Wydarzenia Cieszyn

Mija 80 lat od egzekucji “Pod Wałką” w Cieszynie. Wystawa wiele tłumaczy

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

20 marca minie 80 lat od największej zbiorowej egzekucji o charakterze pokazowym na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej, kiedy to w parku „Pod Wałką” w Cieszynie Niemcy powiesili 24 członków polskiego ruchu oporu. W związku z tym Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wystawę „Wałka 1942 – współczesność i pamięć”.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza prezentuje obiekty związane ze współczesnością czasów okupacji na Śląsku Cieszyńskim. Omówienie egzekucji „Pod Wałką” nie byłoby bowiem możliwe bez przedstawienia kontekstu – ogólnej sytuacji na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej, niemieckich zbrodni na polskiej ludności w tym okresie oraz działalności ruchu oporu. W tej części wystawy zobaczyć można m.in. wybór nazistowskich afiszy i obwieszczeń, plan Cieszyna z 1940 roku z wyeksponowanym miejscem stracenia, kilka egzemplarzy replik broni (zarówno tej używanej przez hitlerowców, jak i przez polski ruch oporu), przykłady konspiracyjnych wydawnictw redagowanych przez członków polskiego podziemia, zbiór dokumentów ukazujących, jak mogły potoczyć się wojenne losy zwykłego cieszyńskiego nastolatka oraz zdjęcia z egzekucji „Pod Wałką” i biogramy ofiar.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Druga część ekspozycji poświęcona jest pamięci o tragedii. Kluczowym eksponatem jest tu blaszana tablica umieszczona pod brzozowym krzyżem na miejscu kaźni przypuszczalnie w 1950 roku, jeszcze zanim stanął tam pomnik. Na wystawie omówiono losy miejsca pamięci „Pod Wałką” od zakończenia II wojny światowej aż po czasy obecne. Poruszono również kwestię dokumentowania zbrodni z 20 marca 1942 roku, m.in. przez urodzonego w Brennej prawnika Ludwika Kohutka, autora jedynej do tej pory zwartej publikacji na temat „Wałki” – „Gdy drzewa szubienic wyrosły”, którego spuścizna znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Ekspozycję zwiedzać będzie można od 20 marca. Wernisaż zaplanowano na 13.30, bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach przy pomniku pomordowanych. Wystawa będzie czynna do 29 maja w galerii wystaw czasowych. Kuratorem wystawy jest Wojciech Święs z Działu Fotografii Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowo, 30 marca o 17.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się korespondujące z wystawą “Spotkanie Szersznikowskie”, podczas którego jej autor wygłosi prelekcję „Wałka 1942 – fakty nieoczywiste”.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Niepokoi mnie stan pomnika i tablicy z nazwiskami,oby nazwiska były czytelne trzeba o to zadbać.Bardzo proszę odpowiednie służby o zadbanie.

Iza
Iza
2 lat temu

Nie ma zdjęcia powieszonych, mogli zastąpić atrapą szubienic z akcji narodowców z powieszenia zdjęć europosłów, nie ma problemu, sprawa umorzona, można korzystać.