Wydarzenia Żywiec

Mieszkańcy przerażeni i rozgoryczeni. Ostatnia godzina nocnej opieki w Milówce

Fot. Materiał prasowy

Od 1 sierpnia zamknięty zostanie punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Milówce, z którego korzystają nie tylko pacjenci z gminy Milówka, ale również z gmin Rajcza i Ujsoły!

Obecnie nocna opieka na Żywiecczyźnie prowadzona jest w dwóch miejscach – Szpitalu Żywiec oraz ośrodku zdrowia Medyk w Milówce. Nocna opieka udziela porad dla pacjentów w dni powszednie od 18.00 do 8.00 oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta. Przed laty nocną opiekę prowadził Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu (do 25 września 2020 roku podlegał mu Szpital Powiatowy). Potem w konkursie w 2013 roku kontrakt na nocną opiekę wygrał ZOZ Medyk, który prowadził ją w swoich przychodniach na ul. Leśnianki w Żywcu i na ul. Dworcowej w Milówce. Przegrany w konkursie żywiecki ZZOZ słał, wraz z ówczesnym Zarządem Powiatu Żywieckiego, protesty i odwołania do NFZ, bo – jak wówczas twierdzono – prowadzenie nocnej opieki jest dochodowe. Od 1 października 2017 roku nocna opieka, na mocy odgórnych przepisów, została ponownie przejęta przez Szpital Powiatowy, czyli ZZOZ. Wtedy punkt nocnej opieki utworzono na terenie szpitala. Z kolei punkt w Milówce pozostał w ośrodku Medyk, który został podwykonawcą żywieckiego ZZOZ-u. 24 września 2020 roku nocną opiekę przejął od ZZOZ-u Szpital Żywiec, który prowadzony jest przez firmę InterHealth Canada. Jak zapewniały władze powiatowe i dyrekcja Szpitala Żywiec, dla pacjentów miało się nic nie zmienić, a nocna opieka w Żywcu i Milówce miała funkcjonować nadal bez przeszkód. Tymczasem w piątek, 16 lipca w godzinach popołudniowych, Szpital Żywiec wydał komunikat z zaskakującą informacją.

– Biorąc pod uwagę niewielką skalę świadczonych porad w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Milówce oraz rosnące koszty utrzymania tego punktu przy niewystarczających środkach otrzymywanych przez szpital z Narodowego Funduszu Zdrowia na jego prowadzenie, Szpital Żywiec został zmuszony do podjęcia decyzji o zamknięciu tego punktu od 1 sierpnia 2021 roku. Jednocześnie chcemy podkreślić, że mieszkańcy tej części powiatu wymagający opieki lekarskiej lub pielęgniarskiej poza godzinami pracy swoich lekarzy rodzinnych, mają zapewnione świadczenia z zakresu podstawowej opieki medycznej w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu Żywiec. Zaletą tej lokalizacji jest, w przypadkach które tego wymagają, dostęp do diagnostyki oraz usług Izby Przyjęć – poinformowała Karolina Kocięcka, specjalista ds. komunikacji w Szpitalu Żywiec.

Kilka godzin później ZOZ Medyk potwierdził, że dyrekcja Szpitala Żywiec podjęła decyzję o zamknięciu punktu nocnej opieki w Milówce.

– Decyzja nie należała do nas, lecz do Szpitala Żywiec. Jako podwykonawcy nie mieliśmy mocy do zmiany decyzji szpitala – zastrzegają w ZOZ-ie Medyk.

Sprawa zaczyna wzbudzać ogromne kontrowersje i oburzenie wśród mieszkańców gmin Milówka, Rajcza i Ujsoły, którzy czują się oszukani.

– Wszystkich zapewniano, że będzie lepiej w służbie zdrowia, a jest coraz gorzej. Mieszkańców tej części Żywiecczyzny zostawia się na lodzie! Przecież nie każdy ma samochód i już teraz w godzinach wieczornych czy w weekendy jest ogromny kłopot z dojazdem komunikacją publiczną z gminy Ujsoły czy Rycerki Górnej do Milówki, a co dopiero do Żywca, i to w dodatku do odległej dzielnicy Sporysz! Niestety, w przypadku naszych gmin nie potrafi ono uzgodnić, aby uruchomić komunikację powiatową na przykład z Ujsół do żywieckiego szpitala, jak to zrobiono dla innych gmin. Czy ktoś się w końcu zainteresuje naszymi problemami na poważnie? – pytają rozgoryczeni mieszkańcy.

Interwencję w sprawie utrzymania punktu nocnej opieki w Milówce podjęła już poseł Małgorzata Pępek (PO). W piśmie przesłanym do dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzaty Świątkiewicz prosi o powtórne przemyślenie decyzji o zamknięciu.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
na co idą podatki ?
na co idą podatki ?
2 lat temu

Ten kraj nas opuścił. Jesteśmy zdani tylko na siebie. Szkoła nie uczy, szpital nie leczy, urząd nie obsługuje. To na …………..j płacimy podatki ?

dobra rada
dobra rada
2 lat temu

Do Żywca też nie macie po co jechać. Z dzieckiem najlepiej od razu ekspresówką do Bielska do Pediatryka.

W kurwiony pacjent.
W kurwiony pacjent.
2 lat temu

Przecież tam już nikt nie leczy od dawna nie rozśmieszajcie mnie zamknijcie ten burdel w całości bo szkoda pieniędzy z moich podatków na tych niby fachowców co drugi tam bierze do łapy inaczej zapomni o wizycie jebane dziadostwo

antypis
antypis
2 lat temu

Decyzja ta jest bez wątpienia Prawa i Sprawiedliwa.

ali
ali
2 lat temu
Reply to  antypis

zagłosujemy na Targowice ,będziemy się leczyć w Berlinie

Iwona
Iwona
2 lat temu
Reply to  ali

U niby pierwszej damy żydo- niemki co uczy młodych swojego niemieckiego języka czyli ***** *** i ciebie

Iwona
Iwona
2 lat temu

Tak o was dba wasz ukochany pis dalej słuchajcie kler

Konstantynopolitanka
Konstantynopolitanka
2 lat temu

Czyli jak ktoś w Ujsolach źle się poczuje w sobotę to będzie musiał jechać do lekarza 40 km w jedną stronę. To ja wam poradzę dzwońcie na pogotowie niech ono przejmie wizyty pozu bo z jakiej racji ktoś kto płaci całe życie podatki ma jechać po pomoc 40 km.

Zbych
Zbych
2 lat temu

głosowali na PIS to teraz mają to co chcieli. Będą się leczyć modlitwą i wodą święconą

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jak jest poloczkowie? hahah hahahah hahahah

to nie kraj dla ludzi ?
to nie kraj dla ludzi ?
2 lat temu

Teraz się wszyscy obudzą, że PPK to lipa na kółkach. Nie ma zysku, nie ma opieki. A to, że do k…. nędzy płacimy podatki to nikogo nie obchodzi, bo chorzy nie płacą haraczu. No nie ? Tego kraju już dawno nie ma.