Wydarzenia Cieszyn

Mariusz Wałach nadal prezesem Kongresu Polaków w RC

Nowa Rada Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Fot. Beata Tyrna

W Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie odbyło się w sobotę, 20 kwietnia, XIV Zgromadzenie Ogólne Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Ponad 200 delegatów wybrało nową Radę Kongresu na najbliższą kadencję, która potrwa do 2028 r. Prezesem Rady Kongresu Polaków w RC został po raz trzeci Mariusz Wałach.

Sala „Strzelnicy” wypełniła się w sobotę po brzegi. Obrady prowadził Stanisław Folwarczny, wicehetman województwa morawsko-śląskiego. W ich trakcie podsumowano m.in. ostatnie cztery lata.

– Jesteście najlepiej zorganizowaną społecznością polską w Europie – mówił Edward Trusewicz, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

„Wysoko cenię ideę i działalność Kongresu Polaków, która stanowi fundament integracji, współpracy i wzajemnej pomocy wśród Polaków w Republice Czeskiej. W Polsce dokładamy wszelkich starań, aby wspierać Polonię i Polaków poza granicami w patronowaniu wszelkim inicjatywom, czemu towarzyszy także wsparcie finansowe. (…) Pragnę zapewnić, że Senat z uwagą będzie się odnosić do państwa opinii, wniosków i propozycji na przyszłość” – napisała w liście do delegatów marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej list odczytała senator RP z Katowic Halina Bieda.

Z kolei Pavla Golasowska, posłanka do Parlamentu RC z ramienia partii KDU-ČSL, życząc członkom polskiej mniejszości narodowej w RC sukcesów, zapewniła uczestników zgromadzenia, że Praga pamięta o Zaolziu.

Najważniejszym zadaniem sobotniego Zgromadzenia Ogólnego był wybór nowych władz Kongresu Polaków. I tak w nowej Radzie Kongresu nastąpiły przetasowania. Pracę na jej rzecz zakończyli Danuta Branna, Małgorzata Rakowska Tadeusz Farny oraz Mariusz Zawadzki. Członkami Rady Kongresu na lata 2024-2028 będą natomiast Andrzej Bizoń, Danuta Koné-Król, Tomasz Onderek, Monika Plaškowa, Michał Przywara, Tomasz Pustówka, Lucyna Škňouřil, Józef Szymeczek i Mariusz Wałach.

google_news