Wydarzenia Wadowice

Łączany: Seniorzy wracają do szkoły

Fot. Edyta Łepkowska

Dom Seniora w Łączanach rozpocznie działalność dopiero w lipcu, ale już dzisiaj (22 maja) odbyło się jego uroczyste otwarcie. Gościli na nim między innymi pensjonariusze podobnej placówki działającej od ponad roku w niedalekiej Marcyporębie, którzy nie ukrywali podziwu dla tej nowej, przestronniejszej i lepiej wyposażonej od ich własnej.

To zasługa dużo większych środków przeznaczonych na Dom Seniora w Łączanach. Na realizację projektu „Młodzi duchem” gmina Brzeźnica pozyskała 3,2 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, podczas gdy jego całkowita wartość wyniosła nieco ponad 3,4 mln zł. Sama adaptacja budynku dawnej szkoły w Łączanach (bo to w nim powstała placówka) kosztowała około 1 mln zł. Natomiast Dom Seniora w Marcyporębie powstał w ramach rządowego programu Senior+, przy dofinansowaniu w wysokości 300 tys. zł i wkładzie własnym gminy wynoszącym 211 tys. zł.

Do nowej placówki będzie uczęszczało 30 osób powyżej 60 roku życia. Ośrodek obejmie też opieką 15 seniorów, którym stan zdrowia nie pozwoli dojeżdżać na zajęcia. Pracownicy placówki zajmą się nimi w ich własnych domach! Podopieczni Domu Seniora będą między innymi korzystać z rehabilitacji, gimnastykować się, tworzyć rękodzieło, oglądać razem programy telewizyjne. Do placówki będą dowożeni, zaś na miejscu dostaną dwa posiłki dziennie. A wszystko to zupełnie za darmo. Ośrodek poprowadzi Stowarzyszenie Nowa Perspektywa z Biecza, które ma już doświadczenie w takiej samej działalności.

W przecięciu wstęgi wzięli udział przedstawiciele Kościoła, władz powiatu wadowickiego i gminy Brzeźnica, senator Andrzej Pająk, a także najstarsza mieszkanka Łączan – 95-letnia Anna Szymula. – Jesteśmy bardzo wdzięczni panu wójtowi za wyremontowane budynku starej szkoły, do której mamy szczególny sentyment, gdyż wszyscy się w niej uczyliśmy. Cieszymy się też, że w naszej miejscowości powstał Dom Seniora, do którego będziemy mogli uczęszczać, spotykać się w nim i aktywnie spędzać wolny czas. Jest to wspaniała inicjatywa na rzecz starszego pokolenia. Skończymy z samotnym siedzeniem w domach i wyczekiwaniem na wracające z pracy dzieci czy wnuki – mówiła w imieniu seniorów z Łączan była wieloletnia wicedyrektorka miejscowej szkoły Stanisława Szymula.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

navigate_before
navigate_next

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
5 lat temu

Nie ma nic za darmo. Prowadzenie ośrodka przez Stowarzyszenie kosztuje. Gmina będzie finansowała? Jak to się ma w stosunku do prowadzenia Domu Seniora w Marcyporębie? Bardzo cenna jest opieka seniorów w domu. Fantastycznie.