Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest ekologicznym, a zarazem tanim w eksploatacji urządzeniem grzewczym, co wynika ze sposobu jej działania. Do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje ona bowiem głównie odnawialne źródła energii, a energia elektryczna jest potrzebna do jej pracy jedynie w niewielkim stopniu, wyłącznie do napędzania sprężarki. Dowiedz się, jakie jest zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i przekonaj się, że jest to najbardziej ekonomiczny system grzewczy obecnie dostępny na rynku.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła to system zapewniający ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a w wielu modelach zapewniający również chłodzenie pomieszczeń. Praca pompy ciepła opiera się na odnawialnych źródłach energii. Pobiera ona ciepło z zewnątrz budynku: z wody, z gruntu lub z powietrza, a następnie poddaje je procesom termodynamicznym i kieruje do instalacji grzewczej w pomieszczeniach.

Wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła: pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła gruntowa oraz pompa ciepła wodna (najrzadziej stosowana). Każda z nich działa na podobnej zasadzie, w której wykorzystuje energię elektryczną w niewielkim stopniu, wyłącznie do zasilenia sprężarki. Pozostała energia potrzebna do pracy pompy ciepła pochodzi z otoczenia. Szacuje się, że aż 75% energii potrzebnej do ogrzewania domu pochodzi właśnie ze źródeł odnawialnych.

Pompy ciepła – od czego zależy zużycie prądu?

Wiele osób zastanawia się, ile energii zużywa pompa ciepła. Zużycie prądu przez pompę ciepła uzależnione jest od kilku czynników, które należy indywidualnie rozpatrywać dla każdego budynku. Znaczenie mają czynniki takie jak wielkość domu, termoizolacja, rodzaj zainstalowanej wentylacji oraz górnego źródła ciepła, liczba mieszkańców, czas trwania sezonu grzewczego czy zapotrzebowanie na c.w.u.

Zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u.

W celu oszacowania, jakie jest zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła należy przede wszystkim uwzględnić zapotrzebowanie cieplne budynku oraz zapotrzebowanie na energię potrzebną do przygotowania c.w.u.

Zapotrzebowanie cieplne budynku jest zależne od kilku czynników, w tym od zastosowanej instalacji grzewczej w budynku (ogrzewanie powierzchniowe, grzejnikowe, mieszane), rodzaju wentylacji oraz preferowanej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dla zużycia energii znaczenie ma także moc pompy ciepła, która potrzebna jest do podgrzania wody użytkowej oraz ilość osób zamieszkujących budynek. Mniej ciepłej wody użytkowej potrzebne będzie bowiem w jednoosobowym gospodarstwie domowym niż w gospodarstwie kilkuosobowym.

Współczynnik COP oraz SCOP pompy ciepła

To, ile energii zużyje pompa ciepła zależy również od parametrów urządzenia, czyli COP oraz SCOP. COP określa, ile mocy cieplnej jest w stanie wytworzyć pompa w stosunku do ilości energii elektrycznej, którą pobiera. COP na poziomie 3,5 oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wytworzy 3,5 kW mocy grzewczej. Im wyższy współczynnik COP pompy, tym mniejsze zużycie prądu podczas jej pracy.

Drugim parametrem, który jest stosowany do oceny zużycia energii elektrycznej przez pompę, jest SCOP. Informuje on, ile prądu zużywa pompa ciepła w określonych warunkach, aby móc wyprodukować ciepło.

Ile prądu zużyje pompa ciepła?

Dokładne określenie, ile prądu pobiera pompa ciepła nie jest prostym zadaniem, ponieważ należy uwzględnić wiele zmiennych czynników. Najłatwiejszym sposobem jest jednak kalkulacja w oparciu o roczne zużycie energii elektrycznej oraz SCOP pompy ciepła. Można w tym celu skorzystać ze specjalnych kalkulatorów bądź doradzić się fachowców – to sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu nie zostanie pominięty żaden istotny aspekt.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła? Zajrzyj do serwisu https://e-energia.pl/, w którym znajdziesz rankingi, porady oraz aktualności związane z odnawialnymi źródłami energii.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments