Wydarzenia Bielsko-Biała

„Mechanik” się sypie – ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płużek

Tynk odpada całymi łatami z okazałego gmachu będącego siedzibą Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. Trzy lata temu władze miasta uznały, że budynek technikum nie jest jeszcze w złym stanie i odłożyły w czasie – na bliżej nieokreślony termin – planowany od połowy minionej dekady remont elewacji.

Budynek został więc pominięty w planach remontowych miasta na kolejne lata. Prezydent Jarosława Klimaszewski tłumaczył, że kolejność remontów zabytkowych obiektów ustalana jest na podstawie stopnia ich zdegradowania, a w przypadku „Mechanika” nie jest jeszcze tak źle.

Było to trochę zaskakujące, bo remont elewacji był wcześniej ujęty w planach inwestycyjnych miasta. Prace miały ruszyć w 2018 roku, ale były problemy z wyłonieniem wykonawcy. Gdy po wyborach samorządowych stery w mieście przejęła nowa ekipa, uznano, że elewacja nie jest jeszcze aż w tak złym stanie i może poczekać.

Już w tamtym czasie w niektórych miejscach z murów zaczęły odpadać płaty tynku, a także elementy gzymsów. Trzeba było temu zapobiec. Prace miały też objąć wymianę niektórych elementów stolarki budowlanej oraz wykonanie izolacji pionowej fundamentów tego ponad 100-letniego gmachu.

Teraz sytuacja jest coraz gorsza. Co prawda ubytki odpadającego tynku są uzupełniane, ale ciągle pojawiają się kolejne ogniska erozji. Czy więc władze miasta wrócą do zarzuconego projektu? Oczywiście problemem są pieniądze. Czy jednak reprezentacyjny gmach, siedziba jednej z największych bielskich szkół, nie jest tego wart? Ogromny budynek „Mechnika” powstał w latach 1873-1883. Wybudowano go według projektu Emanuela Rosta seniora. Wówczas był to, obok zamku Sułkowskich, najokazalszy budynek w całym Bielsku.

Przy okazji warto przypomnieć, że Rada Miejska na wniosek Stowarzyszenia Elektryków Polskich – oddział w Bielsku-Białej – nadała skwerowi położonemu przed budynkiem technikum imię Karola Franciszka Pollaka. Był to wybitny wynalazca, elektrotechnik, pionier przemysłu akumulatorowego, założyciel fabryki akumulatorów w ówczesnej Białej. Z miastem był związany przez kilka lat, aż do śmieci w 1928 roku. Przez współczesnych nazywany był polskim Edisonem.

Planowano rewitalizację skweru. Zamierzano przywrócić mu wygląd sprzed 100 lat, miało też zostać tam ustawione popiersie patrona. Również z tych planów – jak dotąd – nic nie wyszło. I w tym wypadku wszystko rozbija się o pieniądze, choć – jak usłyszeliśmy w bielskim Ratuszu – z projektu tego władze miasta nie zrezygnowały i gdy tylko będą pieniądze, skwer zostanie zrewitalizowany.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
2 dni temu

Najlepsza szkoła w Bielsku Ever!

Sebastian
Sebastian
3 dni temu

Fajnie a co najlepsze to widzę że mało osób wie że w tym budynku jest jeszcze przedszkole. Niech coś spadnie na moją córkę to w tym Ratuszu nogi z du..py powyrywam.

modny kask
modny kask
3 dni temu
Reply to  Sebastian

musisz córce sprawić kask

Jerzyk
Jerzyk
3 dni temu

Ale wg. P.Pudy miasto stać na dofinansowanie działkowiczów na narzędzia,sadzonki zieleni. Można zgarnąć od 20 tys do chyba 50, albo i lepiej. A,jak…..

Franio
Franio
4 dni temu

Niech prezydent posadzi kwiatki na elewacji to nie będzie widać.. No i niech sobie nie zapomni zrobić na tym tle zdjęcia

nie można
nie można
3 dni temu
Reply to  Franio

mógłby być problem gdyby w kompozycji żółto-niebieskiej, zdjęcie to już zrobią narodowcy.

Bolek
Bolek
4 dni temu

Brak kasy na koszenie trawy a wy chcecie remont . Zamiast podwyżki dla prezydenta trzeba było zbierać na remonty d..py wołowe.

Bogdan
Bogdan
4 dni temu

A szkoda,bo piękny budynek.A w najbliższym sąsiedztwie piękna nowa Kubiszówka i Sąd Rejonowy.

Ada
Ada
4 dni temu
Reply to  Bogdan

Kubiszówka to była za BCKiem a jej dyrektorką był p. Halina Kubisz….., to jest Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

Last edited 4 dni temu by Ada
z boku
z boku
4 dni temu

Vice przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult absolwent “mechanika”. NOU COMMENT !!!

łatać póki co jak drogi
łatać póki co jak drogi
4 dni temu

Trzeba zmienić nazwę szkoły na Zespół Szkół Budowlanych, Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku Białej – szewc w dziurawych butach chodzi.

Miejscowy
Miejscowy
4 dni temu

Zły tytuł, powinno być sypie się CAŁE klęsko-biala. No ale, jak się głosuje tak się ma… Pozdro lemingi

żona Leona
żona Leona
4 dni temu
Reply to  Miejscowy

Nie było kandydata o nazwisku: Mieszkania Komunalne

Bzyk
Bzyk
4 dni temu

Smaczku tej sprawie dodaje fakt iż absolwentem tej szkoły był nie kto inny jak sam prezydent miasta.

wyrozumienie
wyrozumienie
4 dni temu
Reply to  Bzyk

po znajomości dostał wyrozumienie od dyrekcji szkoły

???
???
4 dni temu
Reply to  Bzyk

wdzięczny inaczej – tak po lewacku?

jeden znak zapytania
jeden znak zapytania
4 dni temu
Reply to  ???

nie napisałem wdzięczny ani po lewacku, nie moja wina, że 3 znaki zapytania mają odniesienie do tego co im w głowie tkwi i wykorzystuje każdą sytuację aby tkwienie w głowie wypuścić.

???
???
4 dni temu

Nie odnosiłem się akurat do twoich “odkrywczych” przemyśleń. Są dla mnie niewarte komentowania. Przeczytaj co pisze pod moim nickiem: replay to….

zgodnie z prawdą
zgodnie z prawdą
4 dni temu
Reply to  ???

ale ja się odniosłem, zrozumiałem co pisze i odpowiednio odpisałem, nic innego się nie dało.

Bromba
Bromba
3 dni temu
Reply to  Bzyk

Prezydent Miasta P. Klimaszewski jest absolwentem Żeromskiego.Budynek tej szkoły też się sypie. No cóż, po co komu szkoły…

budiet płan - popłyniom w okiean
budiet płan - popłyniom w okiean
4 dni temu

Odpowiedź jest może prosta tak jak w przypadku skweru: z projektu remontu budynku władze nie zrezygnowały i gdy tylko będą pieniądze, elewacja budynku będzie zrobiona. A kiedy to będzie? – kto to wie, wszyscy wiedzą, że w dzisiejszych czasach ciężko planować. Fachowcy ocenili, że budynek trzeba remontować, zaplanowali a prezydent uznał inaczej. Ale to było kilka lat temu, pandemia, wojna wpłynęła a przede wszystkim putinflacja.

Wujek Smardz
Wujek Smardz
3 dni temu

Chciałeś chyba napisać “kaczinflacja” bo putinflację to dopiero zobaczymy.

popłyniom
popłyniom
3 dni temu
Reply to  Wujek Smardz

napisałem według nazewnictwa rządowego, autor pan premier.