Wydarzenia Żywiec

Lipowa: Oczyszczacze dla przedszkoli. Radni chcą i wójt chce, ale

W połowie marca gmina Lipowa pochwaliła się kupnem dwóch oczyszczaczy powietrza dla przedszkola w Siennej. Na początku czerwca grupa radnych zawnioskowała do wójta o zaopatrzenie pozostałych gminnych przedszkoli w takie urządzenia.

Mirosław Piotrowski, Janusz Szymański i Paweł Prochot zaznaczyli, że już raz pisali do gospodarza gminy w tej sprawie (28 lutego) i ubolewają, że skończyło się na przekazaniu urządzenia tylko jednej placówce. Tymczasem zdaniem wnioskujących oczyszczacze powinny trafić do wszystkich gminnych przedszkoli, gdyż wszystkie zlokalizowane są na terenie narażonym na działanie smogu. Radni chcą też, aby były to maszyny z funkcją eliminacji cząstek PM10 i PM2,5. Dodatkowo argumentują: – Oczyszczacze powietrza ogólnie poprawiają warunki otoczenia, w jakim spędzają czas najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Uważamy tak dlatego, że – jak wskazaliśmy w naszym pierwszym wniosku – mogą one również skutecznie usuwać szkodliwe alergeny: lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza, sierść i zarodniki pleśni. Na koniec sugerują załatwienie sprawy doposażenia pozostałych przedszkoli w stosowne urządzenia w czasie wakacji, aby dzieci mogły z nich korzystać już od nowego roku szkolnego.

Poprosiliśmy wójta Jana Górę o komentarz. W efekcie otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź wystosowaną do radnych, jak i komentarz. Z tej pierwszej wynika, że oczyszczacze będą, ale nie w tym roku, gdyż nie zostały ujęte w bieżącym planie finansowym. – Kolejne placówki będą w nie systematycznie wyposażane, po zaplanowaniu środków finansowych na ten cel w nowym budżecie gminy na 2019 rok. Z kolei komentarz dla „ŻKB” brzmi tak: – Po pierwsze, z całym szacunkiem dla radnych, pismo napisać można, ale co dalej? Ja też napiszę do starosty, żeby położył nową nawierzchnię asfaltową na wszystkich drogach powiatowych w naszej gminie, bo taka jest potrzeba. Ale czy to znaczy, że po wysłaniu tego pisma mam uznać sprawę za załatwioną?

Po drugie, specjalnie zamontowaliśmy czujniki badające jakość powietrza na początku, w środku i na końcu gminy – żeby mieć całościowy ogląd problemu związanego ze smogiem (w 2017 roku czujniki powietrza pojawiły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siennej, w centrum Lipowej oraz w ZSP w Słotwinie). Po ponad roku ich funkcjonowania obserwacje były takie jak przypuszczaliśmy – okazało się, że najgorsze powietrze jest przy szkole graniczącej z Żywcem (Sienna). Wtedy zdecydowaliśmy o poszukaniu odpowiedniego oczyszczacza i podarowaniu go przedszkolu w Siennej. Działania pewnej grupy radnych to, niestety, próba podpinania się pod inicjatywy, które są w toku, albo już się zakończyły.

 

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments