Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Liczba przypadków koronwirusa w Małopolsce wzrosła do pięciu

Fot. Materiał prasowy

Z dwóch do pięciu wzrosła w ostatnich kilkunastu godzinach ilość chorych na terenie Małopolski, u których potwierdzono zarażenie się koronawirusem.

Pierwszy pacjent, u którego potwierdzono zakażenie, przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, zaś pozostałymi opiekuje się Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W dwóch przypadkach źródłem zakażenia był najpewniej pobyt we Włoszech lub kontakt z osobą, która przebywała we Włoszech. U pozostałych osób zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w Austrii lub we Francji.

Działania sanepidu

W każdym przypadku służby sanitarno-epidemiologiczne podejmowały stosowne działania, ustalając krąg osób z tzw. kontaktu i obejmując je kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Niemal nieustannie w siedzibie Sanepidu dzwoni telefon, pod którym udzielane są informacje. Telefony dotyczą różnych kwestii. Dzwonią osoby, które wracają z zagranicy i są objęte dwutygodniową kwarantanną. Są też telefony od osób, które źle się czują i podejrzewają kontakt z osobą zakażoną. Pytają w takich sytuacjach, gdzie mają się udać. Sporo pytań dotyczy kwestii, jak zachować się wobec osób, które są w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

W wielu przypadkach to właśnie kontakt telefoniczny z sanepidem uruchamia działania zmierzające do zdiagnozowania zakażenia koronawirusem. – Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z porad udzielanych przez sanepid i stosują się do zaleceń – przekazuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Szczególna rola Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego od wczoraj pacjenci zarażeni wirusem SARS – CoV-2 z terenu całego województwa małopolskiego trafiają do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Reorganizacja Szpitala opierać się ma na działaniach służących zwiększaniu liczby łóżek na oddziale zakaźnym do liczby umożliwiającej przyjęcie pacjentów, a także na ograniczaniu działalności pozostałych oddziałów szpitala w celu przyjmowania pacjentów zakażonych, przy zachowywaniu – w miarę możliwości – wykonywania procedur leczniczych o ograniczonej dostępności w województwie małopolskim.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, do szpitali jednoprofilowych trafi tysiąc sztuk kombinezonów, tysiąc maseczek i odpowiednia ilość gogli. Zabezpieczone zostanie także finansowanie tych szpitali. Oprócz dotychczasowego ryczałtu otrzymają one m.in. dodatek za gotowość w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych.

Laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Ogrom pracy wykonują także każdego dnia laboranci badający próbki. 12 marca rozpoczęły się badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. W tym dniu wykonano ich 16.  dzień później wykonano już 32 badania, 14 marca – 48 badań, zaś 15 marca –  62 badania, a wczoraj aż 64 badania. – Około 60 badań to maksymalna możliwość. Badanie jednej „partii badań” (nie wykonuje się pojedynczych badań) trwa do 8 godzin. Podsumowanie wszystkich badań z danego dnia i powiadomienie o wynikach zlecających szpitali następuje przeciętnie w ciągu doby, o ile napływ materiału nie przewyższa możliwości diagnostycznych. Podejmujemy działania, aby w najbliższych dniach znacznie zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań – informuje rzeczniczka wojewody.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments