Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mowa ciała w czasie rozmowy o pracę

W czasie rozmowy o pracę komunikujemy się nie tylko za pomocą słów, lecz również gestów intonacji głosu i mimiki. Drogą niewerbalną przekazujemy sporo sygnałów, na które specjaliści do spraw rekrutacji są szczególnie wyczuleni. Jak przedstawia się mowa ciała kandydata na pracownika?

Brak kontaktu wzrokowego

Jeśli unikasz kontaktu wzrokowego z osobą prowadzącą rekrutację możesz sugerować, że nie masz szczerych intencji. Patrzenie w podłogę jest objawem chęci szybkiego zakończenia rozmowy. Najlepszym rozwiązaniem jest patrzenie w oczy swojemu rozmówcy i otwarta postawa.

Poprawianie elementów garderoby

Jeśli wciąż poprawiasz krawat czy okulary możesz sugerować swojemu rozmówcy, że jesteś zestresowany. Tego rodzaju gesty bardzo go rozpraszają i utrudniają przebieg rozmowy. Staraj się panować nad nimi. Jeśli kusi Cię sięganie do oprawki okularów, po prostu je zdejmij i odłóż.

Zakrywanie ust, dotykanie twarzy

Jeżeli w czasie rozmowy zasłaniasz usta lub dotykasz twarzy, rekruter może uznać, że się z nim nie zgadzasz. Takie gesty charakterystyczne są dla osób, które mają coś do ukrycia. Unikaj ich, ponieważ profesjonalny wizerunek kandydata do pracy wymaga szczerego i otwartego podejścia do rozmówcy.

Wiercenie się na krześle, przebieranie nogami

Jeśli kandydat w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie potrafi usiedzieć spokojnie, bardzo dekoncentruje, w tym osobę prowadzącą interview. Niespokojne zachowanie podkreśla, że jesteś bardzo zestresowany. Rekruter może na jego podstawie wywnioskować, że nie umiesz radzić sobie ze stresem. Z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na jego opinię o Twojej kandydaturze na pracownika. Jeśli bardzo się denerwujesz, spróbuj napić się nieco wody i wykorzystać tę chwilę na zebranie myśli i uspokojenie oddechu.

Rytmiczne postukiwanie palcami o blat

Jeżeli masz odruch stukania czubkami palców o blat biurka, postaraj się zwalczyć ten odruch, by nie wymknął się kontroli w czasie rozmowy o pracę. Taki gest świadczy o Twoim zniecierpliwieniu. Może zostać odebrany jako lekceważenie prowadzącego rozmowę.

Profesjonalny uścisk dłoni

Specjalista ds. HR zwróci uwagę, w jaki sposób podajesz rękę na przywitanie. Gest ten powinien być wykonany pewnie otwartą dłonią. Pamiętaj, że potrząsanie ręką rekrutera jest wyjątkowo nieeleganckie. Jeśli Twój uścisk będzie bardzo silny, osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może pomyśleć, że cechujesz się nadmiernie dominującą osobowością a nawet skłonnością do agresji.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments