Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Laptop dla gracza – na co zwrócić uwagę

Szukając komputera do gier nie musisz rezygnować z mobilności. Odpowiednio dobrany laptop pozwoli zagrać w najnowsze tytuły, a także będzie wygodny w transporcie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla siebie.

Ekran

Szeroki wybór laptopów do gier sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Często liczy się pierwsze wrażenie, a za nie odpowiada m.in. ekran. Odpowiednio dobrana jednostka powinna posiadać matrycę, która pozwoli komfortowo grać przez długie godziny. Żeby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru, zwróćmy uwagę na jej parametry.

Przekątna ekranu powinna być dostosowana do naszych preferencji, jednak nie warto zwracać uwagi na laptopy poniżej 15 cali – mniejsza matryca nie zapewni rozgrywki na najwyższym poziomie, a jedynie wymusi na nas intensywniejsze skupianie wzroku. Najlepiej sprawdzą się ekrany o przekątnej 17 cali. Taka matryca sprawi, że rozgrywka będzie przyjemniejsza, łatwiejsza i jest dobrym kompromisem pomiędzy wielkością sprzętu, a jego mobilnością.

Rozdzielczość nie jest bez znaczenia. Z powodzeniem znajdziemy laptopy posiadające 4K, ale jest to wybór dla najbardziej wymagających użytkowników. Większość bez obaw może sięgać po mniejsze rozdzielczości – 2.5K lub FullHD. Nawet ekran w 1080p zapewni świetną jakość grafiki, a sama gra bez problemu uruchomi się na większości sprzętów.

Ważne jest również to, czy matryca będzie matowa, czy błyszcząca. Wybór zależy od tego w jakich warunkach najczęściej gramy. Dobrze oświetlone pomieszczenia, a nawet światło słoneczne padające na ekran sprawi, że granie na matrycy z błyszczącą powierzchnią będzie właściwie niemożliwe – zamiast rozgrywki na ekranie zobaczymy odbicia otoczenia lub źródeł światła. Matowa powłoka skutecznie poradzi sobie z tymi problemami.

Karta graficzna

Każdy komputer posiada jednostkę odpowiedzialną za wyświetlanie grafiki, ale nie każda jednostka poradzi sobie z wyświetlaniem jej na odpowiednim poziomie. W przypadku laptopów to producent wybiera za nas kartę graficzną. Pod jej kątem decydujemy się na zakup urządzenia – odpowiednio mocny komponent pozwoli na grę w wyższych detalach, bez spadków płynności.

Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie laptopy mają kartę graficzną, która jest sprzętem przystosowanym do gier. Wiele jednostek posiada układy zintegrowane z płytą główną. Taki komputer uruchomi mniej zaawansowane tytuły i pozwoli zagrać w starsze produkcje, ale nie poradzi sobie z najnowszymi lub uruchomi je w małej liczbie klatek na sekundę.

Kup sprzęt z kartą graficzną dedykowaną do gier – najczęściej będą to podzespoły od znanych firm, takich jak Nvidia czy AMD. Jednostki posiadające taki komponent z reguły wyposażone są w mocny procesor, który współpracuje z kartą i zapewnia maksymalną wydajność oraz dużą ilość pamięci RAM.

Waga

Skoro zajmujemy się sprzętem przenośnym, nie bez znaczenia jest jego waga. W przypadku laptopa dla gracza trzeba liczyć się z tym, że urządzenie będzie cięższe od jego biurowego odpowiednika. Taki sprzęt może ważyć ok. 3 kg, ale zdarzają się cięższe modele – wpływa na to jego wielkość, ale również materiał z jakiego wykonano obudowę.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o