Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mapa zagrożeń cieszy się popularnością. Dzięki niej można pomóc również bezdomnym

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesionych dokładnie 2,5 mln zagrożeń. Od ponad 6 lat policyjna aplikacja cieszy się nieustającą popularnością.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające na komunikowanie się społeczeństwa z policją. Ta bieżąca informacja o zagrożeniach oraz etapach ich eliminacji pozwoliła dotychczas rozwiązać lokalne problemy w wielu obszarach życia. Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym – nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Prawie 1,5 mln zagrożeń z tych kategorii stanowi ponad 60 proc. wszystkich naniesionych na mapę. Ponad 800 tysięcy z nich, w wyniku podjętych przez policję działań, zostało skutecznie wyeliminowanych.

Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo, polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby przekazać policji sygnał o miejscu pobytu osoby, której aktualna sytuacja życiowa niesie za sobą ryzyko wychłodzenia organizmu. Służy temu kategoria zagrożenia o nazwie “osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

– Jeżeli ktoś posiada wiedzę o takich osobach, apelujemy o wskazywanie miejsc ich przebywania za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami policji – podkreśla Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
częściowo
częściowo
1 rok temu

Mają gminy podobną “mapę zagrożeń” nazwaną Ekointerwencja. Czy to jest kontakt ze społeczeństwem? – komunikowanie się w jedną stronę nie jest komunikowaniem się pełnym. Aby nazwać Mapą zagrożeń, musiałyby na mapie być nanoszone zagrożenia podawane i od strony policji.
Bardziej prawidłowe: Mapa zgłoszeń.