Wydarzenia Cieszyn

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zaprasza. Nawet w poniedziałki

Fot. Bogdan Kasperek / Facebook Muzeum Drukarstwa

Zwiększona powierzchnia, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, nowe maszyny, przestronna galeria – Muzeum Drukarstwa w Cieszynie po remoncie zyskało bardzo wiele. Teraz pora, by jego wnętrza odwiedzali mieszkańcy i turyści.

– Bardzo liczymy na to, że drzwi Muzeum Drukarstwa nie będą się zamykać. Dlatego też czynne jest ono przez cały tydzień, nawet w poniedziałki, jako jedno z nielicznych muzeów w Polsce, podobnie zresztą jak nasza Wieża Piastowska. Wiele osób przyjeżdża gdzieś na weekend, także do Cieszyna, zahaczając o poniedziałek. By ten dzień był dobrze spożytkowany, zapraszamy do nas – uśmiecha się Magdalena Chorąży-Suchy, dyrektor Zamku Cieszyn, który formalnie od 19 maja br. zarządza placówką zlokalizowaną przy ulicy Głębokiej.

– Zawarliśmy porozumienie ze Stowarzyszeniem Muzeum Drukarstwa, które jest dla nas wsparciem w prowadzeniu muzeum. Od 1 czerwca czynne jest ono codziennie. Zapraszamy wszystkich do zwiedzania. W najbliższym czasie chcemy ruszyć również z ofertą warsztatową. Zamierzamy ponadto wrócić na Szlak Zabytków Techniki, co wymaga dopełnienia odpowiednich formalności – dodaje dyrektor Zamku Cieszyn.

Jarosław Gołaszewski, prezes Stowarzyszenia Muzeum Drukarstwa, cieszy się z nowych warunków, w jakich funkcjonuje placówka. – Muzeum po remoncie jest większe, a zbiory jeszcze bardziej bogate. W nowej przestrzeni udało nam się zmieścić więcej maszyn, dzięki czemu, na przykład, oprócz druku wypukłego, możemy również prezentować druk płaski. Oddech zyskała także galeria, która daje nam duże możliwości ekspozycyjne. Muzeum zostało dostosowane też do potrzeb osób mających problem z poruszaniem się. Poszerzyła się więc grupa osób, które mogą skorzystać z naszej oferty, do czego zachęcamy – mówi Jarosław Gołaszewski. Obecnie w galerii na piętrze dostępna jest wystawa „Motywy Śląska Cieszyńskiego w twórczości Zbigniewa Kubeczki z Orłowej”.

Oficjalnego przecięcia wstęgi podczas otwarcia dokonali Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, Magdalena Chorąży-Suchy, Jarosław Gołaszewski i Karol Franek, pasjonat drukarstwa, założyciel i wieloletni opiekun Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Placówkę można zwiedzać od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 15.00, w piątki od 14.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 11.00 do 18.00. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Ostatnie na godzinę przed zamknięciem.

Fot. UM w Cieszynie

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
super?
super?
1 rok temu

Ile kosztuje wejście?

super
super
1 rok temu

Nawet w poniedziałki a nie szewcy.