Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mama wraca do pracy. Jak to zrobić?

Wiele kobiet decyduje się pewnego dnia przerwać swoją karierę zawodową i poświęcić swój czas na wychowanie dziecka. Przychodzi dzień, w którym maluch staje się na tyle duży, by oddać go pod opiekę np. babci lub wysłać do przedszkola, by tam uczył się pracy w grupie rówieśników. To czas, w którym młoda mama zaczyna myśleć o powrocie na rynek pracy. Jak przygotować się do tego?

Przejrzyj oferty i pomyśl o swoich kompetencjach

Każde poszukiwanie zatrudnienia zaczyna się zazwyczaj od przeglądania serwisów internetowych typu Pracuj.pl. Dostępne są tam oferty pracy w wielu zawodach. Przejrzyj je i pomyśl, jaka praca byłaby odpowiednia dla Twoich kompetencji.
Może zdarzyć się tak, że czas opieki nad dzieckiem był na tyle długi, że konieczne będzie uzupełnienie zdobytej wiedzy i jej aktualizacja. Dotyczy to m.in. zawodów opierających się na rozwoju technologii i nauki. Jeśli w trakcie przeglądania ofert zauważysz braki w swoich kompetencjach, skorzystaj z kursów doszkalających. Będą one dobrą okazją, by wdrożyć się po przerwie w tematykę, wokół której toczyć się będzie Twoja kariera.

Przygotuj CV i List Motywacyjny

Myśląc o zdobyciu nowej pracy nie można pominąć dokumentów aplikacyjnych. CV i List Motywacyjny jako pierwsze zaprezentują rekruterowi lub przyszłemu szefowi twoją sylwetkę. Napisz je tak, by zwróciły jego uwagę właśnie na ciebie. Przedstaw wszystkie swoje kompetencje i umiejętności dodatkowe, o których oferta nie wspomina, a które mogą być niezwykle przydatne przy wykonywaniu nowych obowiązków służbowych.

W CV widoczna będzie przerwa w zatrudnieniu, którą poświęciłaś na opiekę i wychowanie dziecka. Jeśli od zakończenia ostatniego zatrudnienia minął długi czasu, wspomnij w dokumencie, że zajmowałaś się maluszkiem. Pracodawca będzie wiedział, co działo się z Tobą w tym czasie. Długie przerwy w zatrudnieniu bez uzasadnionego powodu mogą odstraszyć pracodawcę nawet od najbardziej wykwalifikowanego pracownika.

Zapewnij dziecku opiekę

Rodzicom przysługują w pracy dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że są one limitowane. Mama lub tata mogą też skorzystać z dodatkowych dni wolnych, gdy dziecko zachoruje. Nie zmienia to jednak faktu, że zbyt częsta nieobecność w pracy może być źle odbierana nie tylko przez szefa, ale też współpracowników. Zadbaj więc o wsparcie w postaci babci lub niani, która zajmie się dzieckiem, gdy nie będzie ono w przedszkolu, a Ciebie w pracy zatrzymają obowiązki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments