Wydarzenia Sucha Beskidzka

Maków Podhalański: Tydzień Kultury Beskidzkiej z atrakcjami

Fot. Materiał prasowy

Zapowiada się niezwykle ciekawy weekend w Makowie Podhalańskim z 58. Tygodniem Kultury Beskidzkiej i towarzyszącymi atrakcjami.

Na Rynku można już oglądać ciekawą wystawę fotograficzną, gdzie prezentowane są dawne stroje makowskie, a potrwa ona do 30 sierpnia. Natomiast jutro (24 lipca) o 13.00 na estradzie Makowianka zatańczy i zaśpiewa zespół dziecięcy Mali Pcimianie z Pcimia.

Godzinę później z ulicy Kościuszki wystartuje 9. Bieg Górski i Nordic Walking imienia Wojtka Pazdura. O 17.00 ponownie zaprosimy na estradę Makowiankę, gdzie widzowie będą mogli zobaczyć takie zespoły regionalne jak MAŁE KĘTY z Kęt, KOZIANIE z Kóz, PRZYSZOWIANIE z Przyszowej, BESTWINA z Bestwiny i ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy. Dzień zakończymy koncertem zespołu folkowego Tryptyk. To grupa, która powstała z inicjatywy Mirosławy Zaziąbło-Hubiak. Zespół wykonuje muzykę ethno-folkową, a inspiracje czerpie z melodii łuku karpackiego oraz tworzy własne kompozycje. Tryptyk jest laureatem II nagrody Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Grupa brała udział w Festiwalu Polskiego Radia “Nowa Tradycja” gdzie skrzypek zespołu otrzymał ,,Złote Gęśle,, oraz w Międzynarodowym Festiwalu “Mikołajki Folkowe” w Lublinie – wyjaśnia Teresa Nitoń, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim.

Również w sobotę rozpocznie się Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski.

Z kolei w niedzielę (25 lipca) już o 12.00 organizatorzy zaproszą do letniej czytelni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej na Szkółkę Muzykowania Ludowego Aleksandra Nowaka. Również w letniej czytelni, ale o 13.00, rozpoczną się Warsztaty śpiewu ludowego dla dzieci z Marią Nowak pod hasłem „Zbliż się do gwary”. Godzinę później, także w letniej czytelni, będzie można wziąć udział w Warsztatach bibułkarskich, które poprowadzi Wiesława Wolczko. A o 17.00 znowu rozbrzmi muzyka z estrady Makowianka. Tym razem na scenie zobaczymy zespoły: KOWALNIĘ ze Stróż, ONDRASZKA ze Szczyrku, RYBARZOWICE z Rybarzowic, WISŁĘ z Wisły oraz OWCOKA z Jabłonki.

Mamy nadzieję, że nasz pierwszy weekend z TKB przypadnie mieszkańcom, jak i gościom, do gustu. Staraliśmy się, aby wydarzenia były różnorodne. Jest to możliwe, dzięki temu, że nowym współorganizatorem imprezy został Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (https://nikidw.edu.pl), który dofinansowuje nasze wydarzenia – podkreśla dyrektor Teresa Nicoń, która dodaje wstępy na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

O tym co będzie się działo w Makowie Podhalańskim w kolejny weekend poinformujemy w przyszłym tygodniu.

Fot. Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

Fot. Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

Fot. Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

Fot. Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

Fot. Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

google_news