Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mobilne płuca jadą w Polskę. Rusza wielka kampania Polskiego Alarmu Smogowego. Zobacz, gdzie staną w naszym regionie?

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

– Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem – dodaje.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

Tak wyglądały płuca zainstalowane w Suchej Beskidzkiej w poprzedniej kampanii. Zobaczcie, jak bardzo zmieniły się po kilku dniach.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
2 miesięcy temu

A wystarczy ekologicznie spalać nasz wegiel. Tylko ze tu o ekologię nie chodzi

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Konrad

A o co, jeśli łaska, co tak niewinnie? Przecież żem napisał o co chodzi.

Slayer
Slayer
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

A ty głupi jesteś bo rabin Ciebie nazywają na wsi pamiętasz?

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Slayer

Pamiętam był ogromny mróz, to pamiętam, jak Maryla R wręcz. Dzięki za Ciebie z dużej, to już jakiś splendor jest. Ale co masz na myśli mówiąc o rabinie ? Żem głupi, to bym polemizował. A trash metalowy Slayer ciekawą grupą był dla znawców thrash metalu.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Kto i dlaczego straszy nas smogiem? „Polski Alarm Smogowy” – poza informacją, że to „inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce”, nie dowiemy się niczego więcej. Nie wiadomo, kto finansuje i kieruje tą organizacją. Piotr Siergiej, który występuje jako jej rzecznik w mediach, to bloger, współpracownik „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”. Powstające „ oddolne inicjatywy” mają ciekawe powiązania. Jaki jesi ich związek z „Akcją Demokracja”, „Eko – Unia”, Żeby było ciekawej Fundacja „Ekorozwoju” powiązania jest z „Polską Zieloną Siecią” czyli siecią organizacji ekologicznych. Funkcjonują one w innej konfiguracji jako tzw. Koalicja Klimatyczna, której zadaniem jest zwalczanie polskich paliw… Czytaj więcej »

!!
!!
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

jakaś kolejna lewacka mutacja

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  !!

Napisałeś do mnie, mniemam. W związku z tym nie bądź bucem i rozmawiaj dużą literą. Jeśli masz coś do powiedzenia, a zapewne masz, to mów i pofolguj sobie. Ale dużą literą, bucu, jak już mówiłem. No i na temat, jakby ci nie było zbyt ciężko. Chyba, że rola twa sprowadza się do bolszewickich rzygów.

Ja Jacek
Ja Jacek
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Szkoda pisać i tak większość, zwłaszcza „młodych, wykształconych” o mózgach ugniecionych z „Gazety Wyborczej” ostentacyjnie w takie rzeczy nie wierzy.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Opału nie ma a jak jest to po 3500 za ekogroszek a ci mnie tu jeszcze będą podpuszczać, też bym wolała elektryczne dom ogrzać tylko że kogo na to stać??

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Zostało dogadane (kogo ma być stać), jak mawia niejaki Czarzasty, więc nie zadawaj bolszewickich pytań i nie rżnij głupa jak mówią Francuzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Osiołku, nie podniecaj się tak bardzo.