Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Mistrz muzyki organowej i mistrz słowa. Rozpoczął się cykl „OrgaNowe Bielsko-Biała”

Na pierwszym planie od lewej: radna Urszula Szabla, Maciej Zimka, Krzysztof Bas i Magdalena Cornelius-Kulig. W głębi ks. Jacek Pędziwiatr. Fot. Marcin Kałuski

Ten festiwal to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki organowej i prawdziwa uczta dla ducha. Dyrektor tego przedsięwzięcia i znakomity organista Krzysztof Karcz dba o najwyższy poziom artystyczny, a mistrz słowa i prawdziwy erudyta ksiądz Jacek Pędziwiatr buduje niepowtarzalną atmosferę.

5 września w kościele J. Ch. Odkupiciela na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej zainaugurowano cykl koncertów muzyki organowej i kameralnej „OrgaNowe Bielsko-Biała”. Była to podróż w różne muzyczne światy, bowiem popisy Krzysztofa Basa na organach były przeplatane subtelnością gry duetu Magdaleny Cornelius-Kulig (mezzosopran) i Macieja Zimki (akordeon). Niesamowite ciekawostki o poszczególnych kompozytorach wyszperał i ze swadą przybliżał ks. Jacek Pędziwiatr – postać, bez której już trudno wyobrazić sobie festiwal.

Warto więc wybrać się na kolejne koncerty w ramach tego cyklu. 11 września o 17.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Hałcnowie wystąpią Bielski Chór Kameralny i organista Patryk Podwojski.

Już 12 września o 17.00 w katedrze św. Mikołaja na organach zagra sam dyrektor festiwalu – Krzysztof Karcz. Potężnym dźwiękom organów będzie towarzyszyć nastrojowy dźwięk litewskiego instrumentu birbyne, na którym zagra Darius Klisys.

19 września o 17.00 w katedrze przyjdzie czas na „Estradę młodych i zdolnych”. Zagrają Krzysztof Bas, Franciszek Kukla, Krzysztof Wydra i Paweł Ligus (organy) oraz Dominika Bojęś (obój) i Igor Dudek (skrzypce).

26 września o 19.30 w kościele NSPJ przy dworcu wystąpią Maciej Bator (organy) i Klaudiusz Jania (trąbka).

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert, zaplanowany na 2 października o 19.00 kościele Jana Chrzciciela w Komorowicach. Usłyszymy tam Mateusza Rzewuskiego (organy) i Angelikę Rzewuską (sopran).

Cykl jest organizowany przez Stowarzyszenie Komorowice. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, choć można po ich zakończeniu wesprzeć organizację wolnymi datkami.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments