Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mapa zagrożeń cieszy się popularnością. Dzięki niej można pomóc również bezdomnym

Zdjęcie poglądowe. Fot. Policja

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesionych dokładnie 2,5 mln zagrożeń. Od ponad 6 lat policyjna aplikacja cieszy się nieustającą popularnością.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające na komunikowanie się społeczeństwa z policją. Ta bieżąca informacja o zagrożeniach oraz etapach ich eliminacji pozwoliła dotychczas rozwiązać lokalne problemy w wielu obszarach życia. Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym – nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Prawie 1,5 mln zagrożeń z tych kategorii stanowi ponad 60 proc. wszystkich naniesionych na mapę. Ponad 800 tysięcy z nich, w wyniku podjętych przez policję działań, zostało skutecznie wyeliminowanych.

Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo, polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby przekazać policji sygnał o miejscu pobytu osoby, której aktualna sytuacja życiowa niesie za sobą ryzyko wychłodzenia organizmu. Służy temu kategoria zagrożenia o nazwie “osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

– Jeżeli ktoś posiada wiedzę o takich osobach, apelujemy o wskazywanie miejsc ich przebywania za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami policji – podkreśla Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
częściowo
częściowo
11 dni temu

Mają gminy podobną “mapę zagrożeń” nazwaną Ekointerwencja. Czy to jest kontakt ze społeczeństwem? – komunikowanie się w jedną stronę nie jest komunikowaniem się pełnym. Aby nazwać Mapą zagrożeń, musiałyby na mapie być nanoszone zagrożenia podawane i od strony policji.
Bardziej prawidłowe: Mapa zgłoszeń.