Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Legalna praca dla opiekunek w Niemczech. Jakie ma zalety?

Smiling senior woman drinking tea and happy nurse in the hospice

Praca opiekunki w Niemczech jest kusząca ze względu na dobre zarobki. Jeśli jednak zamierzasz pracować nielegalnie, lepiej od razu zrezygnuj z tego pomysłu. Po sieci krąży wiele historii, zgodnie z którymi wyjazd za granicę może skończyć się nie tylko brakiem wypłaty i stresem. Wystarczy, by ktoś poinformował władze o tym, że pracujesz na czarno, a czeka Cię deportacja i grzywna za wykroczenie.

Tylko legalna praca dla opiekunek osób starszych zapewnia bezpieczeństwo poza granicami Polski

Dowodem na to, że pracujesz za granicą legalnie, jest komplet dokumentów. Chodzi nie tylko o dowód tożsamości i paszport. Musisz mieć przy sobie także umowę o pracę, formularz A1 oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu w razie kontroli bez problemu wykażesz, że nie ma problemu z dopilnowaniem formalności zarówno przez Ciebie, jak i przez agencję, która Cię zatrudnia.

Umowa o pracę opiekunki w Niemczech daje Ci pewność zatrudnienia i uzyskania uzgodnionego wynagrodzenia. Co ważne, od Twoich zarobków odprowadzane są składki, które uprawniają do uzyskania emerytury. Warto także pamiętać, że pracując jako opiekunka osób starszych poza granicami naszego kraju, nie musisz ponosić kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dobre agencje zatrudniające w Polsce opiekunki do pracy na terenie Niemiec organizują także darmowy przejazd tam i z powrotem. Oznacza to, że tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na wydanie pieniędzy na miejscu, czy też wrócisz do domu z całkiem pokaźnymi oszczędnościami.

Standardowo agencje gwarantują swoim opiekunkom ubezpieczenie w formie wspomnianej wyżej karty EKUZ lub też niemieckich kart AOK czy DAK. Korzystanie z nich wiąże się z rejestracją w niemieckim systemie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli Twój stan zdrowia pogorszy się podczas pobytu za granicą, możesz więc bez problemu skorzystać z porady lekarskiej na miejscu.

Praca opiekunki w Niemczech wiąże się z wieloma korzyściami pozafinansowymi

Opieka nad seniorami na pewno nie jest pracą dla każdego. Decydują się na nią przede wszystkim osoby wysoce empatyczne, które czerpią przyjemność z pomagania innym. W takim przypadku korzyści płynące z wykonywania zawodu będą wykraczać poza sprawy materialne. Sam wyjazd do pracy za granicę oznacza wyjście ze strefy komfortu, co skutkuje wyższą samooceną i poczuciem siły sprawczej. Sprawując opiekę nad starszymi osobami można także czerpać z ich doświadczenia i wiedzy. Dodatkowo niemieckie opiekunki mają okazję poćwiczyć własną cierpliwość. Seniorzy siłą rzeczy wykonują wiele czynności wolniej. Dzięki temu praca tego rodzaju nie wiąże się z powszechnym w świecie współczesnym pośpiechem.

Dłuższy pobyt w Niemczech wiąże się też z codzienną okazją do ćwiczenia umiejętności językowych. Tego rodzaju doświadczenie może się przydać w dalszej karierze, niezależnie od zawodu, jaki będziesz w przyszłości wykonywać.

Agencje zatrudniające opiekunki do pracy w Niemczech zapewniają im pełne wsparcie

Pracując legalnie, możesz też liczyć na profesjonalną poradę i opiekę ze strony agencji, która Cię zatrudnia. Może to się przydać zarówno osobom, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy w obcym kraju, jak i opiekunkom całkiem doświadczonym. W interesie agencji leży utrzymanie dobrej renomy na rynku. Dlatego legalny pracodawca będzie zawsze dbał o to, by pomóc Ci w rozwiązaniu wszelkich pojawiających się problemów.

Dobrą praktyką w agencjach oferujących pracę opiekunki w Niemczech jest przydzielanie osobom zatrudnionym rezydenta, który mówi w ich ojczystym języku. Takie postępowanie zdecydowanie ułatwia późniejszą komunikację i zmniejsza stres związany z pracą za granicą.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments