pozostałych. Jak wyjdzie w Cieszynie? Będzie można przekonać się o tym 11 marca o 19.00. Pewne jest to, że frajdę z udziału w wydarzeniu będą mieć zarówno miłośnicy teatru, jak i muzyki.

Reżyserią “Kwartetu” zajął się Mikołaj Grabowski, a w wymiennej obsadzie spektaklu występują: Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Jan Peszek, Mikołaj Grabowski, Bogdan Słomiński i Tomasz Karolak. Wybitne aktorstwo, atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – to wszystko składa się na oryginalne i dowcipne widowisko, które zachwyca swoją niepowtarzalnością.

google_news