Bielsko-Biała Na sygnale

Seniorka straciła 182 tys. zł! Kolejny skuteczny atak oszustów

Równowartość aż 182 tys. zł w różnych walutach straciła seniorka z Bielska-Białej. Dała się nabrać przestępcom, podszywającym się pod funkcjonariuszy policji.

Rzecz się działa 24 sierpnia w Bielsku-Białej. 72-latka dała się omotać przestępcom. Ze wstępnych informacji policji wynika, że przekazała im prawdziwy majątek: ok. 165 tys. zł, ponad 3 tys. euro i niespełna 100 dolarów.

Policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie, starając się ustalić sprawców. Jednak w tego rodzaju przypadkach oszuści na ogół pozostają nieuchwytni. Seniorzy powinni więc mieć świadomość, że nie przekazuje się pieniędzy nieznajomym – obojętnie, jaką by historię „sprzedawali”.

Przypomnijmy, że ledwie dzień wcześniej 79-letnia mieszkanka Bielska-Białej pożegnała się z 30 tys. zł. Uwierzyła, że rozmawia z córką, która potrzebuje pieniędzy po spowodowanym przez nią wypadku drogowym i że po pieniądze zgłosi się kurier.

Policjanci przypominają, by rozważnie i bez emocji podejmować decyzję dotyczące przekazywania pieniędzy. Funkcjonariusze i prokuratorzy nie odbierają gotówki i nie wysyłają kurierów. Uważajmy także na jeden z elementów działania przestępców. Oszuści często podają się za bliskich i twierdzą, że dzwonią z innego numeru telefonu, bo ten wcześniejszy jest nieaktywny – został zmieniony lub utracony.

Przestępcy podszywają się również pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego, takich jak policja lub banki, informując o zagrożeniu pieniędzy ulokowanych przez klienta i potrzebie podjęcia natychmiastowych działań w celu ich zabezpieczenia przed kradzieżą. Przedstawione powyżej schematy działań przestępców należy traktować jako przykładowe, gdyż przestępcy rozwijając swój proceder tworzą nowe scenariusze działania oparte na fikcyjnych historiach.

Cechami wspólnymi tego typu przestępstw są:

– kontakt telefoniczny,
– stosowanie manipulacji,
– podszycie się pod osobę bliską lub wzbudzającą zaufanie,
– wprowadzenie w stan silnych emocji wywołujących ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji,
– nakłanianie do wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku bankowego.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
9 miesięcy temu

Tylko skąd oszuści wiedzą, do kogo telefonować i znają nawet rodzinne koligacje babć i dziadków?

Dziadek
Dziadek
9 miesięcy temu

Zobaczcie jakie zaufanie ma policja wśród dziadków. Poza sporą gotówką babcia straciła jeszcze resztkę kiepskiego rozumku jaki miała dając się nabrać.