Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dokumentacja medyczna za darmo

Fot. Pixabay

W maju weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej. Nowe zasady są efektem zmian, zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO.

I tak zgodnie z przepisami pierwsza kopia dokumentacji medycznej powinna być wydana pacjentowi za darmo. Przy kolejnym wniosku bezpłatnie zostanie udostępniona tylko część dokumentacji, która wcześniej nie została przekazana. Za każde ponowne udostępnienie tych samych dokumentów placówka medyczna może pobrać opłatę.

Warto jednak wiedzieć, że dokumentacja medyczna zostanie udostępniona nieodpłatnie w każdej placówce medycznej, w której pacjent się leczy lub w której leczył się w przeszłości. Należy jednak pamiętać, że bezpłatnie dokumentacja medyczna zostanie udostępnienia wyłącznie pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu. Dokumentacji nie otrzyma osoba upoważniona przez pacjenta.  Dodatkowo osoby te mogą skorzystać ze wszystkich form udostępniania dokumentacji medycznej, w szczególności otrzymać kopię dokumentacji lub jej wydruk  (w przypadku prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej).

– Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej. To po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej – nie mogą one wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów niż te wynikające z przepisów prawa  – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta i dodaje. – Będę monitorował przestrzeganie przez placówki medyczne prawa do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej dla osób uprawnionych. Każdy pacjent, który uważa, że jego prawo jest naruszane powinien taką sprawę zgłosić do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

google_news