Wydarzenia Bielsko-Biała

Sprzątali Klimczok z PTT

W niemal zimowych warunkach zainaugurowano trzynastą już edycję akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”, która tradycyjnie odbyła się w rejonie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.

Akcję oczyszczania górskich szlaków ze śmieci co roku organizuje Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Bielsku-Białe. Tradycyjnie odbywają się trzy odsłony akcji: w kwietniu, maju oraz czerwcu. Tegoroczna inauguracja odbyła się w sobotę, 20 kwietnia, na szlakach Klimczoka. W sprzątaniu wzięły udział 223 osoby, w tym 180 dzieci i młodzieży. Poszczególne grupy wyruszyły z workami na śmieci różnymi trasami, by spotkać się pod schroniskiem „Klimczok”, gdzie… padał śnieg i czekało ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski. Każdy z uczestników otrzymał także butelkę napoju izotonicznego. Była też okazja do wspólnych spotkań, rozmów i nawiązywania nowych znajomości.

– Jak co roku, niezwykle gościnnie przywitali nas gospodarze schroniska. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie zaledwie około 600 litrów śmieci oraz kilka stalowych rur. Śmieci zostały ekspresowo odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Szczyrku. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego wróciliśmy na szlaki – poszczególne grupy rozeszły się we wszystkich kierunkach – mówi prezes bielskiego Oddziału PTT Szymon Baron.

W sobotnim sprzątaniu wzięły udział następujące grupy: członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej, młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Górski Azymut” im. Andrzeja Zawady przy ZSEEiM w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego z V LO w Bielsku-Białej, Szkolne Koło Turystyki Rowerowo-Pieszej PTT z SP nr 36 w Bielska-Białej, dwie grupy podopiecznych Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia, podopieczni Fundacji z placówek w Żywcu, Międzyświeciu i Pszczynie, dwie grupy Oddziału PTT z Chrzanowa, SKK PTT przy SP z Luszowic, SKK PTT przy SP nr 8 z Trzebini, SKK PTT przy ZSECh z Trzebini oraz członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczych z chrzanowskich SP nr 3 i nr 8.

Patronat medialny nad akcją sprawowały portal beskidzka24.pl oraz „Kronika Beskidzka”. Akcję wspierają sponsorzy: Grupa Kęty S.A. (główny partner), Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. z Chybia, producent napojów – firma Refresco sp. z o.o. z Kęt oraz MWterm z Łodygowic.

Zdjęcia: organizatorzy oraz Monika Więzik

 

 

google_news