Wydarzenia Sucha Beskidzka

Legendarny szlak na Babią Górę zamknięty. Akademicka Perć w remoncie

Dzisiaj został zamknięty słynny żółty szlak na Babią Górę. Akademicka Perć będzie w remoncie aż do 28 października.

Jak informuje dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego, remont żółtego szlaku prowadzony jest na odcinku Górny Płaj – Babia Góra (Diablak). – Szlak żółty zostaje zamknięty. Jednocześnie informujemy, że na Babią Górę można wejść szlakiem czerwonym od schroniska na Markowych Szczawinach oraz szlakiem czerwonym od przełęczy Lipnickiej (Polana Krowiarki), a także szlakiem zielonym od Przywarówki. Za utrudnienia związane z remontem przepraszamy – wyjaśnia szef BPN.

Akademicka Perć, wcześniej nazywana też Percią Akademików, Percią Tatrzańską czy Skalną Percią, to szlak wyznaczony na szczyt Babiej niemal sto lat temu przez Władysława Miodowicza. Należy do najciekawszych i najtrudniejszych w Beskidach. W pokonaniu stromej, północnej ściany pomagają turystom – jak w Tatrach – klamry i łańcuchy. Ze względu na zagrożenie lawinowe szlak w zimie jest nieczynny. Co więcej, jest też jednokierunkowy, ale w obu kwestiach zdarza się, że (jak na zdjęciu) turyści nie stosują się do reguł.

Nie wszyscy miłośnicy gór przyjęli ze zrozumieniem remont tak popularnego szlaku, gdy jeszcze lato trwa w najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że na tej wysokości zbocze może być pokryte warstwą śniegu od wczesnej jesieni aż do późnej wiosny.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
10 miesięcy temu

Miłośnicy gór ze zrozumieniem przyjmują informację o remoncie. Nie mogą się tylko zgodzić dlaczego informacja o tak długim remoncie pojawia się dzień przed zamknięciem. No i właśnie to, że kilka dni by raczej nic nie zmieniło, więc dlaczego nie można było zamknąć od 4.09.? Karkonoski Park Narodowy w podobnym przypadku informował już o remoncie 2-3 tygodni wcześniej. Dodatkowo pomimo rozpoczęcia remontu od 29.08. na weekend 3-4.09.2023 nastąpi przerwa i szlak będzie dostępny. Można? Można!