Porady i inspiracje

Zastosowanie tlenu acetylenowego przy cięciu tlenem – jak to działa?

Zabieg cięcia tlenowego to specjalistyczna operacja, mająca na celu przebicie materiału metalowego. Cięcie tlenem można wykonać z użyciem różnych gazów palnych. Najczęściej wybierany jest acetylen. Na czym polega obróbka z wykorzystaniem tego gazu? Do czego jest on potrzebny?

Cięcie tlenowe, czyli obróbka z wykorzystaniem gazu palnego

Zanim przedstawimy zastosowanie tlenu acetylenowego, wyjaśnimy pokrótce, czym jest cięcie tlenem. Mowa tutaj o zabiegu przebijania powierzchni metalowej z użyciem tlenu oraz gazu palnego. Gazem palnym może być acetylen, ale też propan butan lub gaz ziemny. Zabieg przeprowadza się przy użyciu specjalnych urządzeń emitujących tlen i gaz palny.

Warto podkreślić, że nie każdy metal można poddać obróbce tlenowej. Operacja daje pozytywne rezultaty tylko w przypadku metali o relatywnie niskiej temperaturze zapłonu. Sprawdza się przede wszystkim w obróbce stali niskostopowych i niskowęglowych. Sprzęt taki posiada kilka wyspecjalizowanych firm jak np. Eckert oferujący cięcie tlenowe. Przy użyciu tych urządzeń cała procedura przebiega szybko i bezpiecznie.

Cięcie lancą tlenową — rola gazu palnego

Wspomnieliśmy już, że cięcie tlenowe przebiega z udziałem nie tylko tlenu, ale również jednego z gazów palnych. Jakie jest jego zadanie? Tak naprawdę jest ich kilka. Przede wszystkim, aby cięcie lancą tlenową było możliwe do przeprowadzenia, materiał musi zostać doprowadzony do temperatury zapłonu. Właśnie za to odpowiada gaz palny. Ponadto podtrzymuje on temperaturę, aby cięcie tlenem mogło być kontynuowane. Wcześniej służy również czyszczeniu materiału z wszelkich drobin. Co więcej, gaz tworzy również osłonę dla tlenu, aby cięcie nie zostało zakłócone.

Zastosowanie tlenu acetylenowego

Choć do wyboru jest kilka gazów palnych możliwych do zastosowania podczas cięcia metali tlenem, zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest acetylen. Dlaczego? Chodzi głównie o to, że nie potrzebuje on zbyt wiele czasu, aby rozgrzać materiał. Innymi słowy, acetylen umożliwia szybkie przeprowadzenie operacji.

To ważne z punktu widzenia oszczędności, których przecież szukają wszystkie przedsiębiorstwa. Acetylen zwykle gwarantuje oszczędność, pomimo że sam proces generuje wyższe koszty niż przy użyciu na przykład propan butanu. Jednak szybsze tempo przeprowadzenia procesu wynagradza ten wydatek z nawiązką.

Cięcie metali tlenem — dlaczego jest tak popularne?

Istnieje kilka metod obróbki metalu. Wśród nich są też rozwiązania o wiele bardziej nowoczesne. Mimo to cięcie tlenowe wciąż jest bardzo popularne. Dlaczego? Powodów jest wiele. Po pierwsze, cięcie metali tlenem umożliwia obróbkę nawet grubych materiałów. Wiele innych metod dobrze radzi sobie z cienkimi materiałami, jednak nie jest w stanie poradzić sobie z tymi grubszymi.

Warto zwrócić uwagę także na ekonomiczność tego rozwiązania. Cięcie tlenowe jest po prostu tanie. Co więcej, jest to rozwiązanie dosyć wszechstronne. Warto pamiętać też o tym, że cięcie lancą tlenową doskonale radzi sobie z niskostopową i niskowęglową stalą. Jeśli metal ma nieco wyższą temperaturę zapłonu, nie można przeprowadzić cięcia tlenowego.

Należy pamiętać, że aby cięcie tlenem dało pozytywne rezultaty, musi zostać przeprowadzone profesjonalne. Niezbędne są odpowiednie parametry cięcia tlenowego. Ponadto, do obsługi urządzenia niezbędna jest znajomość zasad bezpieczeństwa. Wysoka temperatura i spalanie metalu stanowią duże zagrożenie dla osób, które nie są zaznajomione z regułami przeprowadzania bezpiecznego cięcia tlenowego.

google_news