Porady i inspiracje Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Laurowiśnia — co warto wiedzieć o jej uprawie?

Young beautiful female florist taking care of flowers. Close up photo of hands.

Laurowiśnia jest wieloletnim krzewem, który, choć pochodzi z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego, to w Polsce zyskuje na popularności jako roślina na żywopłot. Posiada drobne, białe kwiatki kwitnące w maju i ozdobne liście zielone przez cały rok. Co warto wiedzieć o jej uprawie? Podpowiadamy.

Laurowiśnia — co to za roślina?

Laurowiśnia jest to wieloletni krzew dekoracyjny, który nazywany jest również wiśnią laurą lub wawrzynośliwą. Jest popularna na Półwyspie Bałkańskim, Azji Mniejszej i Kaukazie. Jak sama nazwa wskazuje, jej wygląd przypomina połączenie wawrzynu i wiśni. Kwitnie w maju na biało, a jej kwiaty wtedy przypominają te u wiśni. Z kolei liście są jasne, niewielkie, zielone przez cały rok, zbliżone wyglądem do liści wawrzynu. Przez wiele lat roślina ta w połączeniu z innymi kwiatami była wykorzystywana do tworzenia większych kompozycji w ogrodzie. Obecnie najczęściej stosowana jest do budowy żywopłotów. Jej gęste liście idealnie nadają się do ochrony naszej posesji przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów i przechodniów. Fakt, że pozostaje zielona przez cały rok, jest kolejnym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem tej rośliny.

Jak posadzić laurowiśnie?

Laurowiśnia to roślina, która nie lubi pełnego słońca, dlatego powinna być sadzona w półcieniu. Rośnie na wszystkich glebach i można ją sadzić przez cały rok, jednak najlepszym okresem będzie wiosna lub jesień. Aby ją zasadzić, musimy wykopać rów lub dół, do którego włożymy sadzonki. Ich średnica powinna być co najmniej dwa razy większa od sadzonki. Po posadzeniu doły należy zakopać ziemią, którą możemy wymieszać z kompostem. Aby zamknąć otwory wentylacyjne i zaopatrzyć korzenie w składniki odżywcze, powinniśmy wydeptać glebę, a na końcu dokładnie podlać roślinę i przykryć ziemię ściółką z kory, która pomoże utrzymać odpowiednią wilgoć w glebie. Więcej porad znajdziemy na: Home – dom w dobrym stylu (morele.net)

Jak dbać o laurowiśnię?

Laurowiśnia to roślina, która nie wymaga wiele pielęgnacji. Możemy raz w roku nawozić ziemię, z której wyrasta, ale nie jest to konieczne. Jeśli jednak się na to decydujemy, wybierzmy kompost lub nawóz i zróbmy to końcem lutego, lub początkiem marca. W normalnych warunkach atmosferycznych żywopłot ten nie musi być podlewany, jednak jeżeli towarzyszy nam upalne lato i zauważymy, że liście zaczynają więdnąć, dobrze jest go podlać. W czerwcu powinniśmy podciąć żywopłot. Zabieg taki najlepiej wykonywać raz do roku i odciąć od 10 do 20 cm rośliny z każdej ze stron.

Artykuł powstał przy współpracy z Home – dom w dobrym stylu (morele.net)

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments