Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mycie elewacji – skuteczna broń w walce z glonami

Chociaż podobno najbardziej liczy się wnętrze, to jednak każdy z nas dba o to, co na zewnątrz. Regularnie staramy się myć samochód, dobierać nową garderobę, od czasu do czasu zmieniamy fryzury i biżuterię. Zasadę „jak nas widzą, tak nas piszą” w XXI wieku zaakceptowała większość i aż dziw bierze, że dotyczy ona niemal wszystkich elementów, które towarzyszą nam w życiu – z wyjątkiem jednego: miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu. Czyli naszego domu. W tym przypadku najczęściej skupiamy się na wnętrzu. Pomijając dbałość o jego wygląd zewnętrzny – co ma negatywny wpływ nie tylko na wrażenia estetyczne przechodniów, ale i na nasze zdrowie, bezpieczeństwo oraz trwałość i solidność obiektu. Regularne mycie elewacji to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niespodziewanych problemów. A jakich?

Cieplej. Czy zdrowiej?

Bądźmy sprawiedliwi – minęły już czasy, kiedy strategia „deszcz to zmyje” królowała w naszych domostwach i spółdzielniach mieszkaniowych. Szczególnie bloki przeszły w ostatnich dwóch dekadach prawdziwą termoizolacyjną rewolucję – dzięki regularnym ociepleniom jest nam zdecydowanie przyjemniej, cieplej, odpowiednie prace miały też pozytywny wpływ na wygląd fasady. Z drugiej zaś strony wysoka izolacyjność termiczna oraz szczelność ścian spowodowały większą ich podatność na gromadzenie się nowego, dobrze zakamuflowanego i często lekceważonego wroga – są nim przeróżne kolonie drobnoustrojów, w tym najczęściej występujące glony. Estetyka wizualna naszego budynku jest więc niejedynym – a być może najmniejszym – problemem. Specjalistyczne mycie elewacji nie tylko upiększy jego wygląd, ale będzie też miało wpływ na nasze samopoczucie.

Przed…

… i po!

Kłopotliwi sąsiedzi

Życie w najbliższym sąsiedztwie niepozornych glonów i innych kolonii drobnoustrojów to nie tylko kłopotliwe plamy na elewacji – często mało widoczne, gdy mówimy o wielopiętrowych blokach. Ci mali, nieproszeni sąsiedzi, często przedostają się do wnętrza budynku, wprost do naszych mieszkań i w ten sposób wnikają niepostrzeżenie do naszych organizmów, w których czują się wybornie. Sąsiedztwo takiej mikroflory ma więc ogromny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję fizyczną, bywa również niebezpieczne dla zdrowia – szczególnie osób najmłodszych oraz seniorów. Najbardziej narażone na obecność glonów są elewacje północne, zacienione, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych.

Idealne schronisko dla mikroustrojów

Co najgorsze, glony atakują z podwójną mocą – nie dość, że mają wyjątkowo negatywny wpływ na nasze zdrowie, to dodatkowo przyczyniają się do szybszego niszczenia elewacji zamieszkanych przez nas budynków. Zwłaszcza te ocieplone, ze względu na utrudnioną cyrkulację powietrza oraz wilgotność, połączoną z niedostatecznym nasłonecznieniem, stanowią idealne schronisko dla wszelakich glonów, porostów i pleśni. Wspomniane mikroorganizmy powodują trwałe i nieodwracalne zniszczenia fasady budynku, dlatego obecnie zaleca się czyszczenie ich raz na kilka lat. Mycie elewacji to konieczność – częsty grzech zaniechania właścicieli i operatorów, polegający na braku odpowiedniej dbałości o obiekty spowodować więc może nie tylko kłopoty ze zdrowiem oraz samopoczuciem mieszkańców, ale i szybsze niszczenie budynków – co oznacza większe i częstsze koszty ich renowacji.

Przed…

… i po!

Warto zaufać specjalistom

Pielęgnacja fasady budynków sposobem „chluśnij wodą i brud spłynie” przynosi jedynie bardzo doraźne i krótkotrwałe efekty. Obecnie mycie elewacji to zadanie, którym zajmują się wyspecjalizowane firmy, posługujące się najnowocześniejszą i sprawdzoną techniką. Profesjonalne czyszczenie, proponowane przez „Umyjemto”, zakłada nie tylko wyeliminowanie niechcianych sąsiadów z fasady budynku. To również precyzyjne jej umycie przy wykorzystaniu strumienia ciepłej wody pod niskim ciśnieniem oraz pokrycie jej nowoczesnym grzybobójczym impregnatem o dużej odporności na zanieczyszczenia, gwarantującym długotrwały efekt czystości. Co istotne, wszystkie środki wykorzystywane do czyszczenia i impregnacji są bezpieczne dla zdrowia i życia nie tylko ludzi, ale też zwierząt i całego środowiska naturalnego.

Nieskazitelny wygląd

Efekt jest dosłownie powalający. Elewacja jest nieskazitelna i wygląda jak nowa. A przy tym możemy się cieszyć nie tylko z pięknego efektu wizualnego, ale również z pozbycia się niebezpiecznych pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów oraz nieestetycznych osadów z pyłów i kurzu, smogu i dymu. Wyrzucenie tych „pasażerów na gapę” sprawia, że elewacja budynku jest chroniona przez długi czas przed ich niszczącym wpływem. Dla pełni efektu można też pomyśleć o usunięciu osadu z węgla lub wyziewów kuchennych z komina. Właściciele nieruchomości nieraz przy okazji zlecają czyszczenie otoczenia budynku, w tym tarasów, altan, a nawet dróg dojazdowych, by kompleksowo odnowić cały teren posesji.

O tym, jak zadowalający jest końcowy efekt, przekonali się już liczni mieszkańcy – również i ci, mieszkający w zasobach spółdzielni mieszkaniowych. Choćby w Bielsku-Białej z usług „Umyjemto” skorzystały między innymi SM Strzecha, Śródmiejska SM czy SM Sarni Stok.

Warto więc skorzystać z oferty specjalistów, aby hasło „ładniej, zdrowiej, bezpieczniej” przestało być jedynie pustym sloganem.

Przed…

… i po!

google_news