Wydarzenia Żywiec

Żywczanka w sporych opałach. Chciała uniknąć egzekucji nieruchomości

Fot. mat.pras.

Mieszkanka Żywca była winna Skarbowi Państwa 200 tysięcy złotych. Aby uniknąć egzekucji z nieruchomości dokonała darowizny na rzecz małoletnich dzieci.

Żywczanka zalegała na około 200 tys. zł z tytułu między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2018 – 2020 wraz z należnymi odsetkami.

Aby uniknąć spłaty zobowiązania kobieta pozbyła się majątku mogącego podlegać egzekucji. Dokonała darowizny nieruchomości na rzecz niepełnoletnich dzieci i zataiła fakt zadłużenia, poświadczając nieprawdę w akcie notarialnym. Tym samym stała się niewypłacalna w większym stopniu niż była do tej pory. Jednak pracownicy Urzędu Skarbowego w Żywcu skutecznie wykorzystali instytucję skargi pauliańskiej. To narzędzie prawne, które m. in. umożliwia uznać działanie dłużnika za bezskuteczne, gdy prowadzi ono do niewypłacalności lub niewypłacalności w większym stopniu. Po złożeniu przez żywieckich urzędników skargi pauliańskiej Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej uznał za bezskuteczne umowę darowizny nieruchomości i umowę o ustanowieniu służebności mieszkania dokonane przez kobietę. Wygrana sprawa otworzyła urzędnikom drogę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego z majątku dłużniczki. Dzięki temu powiększyła się możliwość odzyskania należnych zobowiązań podatkowych wraz z odsetkami – poinformowała Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hhh
Hhh
3 miesięcy temu

Czy skarga paulińska nie dotyczy Morawieckiego lub obajtka?

Matka
Matka
3 miesięcy temu

Urząd powinien dać te pieniądze dzieciom i ich rodzinom.

Kilian
Kilian
3 miesięcy temu
Reply to  Matka

Dlaczego? Należności podatkowe to nasze wspólne pieniądze. Idą na potrzeby kraju. To, że nasze rządy nie potrafią rozdysponować budżetu, to inna sprawa, ale dlaczego urząd ma rozdawać pieniądze?

ben
ben
3 miesięcy temu

ta mafia jest gorsza od tej którą nazywa się mafią

Kilian
Kilian
3 miesięcy temu
Reply to  ben

Dlaczego mafia? Podatki należy płacić. I tyle…

Gdyby tak było inaczej
Gdyby tak było inaczej
3 miesięcy temu

Niczym w średniowieczu bo nic się nie zmieniło. To ile ta pani ma dochodów skoro 200 tyś podatku a może podatku jest 1000 zł a odsetek 199 tys. Żeby nie wyszło jak z tym z traktorem.

Kilian
Kilian
3 miesięcy temu

2 lata podziel na 24 miesiące – to trochę ponad 8 tysięcy miesięcznie. Jak napisano, jest to między innymi podatek dochodowy. Czyli są i inne należności. Zapewne VAT, może akcyza lub coś innego. Nie jest to więc żadna astronomiczna kwota. Zwłaszcza, jeśli od pięciu lat bimba się na zapłatę należności…