Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Możdżer, Peres, Jopek, Muniek i Aukso. Przebojowy październik w BCK

Zdjęcia: MATERIAŁY BCK

Leszek Możdżer, Silvana Peres, Anna Maria Jopek, Muniek i Aukso – to tylko część gwiazd, które będziemy mogli usłyszeć w październiku w „Domu Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury.

Miesiąc rozpocznie się od koncertu czołowego polskiego pianisty jazzowego. 3 października o 19.00 w BCK wystąpi Leszek Możdżer, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków oraz „komedowskie” inspiracje tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Już 4 października o 19.00 w „Domu Muzyki” kolejna uczta. W ramach „Siesty w drodze” Marcina Kydryńskiego wystąpi Silvana Peres, która sztuce fado doskonaliła się w gronie mistrzów z kamiennej tawerny „Casa de Linhares” w starej Alfamie, ale z muzyką przyjaźni się od dziecka, odkąd jako dziewięciolatka zdobyła tytuł mistrzyni tańca latynoamerykańskiego. Jej pierwsza płyta czerpie pełnymi garściami ze skarbnicy zmysłowych rytmów Ameryki Łacińskiej i Afryki. Przed koncertem będzie można podziwiać wystawę zdjęć z Lizbony Marcina Kydryńskiego oraz degustować portugalskie wina.

9 października będzie świętem miłośników muzyki poważnej. O 18.00 rozpocznie się koncert poświęcony pamięci wybitnego kompozytora światowej sławy Henryka Mikołaja Góreckiego pt. „Pro Memeoria. Ojciec i syn”. Wystąpią Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, pianistka Anna Górecka oraz saksofonista Bartłomiej Duś. W programie Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto notturno na saksofon i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, a ponadto Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową oraz Quasi una fantasia na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego.

10 października o 11.00 w „Domu Muzyki” pojawią się ulubieńcy dzieci – Superwirtuozi. W familijnym koncercie pt. „Tajemnicza podróż Meli” wystąpią muzycy pod dyrekcją Macieja Cisowskiego.

Z projektem „Przestworza” do Bielskiego Centrum Kultury wraca Anna Maria Jopek. Jej koncert zaplanowano na 11 października o 19.00. Piosenkarka zaprosiła do współpracy artystów znad Wisły, których podziwia od lat. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Piotr Wojtasik, odpowiedzialny również za aranże, a całości dopełni znakomity zespół w składzie: Wojciech Niedziela, Maciej Sikała, Atom String Quartet, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski oraz Piotr Nazaruk. „Przestworza” to muzyka premierowa, stworzona specjalnie na to spotkanie, usłyszymy w niej frazy i tematy tradycyjne, a także zupełnie nowe kompozycje. Będzie akustycznie, szeroko i przestrzennie.

Gratką dla wielbicieli baletu będzie wydarzenie, przewidziane na 12 października o 18.00. Wystąpi The Royal National Ballet of Georgia Potskhishvili. Królewski Balet Narodowy od dziesięcioleci przyczynia się do rozwoju kultury gruzińskiej, szczególnie w zakresie choreografii. Jego bliski związek ze światem sztuki sięga 1964 roku, kiedy to wielce utytułowany tancerz i choreograf Gelodi Potskhishvili założył Akademię Tańca i pierwszą profesjonalną szkołę tańca w Gruzji.

Dla wielbicieli innego rodzaju brzmień, a dokładniej „Innego brzmienia miasta”, przewidziano akustyczny koncert Muńka Staszczyka i jego przyjaciół. Odbędzie się 21 października o 18.00. Początkowo nowy projekt legendarnego Muńka miał być wyłącznie koncertową odskocznią od głośnego, rockowego grania. Jednak ogromny sukces tego początkowo skromnego przedsięwzięcia zaowocował powstaniem albumu dokumentującego ponad 80 koncertów, podczas których zespół objechał kilka razy całą Polskę, występując zarówno w małych klubowych salach, w teatrach, na scenach krajowych letnich festiwali oraz na stadionie narodowym.

22 października, także o 18.00, w BCK odbędzie się kolejny „Koncert dla wszystkich” z cyklu „Muzyczna ballada Europy”. W sali koncertowej zagrają Orkiestra im. Telemanna i skrzypek Piotr Sadowski.

Warto zwrócić uwagę na teatralną propozycję BCK. 24 października o 16.00 odbędzie się spektakl „Lotto”, w którym wystąpią: Edyta Herbuś, Joanna Kurowska, Magdalena Wójcik, Romek Bugaj, Radek Pazura, Andrzej Popiel i Robert Wabich. – Kiedy uśmiecha się szczęście warto podzielić się tą wieścią z najbliższymi. A co jeśli szczęście przestaje się uśmiechać? Czy aby to nie najbliżsi są winni? Helena i Mikołaj zaprosili Edytę i Anatola oraz Rudolfa i Olgę w tym celu. Jednak rozwój akcji każe zrewidować wszelkie dotychczasowe wyobrażenia i o szczęściu, i o przyjaciołach – przybliżają organizatorzy. Komedia ta bawi, ale też odsłania śmieszność ludzi, którzy sądzą, że stali się wybrańcami losu.

Jakby tego było mało, w BCK odbędzie się też szereg gościnnych imprez, w tym spektakle „Goło i wesoło” (2 października o 16.00 i 19.00), „Cudowna terapia” (16 października o 16.00), „Czworo do poprawki” (28 października o 20.00) oraz koncerty Sławka Uniatowskiego (17 października o 19.00) i Kasi Kowalskiej (23 października o 17.00 i 20.00).

google_news