Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Melatonina – hormon snu – jak stosować u dzieci i dorosłych?

Melatonina to hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. Zadaniem tego hormonu, jest regulowanie dobowego rytmu, a także czuwanie i sen. Melatonina może być stosowana u osób, u których pojawiają się problemy ze snem, a także u osób, u których zaburzenia snu wywołane są przez zmiany strefy czasowej. Jest to związek, który może być wykorzystywany u dorosłych i dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by upewnić się, że jest stosowanie, jest bezpieczne dla zdrowia. Czas dowiedzieć się nieco więcej o melatoninie i jej działaniu na nasz organizm. W jaki sposób jest ona wytwarzana i dlaczego odpowiada za nasz sen – poznaj poradnik od ekspertów z https://byc-zdrowym.pl/.

Melatonina – początek hormonu

Melatonina została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku. I od tego czas trwa wiele badań na jej temat oraz  na jej działanie na organizm człowieka. A najnowsze badania wykazują, że hormon ten może być z powodzeniem wykorzystywany do leczenia choroby Alzheimera. Zaburzenia melatoniny mogą prowadzić do poważnych problemów ze snem, które z kolei negatywnie wpłyną na pracę naszego organizmu. Trzeba pamiętać, że hormon ten wpływ na jakość i przebieg naszego snu, a więc jeżeli dojdzie do jego niedoboru, to możemy cierpieć z powodu bezsenności, a ona doprowadza do osłabienia i zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.
(Dowiedz się czym jest Nonacne – https://byc-zdrowym.pl/nonacne-opinie-cena-sklad/)

Melatonina – czym jest?

Melatonina to związek organiczny, który z chemicznego punktu widzenia nazywany jest 5-metoksy-N-acetylotryptaminą. Związek ten ma ogromny wpływ na działanie zegara biologicznego u ssaków. Hormon ten wytwarzany jest przez szyszynkę, a biosynteza melatoniny zachodzi w części siatkówki oka i nabłonka przewodu pokarmowego. W układzie pokarmowym melatonina odpowiada za spowolnienie procesów trawiennych. Na proces syntezy melatoniny wpływ ma światło słoneczne. Informacje o tym, jakie panuje natężenie światła odbierają komórki, które znajdują się w siatkówce oka. Następnie informacje na ten temat przekazywane są szlakiem neuronalnym, gdzie wędrują one do komórek szyszynki, czyli pinealocytów.

Stężenie melatoniny w organizmie nie jest stałe, zmienia się ono w zależności od tego, jaką porę dnia mamy. W ciągu dnia stężenie tego hormonu sięgać może do 10pg/ml, a w nocy osiąga nawet 125 pg/ml. Rytm dobowy, który kierowany jest stężeniem melatoniny w organizmie rozpoczyna się u niemowląt między piątym, a dwunastym tygodniem życia. W organizmie wcześniaków produkcja melatoniny rozpoczyna się zdecydowanie później. Największe stężenia melatoniny występują w organizmie dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat. Po skończeniu siedmiu lat stężenie melatoniny w organizmie zaczyna stopniowo spadać. Jest tak, ponieważ podczas procesu starzenia się organizmu dochodzi również do zapalenia szyszynki, a przez to zmniejszają się jej zdolności do tworzenia się melatoniny. Przez takie zaburzenia mogą pojawić się u nas problemy ze snem, które są bardzo często spotykane i osób w starszym wieku.

(Jak rozpoznać i czym mogą grozić problemy z tarczycą – https://byc-zdrowym.pl/problemy-z-tarczyca-jakie-tabletki-na-tarczyce-sa-najlepsze/)

Problemy ze snem pojawić się mogą już w średnim wieku, a jednak są one częste przy pracy zmianowej lub przy zmianie strefy czasowej. Warto również wiedzieć, że u osób niewidomych proces wytwarzania melatoniny jest zaburzony w stosunku do osób widzących. Przez zaburzenia wzroku wytwarzanie melatoniny może być wytwarzane nawet przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Trzeba jednak wiedzieć, że produkcja melatoniny jest związana nie tylko z jakością naszego snu. Hormon ten ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu doskonale wpływa na procesy starzenia się organizmu. Melatonina niezbędna jest do zapobiegania gromadzenia się komórek reaktywnych, a to właśnie one są odpowiedzialne za uszkodzenie DNA. Hormon snu odpowiada również za niszczenie wolnych rodników. Melatonina dzięki temu, że ma ona działanie antyoksydacyjne, wykazuje również właściwości antynowotworowe. Na temat tego działania melatoniny prowadzone są badania naukowe. A wykazały one między innymi to, że hormon ten może doprowadzić do zahamowania procesu podziału komórek nowotworowych. Dodatkowo inne badania wykazały, że niedobór tego hormonu może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Okazuje się, że u osób z tą chorobą poziom melatoniny w organizmie, jest znacznie obniżony.

(Sprawdź nasze porady zdrowotne https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/)

Melatonina na łatwy sen

Melatonina jest dostępna w postaci syntetycznej, a można ją dostać bez recepty. Zaleca się jej stosowanie jedynie w przypadku zaburzeń snu. Jej zadaniem jest regulowanie rytmu dobowego, dzięki czemu nie będziemy mieli trudności z zasypianiem. Tego rodzaju suplementy diety pozwalają nam na przyśpieszenie lub opóźnienie fazy rytmu dobowego. A działanie melatoniny syntetycznej zależy od dawki, a także od tego, w jakie porze dnia ją przyjmujemy. W aptekach możemy dostać melatoninę w tabletkach, ale dostępne są również preparaty z melatoniną w płynie. To, w jakich dawkach należy ją stosować zależy od tego jaki efekt suplementacji chcemy uzyskać. Przy zaburzeniach snu, pracy zmianowej zalecana dawka to od jednej do trzech tabletek po 1 mg.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
4 lat temu

Melatonina w spray czy można stosować u 14 miesięcznego dziecka