Wydarzenia Cieszyn

Laury Srebrnej Cieszynianki, do kogo trafiły w tym roku? Tradycyjna gala za nami

fot. Małgorzata Krawczyk

W Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbyła się dziś ważna, cykliczna impreza.

W jej trakcie honorowano laureatów nagrody Srebrnej Cieszynianki za 2023 rok. Przypomnijmy, że nagradzane są osoby z wszystkich gmin powiatu cieszyńskiego,  wcześniej wytypowane przez gminnych radnych, którzy wybór potwierdzili głosowaniem i stosowną uchwałą. Nagrodę otrzymują też reprezentanci Śląska Cieszyńskiego spoza powiatu, czyli gmin: Jaworze  oraz Jasienica i laureaci Złotej Cieszynianki. Poniżej prezentujemy tegorocznych laureatów:

Brenna
Czesław Greń – urodził się w 1954 w Brennej, gdzie spędził dzieciństwo i młodość oraz gdzie mieszka i działa obecnie. Jest członkiem Zespołu Regionalnego „Brenna” o twórcą Kapeli Ludowej „Brynioki”. Wielokrotnie nagradzany w rozmaitych konkursach i on, jak i prowadzone przez niego zespoły.

Chybie
Helena i Krzysztof Bełtowscy – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Razem”, które działa już blisko 15 lat w Chybiu. „Razem” niesie szeroko rozumianą pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Cieszyn
Danuta Kożusznik – pochodzi z dzielnicy Cieszyna Mnisztwo, z którą jest związana. Jest nauczycielem w Zespole Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie, zaś w latach 2015-2018 była radną sejmiku woj. śląskiego. W latach 2002-2018 była społecznym delegatem Śląskiej Izby Rolniczej z gminy Cieszyn. Od 2008 r. jest Prezesem Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, członkiem i wiceprezesem Koła nr 8 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Mnisztwie.

Dębowiec
Katarzyna Rymar – Od 2008 roku jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Dębowcu, a od 2013 dyrektorem wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy Dębowiec. Jest inicjatorką powstania 17. próbnej drużyny harcerskiej, autorką podręczników dla nauczycieli, dotyczących edukacji wczesnoszkolnej, organizuje licznych imprezy gminne.

Goleszów
Gertruda Proksa – mieszkanka Dzięgielowa o bardzo bogatym życiorysie i długiej liście osiągnięć oraz przynależności do rozmaitych organizacji. Od 1963 roku jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Dzięgielowie, a od 1983 r. pełni nieprzerwanie funkcję przewodniczącej. Organizatorka życia kulturalnego oraz artystycznego na terenie gminy i nie tylko. Współorganizatorka powołania Klubów Seniora na terenie gminy Goleszów, członek Zarządu Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie, przewodnicząca Komisji do Spraw Innowacji i Nauczania w Radzie Krajowej Kobiet w Warszawie; przewodnicząca Rady KGW przy Rejonowym Związku Rolników i Organizacji Rolniczych i in. Uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą i Srebrną Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Hażlach
Maria Żyła – jest mieszkanką Kończyc Wielkich byłą pracownicą Urzędu Gminy Hażlach. Była radną gminy w latach 2006-2014. Od 2010 roku do dziś pełni funkcję Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich. Zakładała Grupę Śpiewaczą „Jarzębinki”, która przekształciła się w „Wielkokończanki”. Od 2021 roku jest czynnym członkiem Klubu Seniora i Rady Seniora.

Istebna
Iwona Konarzewska – pochodzi z artystycznej rodziny Konarzewskich, która na trwale wpisała się w dziedzictwo kulturowe Istebnej. Mieszka i nadal tworzy w domu rodzinnym w przysiółku Andziołówka, gdzie można poznać dorobek artystyczny czterech pokoleń rodziny, a także jej bogatą historię. Od 26 lat prowadzi autorską szkółkę malarską. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.

Skoczów
Przemysław Kolondra – mieszkaniec Skoczowa, gdzie jest znanym działaczem. Były zawodnik judo, a od 2005 roku nauczyciel WF-u w skoczowskiej „ósemce” oraz trener swojej dyscypliny. Obecnie trenuje dzieci, z których wiele reprezentuje gminę Skoczów w zawodach krajowych.

Strumień
Grażyna Gądek – mieszkanka Zbytkowa, polonistka, autorką książki „Ocalić od zapomnienia. Próba odtworzenia dziejów mieszkańców dworu i najstarszych domów w Zbytkowie” , działaczka Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa.

Ustroń
Tadeusz Krysta – strażak, naczelnik (1987 – 2000), wiceprezes (2000 – 2006) i prezesa Zarządu osp (2011-2021). Radny dwóch kadencji Rady Miasta Ustroń. W latach 2016- 2019 pełnił funkcję wiceprezesa ZOM ZOSPRP w Ustroniu, w latach 2006 — 2011 był członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego, w latach 2011-2019 pełnił funkcję członka Prezydium ZOP ZOSPRP, od 2016 r. był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej ZOP ZOSP, a od 2019 r. do dziś jest członkiem Sądu Honorowego ZOW ZOSPRP.

Wisła
Bronisław Cieślar – były biegacz narciarski WSS Wisła (obecna nazwa klubu), a potem trener tej dyscypliny. Jako czynny zawodnik, na przełomie kat 70/80 ubiegłego wieku był w krajowej czołówce w biegach narciarskich. W latach 1981 – 1983 Bronisław Czech był członkiem kadry narodowej. Od wielu lat nabyte umiejętności i doświadczenie przekazuje młodzieży.

Zebrzydowice
Urszula Wierzgoń – blisko 25 lat jest kierownikiem Regionalnego Śpiewaczego Zespołu Folklorystycznego „Małokończanie”. Zespół zdobył już wiele cennych nagród podczas krajowych festiwali, w tym II miejsce w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Z terenu gminy Jaworze uhonorowana została Gabriela Śliwka, zaś Jasienica nie zaproponowała swojego laureata.

Nagroda Złotej Cieszynianki powędrowała do dwóch osób:

Dr Jadwiga Sikora – mieszkanka Kaczyc, muzyk, pedagog, działaczka społeczna, dyrygentka Chóru Mieszanego Echo.

Michał Bożek – Fundacja Ustronianka, właściciel Zamku w Grodźcu.

Laureatem Srebrnej Cieszynianki powiatu został Andrzej Tomczyk, obecnie mieszkaniec Bielska-Białej, były trener gimnastyki sportowej Robotniczego Klubu Sportowego Cukrownik Chybie.

Autorem zdjęć jest Małgorzata Krawczyk

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok temu

Nie znam takiej osoby jak Bronisław Czech ,ten pan z Wisły to Bronisław Cieślar

pomyłka w druku
pomyłka w druku
1 rok temu
Reply to  Jan

znany sportowiec okresu międzywojennego ale z Zakopanego, zginął w obozie w Oświęcimiu, memoriały w Zakopanem jego imienia i Marusarzówny

nie wiadomo
nie wiadomo
1 rok temu

Czy zdobywca nagrody Srebrnej Cieszynianki jest jednocześnie zasłużonym dla gminy, a taki tytuł wynika z ustawy samorządowej?

po wyborach się zmieni
po wyborach się zmieni
1 rok temu

Chyba przeżyła się koncepcja wystawiania z każdej gminy kandydatów, ich co roku w niektórych gminach nie ma.