Nieprzypisany

Miej litość, nie kuś księdza

Fot. Pixabay

Wpadła mi ostatnio w ręce kościelna gazetka z Suchej Beskidzkiej o nazwie „Wołanie Maryi”. Wpadła, to może złe określenie, bo została dostarczona przez jedną z oburzonych parafianek suskiego kościoła. Panią wzburzył zawarty w gazetce tekst o tym, czego nie należy ubierać idąc do kościoła i dlaczego. „To zwykły szowinizm” – stwierdziła nasza czytelniczka.

Przeczytałem całość i nie wiem, czy to szowinizm, czy nie, a każdym razie ktoś, kto przygotował ową publikację z pewnością miał w głowie jeśli nie grzeszne, to przynajmniej dziwaczne myśli. Z tekstu można po pierwsze wnioskować, że do kościoła należy się ubierać skromnie nie dlatego, że w ten sposób okazujemy szacunek świątyni, religii, miejscu uświęconemu, a głównie dlatego, by nie kusić biednego księdza, który widząc dziesiątki półnagich ponoć kobiet dostaje prawdziwego oczopląsu. To właśnie z tego względu autor publikacji tłumaczy, dlaczego kobiety idąc do kościoła nawet podczas upałów nie powinny pokazywać odsłoniętych na przykład kolan – „Wczujmy się w księży i służbę liturgiczną” – pisze ów specjalista od ubioru. – „Przecież fakt, że założyli oni sutanny, czy aby nie oznacza, że przestali być mężczyznami. Odsłonięte kolana przyciągają niestety ich wzrok, więc fakt że zmuszamy ich do walki z „uciekającymi oczami” zamiast na służbie ołtarza (stylistyka oryginalna – przyp. red.) jest naszym przewinieniem. I nie jest żadnym usprawiedliwieniem znalezienie sobie miejsca z dala od oczu księdza – w ostatnich ławkach również siedzą mężczyźni, im również należy pozwolić się skupić wyłącznie na Bogu.”

Tak więc drogie parafianki miejcie na względzie męskość waszych duszpasterzy i – oczywiście – brzydszej połowy parafian. Gołe kolana to zresztą, w ujęciu autora wspomnianej publikacji, rzec by można – pryszcz. Wrogiem moralności są też gołe ramiona, plecy, i – nie daj Boże – brzuch. I oczywiście prześwitujące ubrania. Co za męka dla księdza i tych z tylnych ławek!

Autor nie kończy jednak wyłącznie na damskiej garderobie. Wszak do kościoła chodzą też mężczyźni. Niektórzy nie po to, aby ślizgać się wzrokiem po gołych brzuchach, kolanach, czy też innych wystawionych na widok publiczny częściach ciała. A wśród nich są i tacy, którzy paradują po świątyni w T-shirtach i – o zgrozo – krótkich spodniach. Te ostatnie zresztą to dla autora „Wołającej Maryi” ubiór, który „nie licuje z powagą ojca rodziny”. Jeśli więc masz rodzinę, krótkie gacie z miejsca wyrzuć. Przynajmniej jeśli jesteś z Suchej Beskidzkiej. I na koniec ciekawostka. Okazuje się, że według kościelnej gazetki „trudno spodziewać się, by polski mężczyzna, wychowany przez polską matkę, ewentualnie mający polską żonę nie miał w domu choćby jednej porządnej koszuli!”. Przyznam szczerze, że nie mam w domu porządnej koszuli (co to w ogóle znaczy?). Ale teraz już wiem dlaczego – moja matka pochodziła z Belgii, a tam – wiadomo – o koszulach nie słyszeli…

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
73 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
4 miesięcy temu

Uzasadnienie trochę idzię w niewłaściwą strone i też styl wypowiedzi jest nieco rozemocjonowany, niestety. Zaś wytyczne te są właściwe.

Robert
Robert
11 miesięcy temu

To wolę nie chodzić do kościoła niż pocic się jsk świnia

Ali
Ali
11 miesięcy temu

Kościół to nie plaża a Msza Św.to nie dyskoteka

em
em
11 miesięcy temu

Czas powrócić do mszy tyłem do ludu nie będzie pokusy patrzeć po parafiankach ha ha ha

Naczelny
Naczelny
11 miesięcy temu

Z wynurzeń osobistych P.Redaktora wiemy już, że Mama przywiozła go tutaj z zachodu i bez koszuli.
Nie wszystkim tam się widać wiodło.
Ale wszystko do odrobienia, samych sukcesòw więc! a obecne zajęcie polecam zostawić komuś z predyspozycjami;)

ARCTOS
ARCTOS
11 miesięcy temu

Nie będzie mnie jakiś dewiant pouczał, jak mam żyć i w co się ubierać. Jak się zgodził za psa, to niech szczeka, albo odejdzie ze stanu kapłańskiego.

.
.
10 miesięcy temu
Reply to  ARCTOS

nie rozumiem, chodzisz do kościoła pokazywać kolana?

Madder
Madder
11 miesięcy temu

Lekarstwem jest powrót do dawnego rytu Mszy

punk not dead
punk not dead
11 miesięcy temu

może w końcu wsiane lalki się opamiętają i z gołą dupa nie będą świecic w pierwsze ławce :)))

Ali
Ali
11 miesięcy temu

Wybory się skończyły a Lewacka24pl wyskakuje z artykułem o kościele,hm dziwne.Chyba,że to ma związek z obserwowaną ostatnio aktywnością odmieńców seksualnych

odpowiadacz
odpowiadacz
11 miesięcy temu

Pan Bóg jest wszędzie,w kościele jest PiS.

wp.pl
wp.pl
11 miesięcy temu

Zdrowsze były kiedyś zasady – ksiądz odwrócony w stronę ołtarza całą mszę. Moda jest teraz tak popieprzona że człowiek cokolwiek nie ubierze obraża innych a często nie robi tego celowo. Na 1000 koszulek dla kobiet z głębokim dekoltem przypada 1 normalna jeszcze ją sobie trzeba znaleźć!!!! Kij ma dwa końce

Kretyn
Kretyn
11 miesięcy temu

To dlaczego ławki w kościołach są celowo tak ustawione z elementami prześwitującymi by obejrzeć dolną cześć ubrania parafian. Jeżeli by ławki były takie jak należy to nawet mini po sam tyłek nie raziłoby księdza. Dodatkowo macie zakazy przed kościołem – zakazane spodenki dla kobiet a mini już nie……….

D
D
11 miesięcy temu
Reply to  Kretyn

Dla siedzącego obok też to widok niemiły, nie mówiąc już o tym że kolejna osoba siada na miejsce, na którym wytarła sobie goły tyłek ( bo to co noszą dziś na tyłkach trudno nazwać majtkami) jakaś istota. (Tym bardziej że siedziska w autobusie, kosciele…. są tapicerowane).Człowiek czuje sie jak w toalecie na dworcu a nie w Kościele.

Bartłomiej
Bartłomiej
11 miesięcy temu

Jak Wam się chce komentować.

Tom
Tom
11 miesięcy temu

PIS_KK to już tylko partia a nie kościoł

Nieobecny
Nieobecny
11 miesięcy temu

Co to wgl za “artykuł” ??

Karol
Karol
11 miesięcy temu

Jeśli chodzi o kobietę to ma być ubrana skromnie czyli może być np. bikini, a następnie napisano żeby nie odkrywać ramion, brzucha. Przecież ksiądz też facet ten prawdziwy, to niech sobie chociaż popatrzy, jak mu poprzednicy wprowadzili celibat. Ale jak ksiądz będzie bystry to zawsze jakąś parafiankę będzie nawracał prywatnie. Co im żałować, ważne aby to była wyłącznie kobieta i to pełnoletnia.

Bbb
Bbb
11 miesięcy temu

Ja do kościoła nie chodzę, polski KK to PIS, dla kasy zrobią wszystko. Świeckie państwo! 👍

Decover
Decover
11 miesięcy temu

Posrane to wszystko. Jak ktoś sobie idzie na księdza, to niech się liczy z tym pieprzonym celibatem i z tym że nie tylko w kościele, ale na chodnikach też będą oglądać gołe d..y. Gdyby nie było celibatu, a służba by była na wzór pastorów, podejrzewam że i tych wykorzystanych dzieciaków mniej by było. Właśnie tak jak jest napisane, że ksiądz to nadal mężczyzna, a mężczyźni mają też swoje hmm.. potrzeby. Bycie takim świętoszkiem na zawołanie nie jest zdrowe ani dla mężczyzn, ani dla dzieci które spotkają skrzywionego księdza, a potem dla ich rodzin. Swoją drogą w kościele potrafią nam mówić… Czytaj więcej »

Obiektywna
Obiektywna
11 miesięcy temu
Reply to  Decover

Ksiądz “ustawia Cię” na podstawie dekalogu (doskonałe wytyczne życia społecznego !), nie trzeba zabijać by wiedzieć, że jest to złe. Masz rację Bóg jest wszędzie …..nawet w Świątyni, gdzie panuje cisza i spokój od zgiełku dnia codziennego a monumentalna budowla przypomina nam jak kruche jest nasze życie…z prochu powstałeś i w proch…….I to jest właśnie Kościół, ty i Bóg. Wszystko inne to wymówka dla własnej wygody. Człowiek jako istota jest grzeszny ale nasze życie polega na ciągłym dążeniu do bycia lepszym, niezależnie od miejsca i otaczających nas ludzi. Wszystko inne to wymówka przed sobą i innymi.

Nieobecny
Nieobecny
11 miesięcy temu
Reply to  Obiektywna

Zgadzam się

Katoliczka
Katoliczka
11 miesięcy temu
Reply to  Decover

W Kościele Katolickim możesz uczestniczyć we Mszy św , a więc przenieść się na Golgotę i uczestniczyć w ofierze złożonej przez Pana Jezusa na krzyżu. Możesz przyjąć prawdziwe Ciało Pana Jezusa pod postacią Chleba. Jest to trudne do zrozumienia, sporo ludzi tego nie rozumie, ale uczniom Pana Jezusa 2000 lat temu też było trudno to zrozumieć. Gdy Pan Jezus powiedział “Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” Jego uczniowie powiedzieli “Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać ?” Wtedy Pan Jezus tej mowy nie rozwodnił, żeby zatrzymać ich przy… Czytaj więcej »

ndy pndy
ndy pndy
11 miesięcy temu
Reply to  Katoliczka

szkoda że z brudnych łap .ten,,,,,pokarm”..namiestników którzy sami siebie ustanawiają …i coś im się pomyliły role zamiast być sługami i posługiwać ..głosić słowo ..stali się zbokami …hienami sprzedawczykami faryzeuszami ,kupcami ,biznesmenami

Last edited 11 miesięcy temu by ndy pndy
Katoliczka
Katoliczka
11 miesięcy temu
Reply to  ndy pndy

Bez kapłanów Kościół nie mógłby wypełnić polecenia Pana Jezusa “To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę !” – Pan Jezus mówił to do 12 apostołów wiedząc o tym, że oni nie są doskonali. Analizując fragment Ostatniej Wieczerzy z Biblii można przeczytać, że chwilę po ustanowieniu Eucharystii Pan Jezus mówi do swoich apostołów “Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest ze Mną na stole”, chwilę później apostołowie spierają się, który z nich jest pierwszy, kolejną chwilę później, gdy Piotr mówi “Panie, z Tobą gotów jestem iść nawet do więzienia i na śmierć” Pan Jezus mu… Czytaj więcej »

D
D
11 miesięcy temu
Reply to  ndy pndy

A po drugiej stronie sami święci, rano ,wieczorem paciorek, 10 przykazań w użytku codziennym w każdy piątek post, co niedziela i święta w kościele na mszy, zero zabaw w czasie postu…. tylko Ci księża psuja wizerunek Polaka katolika. No tragedia

Tec
Tec
11 miesięcy temu
Reply to  Decover

“… a mężczyźni mają też swoje hmm.. potrzeby…” Zwierzęta też. Nie o tym mowa. Ubiór niestety jest wyznacznikiem szacunku – wobec osób, sytuacji, itp. Są restauracje do których nie wejdziesz bez odpowiedniego ubioru. Na wesele nie idzie się w krótkich gatkach i kapciach. Na oficjalny obiad z królową pójdziesz w wyciągniętych dresach? Albo z cyckami na wierzchu?;Dlaczego więc ubiór stosowny do miejsca (czyt. kościół) jest taki problematyczny. Jak chcesz zwiedzić światynie innych wyznań to bez szemrania zakrywasz co gołe, ściągasz buty itd. Żaden problem, takie są zasady. Ale na własny kosciół to można napluć.. I tak, rozbiegane oczy krążą po… Czytaj więcej »

Obiektywna
Obiektywna
11 miesięcy temu

Ludzie litości, oczywiste jest że ubieramy się stosownie do okoliczności -inaczej ubieramy się do kościoła, do pracy, na plażę czy do cioci na imieniny. Niezależnie od tego czy to ksiądz czy inny mężczyzna lub kobieta należy być ubranym z godnością dla siebie i innych. Nie każdy ma ochotę oglądać czyjeś nagie ciało czy bieliznę ( często wąwątpliwej jakości). Tymczasem brak wychowania zastępujemy wyśmiewaniem innych i dorabianiem do sytuacji jakiejś ideologii o wolności . W dzisiejszych czasach goła d…nie robi już wrażenia, dlatego zachowujmy sie jak ludzie.

parasol
parasol
11 miesięcy temu

Może w innych parafiach też by się obudzili i zaczęli w końcu dyscyplinować wiernych nie tylko w kwestiach ubioru, ale też zachowania.

Z
Z
11 miesięcy temu

W koncu ktos glosno o tym napisał. Szacunek.

Lukasz
Lukasz
11 miesięcy temu

Duży procent księży to geje. Więc żeniaczka nie wchodzi w grę..

po co ta obłuda ?
po co ta obłuda ?
11 miesięcy temu

Bo księża powinni się żenić i wszystko było by prostsze. Może poza dziedziczeniem na rzecz kościoła ich majątków.

Non Notus
Non Notus
11 miesięcy temu

Czytam te komentarze i nie wierzę własnym oczom. Przecież autor gazetki nie zwraca grzecznie uwagi w kwestii ubioru i savoir vivre – tak, jakby oczekiwało się tego w takiej broszurce, ale jest BEZCZELNY! Naprawdę nie dostrzegacie różnicy?! Lepiej napisać: ,,prosimy nie ubierać tego i tego” , czy lepiej poniżać pisząc: ,,nie masz porządnej koszuli?!”. Sami sobie odpowiedzcie.

Zachowajcie czujność towarzysze
Zachowajcie czujność towarzysze
11 miesięcy temu
Reply to  Non Notus

Racja, nie takie były intencje autora! Całe szczęście, że jeszcze są ludzie, którzy potrafią wskazać komentatorom prawilny kurs dysputy!

Lutek
Lutek
11 miesięcy temu

Niestety są ludzie niekumaci, którzy nie potrafią ubrać się stosownie do sytuacji. Dotyczy to nie tylko wiernych w kościołach ale i ludzi wydawałoby się na tzw. poziomie. Buraczany styl np. zaprezentował kiedyś Michnik w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Komorowski odznaczał go wtedy za “wybitne zasługi”. Naczelny Wyborczej złamał wtedy wszystkie zasady dotyczące eleganckiego męskiego ubioru stosownego do sytuacji. Nie miał na sobie garnituru, krawata, jego spodnie były wymięte, koszula rozchełstana, do czarnych spodni nałożył brązowy pasek,a na nogi plastikowe klapki (crocsy)!

fffff
fffff
11 miesięcy temu
Reply to  Lutek

tak masz racje za ikone stylu i estetyki oraz czystosci uchodzi jarosław kaczynski. np.jego czarne butki na miesiecznicach zachwycały, wyszczerzone zepsute zęby powalały na kolana..najpiękniej jednak wyglądał jak wracał ze szpiatala ..tak schludnie haha no generalnie wzór czystosci skromnosci i schludnosci ze o estetyce nie wspomnę

Turystka
Turystka
11 miesięcy temu

Jak to jest, że gdy Polacy jadą np. do Włoch i jest zakaz wchodzenia do kościołów w nieskromnym ubraniu, potrafią się dostosować do zasad, a w Polsce to jest problem, bo oj, oj, nikt mu/jej nie będzie niczego narzucał.

Poli
Poli
11 miesięcy temu

Jeśli idzie się do kogoś na imieniny to oczywiste, że z szacunku dla gospodarza a nie dla pozostalych gości należy stosownie się ubrać. Kto w kościele jest gospodarzem inteligentny katolik powinien wiedzieć. Dla roznegliżowanych Pań uwaga: księża nie są zainteresowani waszą golizna – nie pochlebiajcie sobie.

Ja
Ja
11 miesięcy temu
Reply to  Poli

Taaa, nie są zainteresowani. Ile księży mnie podrywało choć nie ubierałam sie wyzywająco. To co by dopiero było gdybym jeszcze kusiła ubiorem. W jakim ty świecie żyjesz?

Tak ale
Tak ale
11 miesięcy temu
Reply to  Ja

Zwykły ksiądz to wie, że nawet najpiękniejsze kobiety pragną, by je upewniano o tym, że są piękne. A co dopiero, gdy nie są najpiękniejsze.

Janek
Janek
11 miesięcy temu
Reply to  Ja

Wielu homoseksualistów chce mieć najlepszą koleżankę 😀

Marrrrraaas
Marrrrraaas
11 miesięcy temu
Reply to  Poli

oczywiście, że nie są zainteresowani paniami. Bardziej zwracają uwagę na dzieci

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Autorze tego rtykułu, przestań ironizować, bo to jest prawda, że do kościoła należy ubierać sie przyzwoicie i nie prowokować księży (którzy też są facetami) i innych facetów. Po drugie: ze względu na samego Boga trzeba ubierać sie skromnie. Były nawet swego czasu na drzwiach kościołów zdjęcia z napisem: “Do domu Bożego wejdź w godnym stroju”. Na zdjeciach tych przedstawiona była kobieta w długiej spódnicy i bluzce z dłuższym rękawem i bez dekoltu oraz mężczyzna w spodniach i koszuli. Taki artykuł cię tylko poniża i pokazuje, jakim jesteś niewierzącym człowiekiem! Wstyd takie głupoty pisać! Toż to zabłysłeś.

Bn
Bn
11 miesięcy temu
Reply to  Ania

Bóg stworzy ludzi nagimi i Mu to nie przeszkadzało. To ludzie zaczęli tworzyć,, wymogi,,. Jak czytam te wypowiedzi to mam wrażenie że jak faryzeusze określamy nieistotne detale. Niech każdy zajmie się swoim sercem i stosunkiem do drugiego człowieka. Ubiór nie definiuje człowieka.

K@
11 miesięcy temu
Reply to  Bn

Chciałbyś, aby Twoje dziecko (nie Ciebie) uczyła nauczycielka w bikini ?
Gdyby to była nauczycielka matematyki lub fizyki i Twoja pociecha przynosiła do domu same jedynki, bo …..nie mogła się skupić na lekcjach, bo miała ciekawsze widoki niż tablica z nauką dodawania, to też byś pisał/pisała, że ubiór nie definiuje człowieka ?

Tetryk I
Tetryk I
11 miesięcy temu

Ludzie i dzisiaj oczekują od Kościoła stałości i pewności. Tymczasem Kościół sprawia niekiedy wrażenie, jakby sam nie był do końca pewny tego, co głosi. Do tego dochodzi kult Świętego Spokoju, którego teologia jest prosta, jak budowa cepa: byle tylko nikogo nie urazić.
Jeżeli nikt nie pilnuje granic to będą one zwyczajnie przekraczane. W Chorwacji na drzwiach wejściowych do kościoła są piktogramy oznajmiające w jakich ubiorach wierni nie powinni wchodzić do środka i wtedy mogą sobie tylko postać w czasie mszy przed drzwiami.

Agaton
Agaton
11 miesięcy temu

Dlaczego ten lewacki ściek wyskoczył z tym tematem, okraszonym tym zdjęciem co zawsze akurat teraz,zwykle robiono to przed wyborami

PUNK NOT DEAD
PUNK NOT DEAD
11 miesięcy temu

Ale nie które wiejskie damy to przesadzają. Cały tydzień przy garach a potem szpila 15cm mini za dupę i jazda na sumę. A widać to z kilometra która szpilki widzi tylko w niedzielę bo idzie jak koń lasowy przy zrywce.

Corrado
Corrado
11 miesięcy temu
Reply to  PUNK NOT DEAD

W różowych kieckach typu pinki byle zwrócić na siebie uwagę pannice z discopolowym pazurem. Długość byle majtek nie było widać. Wieje na odległość wiochą.

katolik
katolik
11 miesięcy temu

Proste,chcesz być księdzem to jądra odciąć.

An
An
11 miesięcy temu

Ksiądz to też mężczyzna,ale nie każdy może się opanować.Natura i jej mechanizmy ponad człowiekiem.Niepotrzebny chałwa.

An
An
11 miesięcy temu

Ksiądz to też mężczyzna,ale nie każdy może się opanować.Natura i jej mechanizmy ponad człowiekiem.Niepotrzebny chałwa.

Margaret
Margaret
11 miesięcy temu

Uśmiałam z tego artykułu, no proszę was ja myślałam że księży nie interesują kobiety tylko Pan Bóg, a jednak kobiety też są w ich głowach 😜😁😁😁a tak na serio to ksiądz powinien mieć żonę i dzieci tak jak w kościele ewangelickim i skończyłyby się afery itd

Edward
Edward
11 miesięcy temu
Reply to  Margaret

Słuszna racja mają mieć żony które by tych niewinnych księży pilnowały

Irena
Irena
11 miesięcy temu

No prośzę,czyli przy ołtarzu są męzczyżni,a moja mama uważała ich za półświętych,oni uważają że podając komunię mają święte ręce.
A kobiety powinny chodzić do kościoła w burkach,najlepiej z otworami na oczy,jak w islamie.

Wesoły Romek
Wesoły Romek
11 miesięcy temu
Reply to  Irena

Często kobieta sprytem zastępuje rozum, ale tym razem nie wyszło.

Max
Max
11 miesięcy temu

Ten artykuł z tej parafialnej gazetki to trochę jak żart. Kabaret Moralnego Niepokoju zrobiłby z tego niezły skecz.

Monika
Monika
11 miesięcy temu

Ze wszystkim się zgadzam. Jako kobieta nie ubieram się w taki sposób, żeby w kościele skupiać na sobie czyjąkolwiek uwagę. Nie ma się czym oburzać ani też z czego śmiać. Raczej należy to zastosować w praktyce 🙂

koliber
koliber
11 miesięcy temu

zamknąc kobiety w domach! przy garach!

Hiszpan
Hiszpan
11 miesięcy temu

A ministanci to nie kuszą .

Agaton
Agaton
11 miesięcy temu

Brednie

Mona
Mona
11 miesięcy temu
Reply to  Agaton

W pelni się zgadzam z trescia gazetki. Jesli ktos jest innego zdania jest niemądry. Ludzie trochę kultury ubioru!!!!!!

1234
1234
11 miesięcy temu

…trzeba być wybitnym złośliwcem i tępakiem ..siedzi ten dziennikarzyna w zadupiu i pisze dyrdymały ..pewnie jednak złośliwie ..pojedź człowiecze do Włoch czy Grecji…to Cie nauczą jak należy ubierać się do Kościoła…

Tetryk I
Tetryk I
11 miesięcy temu

Pan redaktor udaje nieuświadomionego. Po co ta lewicowa świętoszkowatość? Toż każdy wie, że mężczyźni zakochują się oczami, kobiety zakochują się uszami.
Dlatego kobiety malują się i frywolnie ubierają, a mężczyźni … kłamią.

TBM
TBM
11 miesięcy temu

Szanowny Pan Redator raczy zauważyć, że w temacie męskiego ubioru autor w wyraźny sposób odwołuje się do zasad savoir vivre’u. Dorosły mężczyzna nie powinien nosić krótkich spodenek w przestrzeni publicznej (nie wspominając o świątyniach!), za wyjątkiem miejsc takich jak plaże. Niestety w dzisiejszych czasach wiedza o tym najwidoczniej zanika. Nikt nie jest zobowiązany do przestrzegania savoir vivre’u, ale wypadałoby je znać i nie okazywać ignorancji.

Janek
Janek
11 miesięcy temu

Jak podejmujemy temat stroju w świątyniach to dlaczego mamy się ograniczać jedynie do katolików? Może da się coś równie udanego napisać o zwyczajach panujących np. w synagogach? Żeby było łatwiej podpowiem. Jeżeli w synagodze nie odbywa się modlitwa, to – zachowując zasady miejscowego savoir vivre – można wejść i ją zwiedzić. Nie ma wówczas obowiązku dzielenia grupy na mężczyzn i kobiety. Panowie przed wejściem do synagogi powinni mieć nakrycie głowy. Nie musi być to jarmułka, gdyż wystarczy nawet zwykła czapka z daszkiem. Zupełnie odwrotnie niż w tradycji europejskiej, gdzie na znak szacunku nakrycie głowy należy zdjąć. Kobiety nie muszą zakrywać… Czytaj więcej »

SLY
SLY
11 miesięcy temu

Jestem za obcięciem

YLS
YLS
11 miesięcy temu
Reply to  SLY

Będziesz miał luźniej.

Gość
Gość
11 miesięcy temu

regionalne Fakty i Mity w natarciu , ważniejszych wydarzeń w regionie bielscy komuniści się nie dopaczyli? A ten podbródek w koloradce , który POkazujecie ciągle ten sam ,szczególnie przed każdymi wyborami to wasz kumpel Lemański?

Tetryk
Tetryk
11 miesięcy temu

Coś biednie płacą panie redachtór jak pan koszuli w chałupie nie masz. Rozumiem że na oficjalne wydarzenia w powiecie chodzisz pan w żonobijce albo w kufajce. A co do meritum toć to zwyczajny dress code w kościele. Jak na wesele się idzie albo nawet do roboty w korpo to też nie wchodzi się tam w krótkich gaciach. No ale klikalność spada i trzeba tworzyć artykuły z rzyci wzięte.

Tetryk I
Tetryk I
11 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Jak widzę Tetryk ma już drugie wcielenie. To nie jest złe, ale też nie najlepsze. Przypominam, że zgodnie z rzymską zasadą, że dopiero omne trinum perfectum, (wszystko co potrójne – jest doskonałe).

krzysztof bułka
krzysztof bułka
11 miesięcy temu

właśnie dlatego powinni mieć obcinane jaja przed wyświęceniem na księdza- i problem by mieli z głowy-

1234
1234
11 miesięcy temu

….a Pan masz mózg zmniejszony…i nie pojmiesz tego….