Wydarzenia Cieszyn

Macierzowe stypendia

Fot. Krzysztof Marciniuk

Na Zamku w Cieszynie wręczono stypendia dla utalentowanych uczniów klas maturalnych i studentów pierwszego roku z powiatu cieszyńskiego. Uroczystość odbyła się w ostatnią sobotę października.

Zdolna i pracowita młodzież została nagrodzona po raz osiemnasty. Rada Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego na rok szkolny 2019/2020  przyznała kilkanaście stypendiów macierzowych dla uczniów klas maturalnych i studentów I roku studiów dziennych oraz dwie nagrody specjalne. Nie zabrakło  stypendium artystycznego im. Maćka Olbrychta fundowanego od lat przez europosła Jana Olbrychta. To ostatnie otrzymała Joanna Borowska – absolwentka LO im. Kopernika w Cieszynie. Jako laureatka wykonała trzy utwory na wiolonczeli.

Stypendystom gratulowali burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius i dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiewska.  Uroczystość prowadził Bronisław Brudny, wiceprezes Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Stypendia przyznawane są od 2002 roku w ramach Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego, który stara się pomagać uzdolnionej a niezamożnej młodzieży z powiatu cieszyńskiego. Stanowi to nawiązanie do działalności Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego powstałej w 1885 roku, która jako najważniejszy cel postawiła sobie zbudowanie polskiego szkolnictwa. W okresie ostatnich 18 lat stypendia otrzymało ponad 200 osób. Pieniądze gromadzone są podczas koncertów charytatywnych oraz wpływają od indywidualnych darczyńców i instytucji.

Zdjęcia: Krzysztof Marciniuk

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments