Wydarzenia Sucha Beskidzka

Mają pomysł na Małe Widełki i Czatożę

Ponad 2,5 mln zł ma według szacunków kosztować zakrojone na szeroką skalę zagospodarowanie terenów w rejonie zawojskich przysiółków Małe Widełki i Czatoża. Inwestycję „Babiogórskie ścieżki” chce przeprowadzić gmina wraz z suskim Nadleśnictwem oraz Babiogórskim Parkiem Narodowym.   

Choć koszty przedsięwzięcia oszacowano na ponad 2,5 mln zł to jego pomysłodawcy nie zamierzają tyle wydać. Mają nadzieję, że uda im się je zrealizować nakładem zaledwie 400 tys. zł. Brakującą sumę chcą pozyskać z funduszy unijnych. – Złożyliśmy już wniosek i czekamy na jego rozpatrzenie. Może coś będziemy musieli uzupełnić – mówi Marcin Pająk, wójt Zawoi, który uważa, że jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie to inwestycja mogłaby ruszyć w przyszłym roku.

Pierwsza część inwestycji zakłada wykonanie chodnika o długości około 1 km, który połączy Małe Widełki z rejonem wyciągów na Czatoży. Ciekawostką ma być odtworzenie linii okopów z czasów drugiej wojny światowej. Powstać mają przy tym mostki, poręcze, tabliczki kierunkowe i drogowskazy, a także wytyczenie ścieżki edukacyjnej z 10 tablicami oraz parkingu dla autobusów. W ramach projektu przewidziano również budowę kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego, mającego stworzyć strefę aktywnego wypoczynku. Składać na nią ma się plac zabaw (zjeżdżalnia, drabinki, huśtawka, piaskownica, małe huśtawki sprężynowe, układanka przestrzenna, drążek do podciągania, kratka do wspinania). W projekcie zapisano jeszcze zmodernizowanie istniejącej już drewnianej wiaty z niewielką sceną oraz wykonanie antresoli, która stanie się punktem obserwacyjnym. Podziwianie panoramy ułatwiać ma zamontowana na niej lornetka.

google_news