Porady i inspiracje

Leasing pracowniczy: jakie są korzyści dla biznesu?

Leasing pracowniczy jest formą pozyskiwania pracowników tymczasowych. Rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich firmach, które w danym okresie widzą potrzebę zwiększenia zatrudnienia np. w celu realizacji dużego projektu lub zwiększonego popytu na produkt. Zobaczmy, jakie może przynieść korzyści.

Leasing pracowniczy jako elastyczna forma zatrudnienia

Leasing pracowniczy to po prostu „wypożyczenie” pracownika innej firmie. Takiego „wypożyczenia” mogą dokonywać również agencje pracy tymczasowej, które podpisują umowę z pracownikiem, a następnie kierują go do pracy w wyznaczonym przedsiębiorstwie (pracodawcy-użytkownika). Skorzystanie z usług agencji pracy jest dużo szybsze i tańsze, niż poszukiwanie kadry na własną rękę.

Pracownik leasingowy jest wynajmowany na określony czas lub do wykonania określonego zadania. Pracodawca może wybrać taką formę pracy w celu zastąpienia tymczasowo nieobecnych pracowników etatowych (np. przebywających na zwolnieniach lekarskich i urlopach). Kolejne przyczyny to większe zapotrzebowania na pracę w danym okresie (np. przed świętami lub latem) czy w celu przyśpieszenia realizacji danego projektu. Wszystko zostaje dostosowane do aktualnych potrzeb.

Ponadto pracodawca-użytkownik w dowolnym momencie może zrezygnować z pracownika. Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa pracy – w tym dbałość o sprawy socjalne oraz wyliczenie stażu pracy – pozostają po stronie agencji.

Leasing pracowniczy w Polsce

Leasing pracowniczy jest elastycznym rozwiązaniem, od dawna stosowanym w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Obecnie w całej Unii Europejskiej w ramach leasingu jest zatrudnianych blisko 4 mln osób rocznie. Najwięcej pracowników tymczasowych podejmuje zatrudnienie na terenie Holandii, Niemiec i Francji.

Również w Polsce taka forma pozyskiwania pracowników zyskuje coraz większą popularność. W 2003 r. powstała nawet ustawa regulująca zatrudnienie pracowników tymczasowych. Nowe regulacje prawne umożliwiają podjęcie legalnego zatrudnienia także osobom z Europy Wschodniej. Leasing pracowniczy wykwalifikowanej kadry z Ukrainy, zapewniając całą obsługę prawną, przeprowadzi m.in. agencja pracy KONO.

Rosnące zapotrzebowanie w budownictwie sprawia, że firmy często stawiają na leasing pracowników budowlanych. Oprócz zajęć ogólnobudowlanych istnieje popyt na pracowników w takich profesjach jak m.in.: zbrojarz, tynkarz, murarz, elektryk, cieśla, dekarz czy zbrojarz.

Leasing pracowniczy a outsourcing – podstawowe różnice

Pojęcia leasingu oraz outsourcingu pracowniczego nierzadko bywają mylone, dlatego warto podkreślić podstawowe różnice między tymi rozwiązaniami. W przypadku leasingu mamy do czynienia z układem trójstronnym – leasingodawcą (firmą macierzystą/agencją pracy), leasingobiorcą (firmą „wypożyczającą” personel) oraz pracownikiem. Z kolei outsourcing opiera się na porozumieniu dwóch stron – insourcera (firmą zlecającą zadanie) oraz outsourcera (firmą wykonującą zadanie).

Pracownik leasingowy, jako pracownik tymczasowy, zostaje na określony czas wypożyczony przez dane przedsiębiorstwo. Nie może to być jednak okres dłuższy niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Wszelkie kwestie prawne wyjaśnia ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.

Outsourcing jest z reguły współpracą długoterminową. Przepisy nie określają jednak maksymalnego czasu, na jaki może zostać zawarta umowa. Porozumienie między insourcerem a outsourcerem często posiada elementy umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło), dlatego po podstawowe regulacje należy sięgnąć do Kodeksu Cywilnego.

google_news