W budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie została zaprezentowana wystawa pokonkursowa „Mikołaj Kopernik w 50 odsłonach”. Impulsem do zorganizowania przedsięwzięcia była 550. rocznica urodzin patrona szkoły. Adresatami konkursowego zadania byli natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych naszego regionu. Ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej będącej artystyczną impresją wizerunku Mikołaja Kopernika na bazie przygotowanej przez organizatora konkursu grafiki.
W finisażu Regionalnego Konkursu Plastycznego wzięli udział laureaci oraz ich opiekunowie. Spośród 98 nadesłanych prac werdyktem jury zostało wybranych 12 zwycięskich. Przyznano pięć nagród głównych i siedem wyróżnień. Prace charakteryzowały precyzyjność oraz artyzm. Dzięki pomocy opiekunów, uczniowskie impresje zostały wykonane zgodnie z wymogami sztuk plastycznych, odnoszącymi się do zastosowanych w pracach form i technik.
Pierwsze miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Mikołaj Kopernik w 50 odsłonach” zajęła Alicja Gaudy z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie (opiekun Katarzyna Kornecka-Nalewajka), drugie ex aequo – Natalia Dudek i Anna Kubaczka z II LO im. M. Kopernika w Cieszynie (opiekun Urszula Górnicka-Herma), a trzecie – Anna Adamczyk i Emilia Cebrat z I LO im. M. Kopernika w Żywcu (opiekun Dorota Babińska-Waluś). Wyróżnienia powędrowały do Oliwii Wołczuk, Mai Kołodziejczak i Antoniego Waligóry z I LO im. M. Kopernika w Żywcu (opiekun Dorota Babińska-Waluś), Nikoli Zawady z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie (opiekun Bożena Michalik), Niki Peradze z I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie (opiekunki Romana Schmidt-Król i Regina Tekla) oraz do Jakuba Habarty i Iwo Krzempka z II LO im. M. Kopernika w Cieszynie (opiekun Urszula Górnicka-Herma).
Nagrody laureatom konkursu, a ich opiekunom podziękowania wręczyła Regina Rakowska, dyrektor II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Gościem specjalnym wydarzenia była cieszynianka Antosia Kraszewska, uczestniczka piątej edycji „The Voice Kids”, która wykonała interpretacje wokalne znanych utworów muzycznych. Po poczęstunku konkursowicze wraz ze swoimi nauczycielami wybrali się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tam, w okalającym budynek muzealnym Parku Pokoju, plastyczka Urszula Górnicka-Herma, która wraz z mężem Tomaszem Hermą zaprojektowała pomnik upamiętniający osobę zasłużonego dla Śląska Cieszyńskiego jezuity Leopolda Jana Szersznika, omówiła proces tworzenia i symbolikę tego monumentu, a następnie kustosz cieszyńskiego muzeum, Maksymilian Kapalski, oprowadził gości po poszczególnych ekspozycjach, zwracając uwagę na istotne pod względem historycznym oraz współczesnym fakty i zbiory.
Organizatorkami konkursu były Ewa Mrowiec i Izabela Dormowicz, nauczycielki ze szkolnej biblioteki w “Koperze”.
Fot. z arch. II LO im. M. Kopernika w Cieszynie