Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mała piłeczka o wielkiej mocy. Ogólnopolski Event Tenisa Stołowego

W ubiegły weekend w hali sportowej przy Szkole nr 1 w Łodygowicach odbył się Ogólnopolski Event Tenisa Stołowego. Kilkudziesięciu niepełnosprawnych sportowców z całej Polski stanęło do walki o zwycięstwo.

Turniej rozpoczął się w sobotnie przedpołudnie. Przybyłych na ziemie żywiecką zawodników przywitał gospodarz wydarzenia, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Stanisław Handerek oraz Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek – Witam serdecznie na bardzo gościnnej ziemi podbeskidzkiej, w górach. Cieszę się, że możemy się po raz kolejny spotkać. Życzę wam rywalizacji fairplay i doskonałych wyników oraz tego co jest ważne, czyli ciekawych spotkań i sportowego świętowania– mówił poseł.

Po oficjalnym otwarciu przystąpiono do rozgrywek drużynowych. Jedenaście zespołów z całej Polski rozstawiono w czterech grupach. Bardzo dobrą formą wykazała się pierwsza drużyna gospodarzy, którzy zarówno w pojedynku z zespołem z Lublina jak i Krakowa zwyciężyli 3:0. Dużo emocji towarzyszyło także rywalizacji klubów ze wspomnianych wcześniej starych polskich miast. Emocje sięgały zenitu, ale ostatecznie drugie miejsce w grupie zajął IKS Start Kraków wygrywając 3:2. W grupie A najlepiej wypadła drużyna z Mazowsza. Mocny skład umożliwił zespołowi IKS Warszawa wyjście z grupy na pierwszej pozycji. Druga ekipa Eurobeskidów spotkała się z drużynami z Górnego i Dolnego Śląska. Spotkanie zawodnika Startu Wrocław Waldemara Krzemińskiego mającego już mnóstwo osiągnięć w sporcie oraz Sławomira Braka – wielokrotnego Mistrza Polski przykuło uwagę kibiców. Choć tenisista z Wrocławia wygrał pierwszą partię, to zwycięsko spotkanie zakończył zawodnik Łodygowic, zdobywając dwa kolejne sety. Ta wygrana zapewniła drugiej drużynie gospodarzy wyjście z grupy z najwyższej pozycji. W grupie C natomiast najlepszym miejscem poszczycić się mógł klub Start Skierniewice.

Po wyjściu z rozgrywek grupowych gry ułożyły się dobrze dla gospodarzy. Do półfinału doszedł pierwszy i drugi zespół Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. Tutaj jednak trafili na bardzo mocny opór ze strony drużyn ze Skierniewic i Warszawy. Właśnie te drużyny znalazły się w finale.

Mariusz Olczak z Warszawy poradził sobie bez większych problemów z Wojtkiem Wlazło. Grający stylem defensywnym tenisista ze Skierniewic robił co mógł. Jego kolega z drużyny Sławomir Przybysz nie zamierzał się poddać. Krystian Spilaszek choć miał trudności z odnalezieniem odpowiedniej strategii gry, to ostatecznie wygrał w piątym secie z wynikiem 11:7. Warszawa wygrywając najważniejszy mecz o punkt dający im zwycięstwo w całym turnieju w rywalizacji deblowej stanęła na najwyższym miejscu podium. Tuż za nimi uplasowała się grupa ze Startu Skierniewice. Podium dopełniła pierwsza drużyna Eurobeskidów.

I choć emocji sportowych było tego dnia wiele, to rozgrywki nie były jedyną atrakcją, na którą mogli liczyć zawodnicy. Wieczorem w Dworku Góralskim w Łodygowicach na sportowców czekała kolacja przy góralskiej muzyce, podczas której mogli nabrać sił przed pojedynkami indywidualnymi.

Niedziela 7 listopada przywitała gości Łodygowic z lekkim chłodem, ale słonecznie. Zawodnicy po śniadaniu będąc gotowi do rywalizacji indywidualnej przyjechali na miejsce rozgrywek. Zawodnikom ponownie towarzyszyła dobra motywacja przy stole. Każdy chciał zagrać najlepiej, jak potrafi. Najbardziej ekspresyjny zawodnik – Adam Dyjor, grający na co dzień w Lublinie bardzo emocjonalnie przeżywał każdy punkt i mecz, jaki udało mu się wygrać. Zresztą rywalizacje zakończył w kategorii mężczyzn grupa VI-VIII na pierwszym miejscu podium – Finałowy mecz był ciężki. W Lublinie gramy na gładkim, więc gra na czopa była dla mnie totalną egzotyką. Sprawia mi to trud, ale mimo tego podoba mi się to, że mogę zmierzyć się z lepszymi i mam szansę podnosić swoje kwalifikacje – mówił zawodnik KTS Optima Lublin. W tej samej kategorii na drugim miejscu uplasował się Sławomir Brak z Eurobeskidów, natomiast trzecie miejsce zdobył zawodnik Startu Wrocław Waldemar Krzemiński. Tuż za podium znalazł się tenisista gospodarzy Tomasz Mojżysz.

Dobrą dyspozycję do gry z soboty utrzymali goście z Warszawy. W niedzielę Mariusz Olczak i Krystian Spilaszek z IKS Start Warszawa grali doskonale. Pierwszy z nich otrzymał nagrodę specjalną fair-play. Natomiast jego kolega z klubu mógł się cieszyć drugą pozycją wśród mężczyzn w grupie IX-X. Lepszy od niego był tylko Dariusz Ścigany z Katowic. Podium dopełnił w tej grupie zawodnik ze Stowarzyszenia Eurobeskidy, który wywalczył trzecie miejsce.

W świetnym stylu zaprezentował się Marek Szafraniec ze Startu Katowice. W kategorii panów na wózkach zdobył pierwsze miejsce. Drugi był Danil Ustinov. O trzecie miejsce toczyła się bardzo wyrównana walka pomiędzy tenisistami ze Startu Skierniewice Sławomirem Przybyszem oraz Michałem Czułek. Z niewielką przewagą w końcówce gry zatriumfował pierwszy z zawodników. Marianna Szychowska z IKS AWF Warszawa w kategorii kobiety na wózkach otrzymała wyróżnienie.

W grupie integracyjnej na pierwszej pozycji znalazł się zawodnik Startu Katowice Dariusz Ścigany. Za nim na podium uplasowali się kolejno Patryk Gatner i Franciszek Kuczmarz.

Wśród pań w kategorii OPEN najlepiej wypadła tenisistka gospodarzy Wioletta Kimla – Dla mnie był to stresujący mecz, bo nie najlepiej się dziś czułam. Udało się wygrać i to mnie cieszy. Teraz czas na przygotowania do drugiego Grand Prix w Krakowie – komentowała zwyciężczyni. – Dla mnie był to trudny mecz. Widać, że Wiola ma formę. Grało mi się trudno zwłaszcza na czopa – przyznała Krystyna Górecka, zdobywczyni drugiego miejsca. Trzecie miejsce wśród pań wywalczyła Katarzyna Kowalik z Lublina.

Tradycyjnie Organizator turnieju – Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy nagrodził nie tylko pierwszą trójkę zwycięzców, ale w poszczególnych kategoriach zawodnicy byli nagradzani nawet do ósmego miejsca. Oprócz nagród najlepsi otrzymali dyplomy, które wręczali im zaproszeni goście. – Wszystkim bardzo gratuluje uczestnictwa. Serdecznie gratuluje tym, którzy zajęli czołowe miejsca. Dziękuję fundatorom, ale przede wszystkim dziękuję Stowarzyszeniu, które niezłomnie od wielu lat organizuje różne wydarzenia sportowe. Myślę, że to ważne i cenne inicjatywy – podkreślał wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk obecny na dekoracji zwycięzców. – Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna cyklicznie wspiera wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Eurobeskidy na czele, którego stoi pan prezes Stanisław Handerek. To zaszczyt wpierać tak szlachetne inicjatywy – mówił przedstawiciel jednego ze sponsorów wydarzenia, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka Żar Jakub Kliś. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Solidarnościowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Sponsorami wydarzenia byli PGE Energia Odnawialna, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ZPM Hańderek, Brandy’s design, AQUA S.A., Stacja Paliw Mixpol oraz Agencja Ochrony Kowalczyk.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments