Cieszyn Na sygnale

Wizja “zero” na drogach w cieszyńskim. Bezpieczeństwo ponad wszystko

Fot. KPP w Cieszynie

Funkcjonariusze cieszyńskiego garnizonu policji podsumowali działania na drogach w naszym regionie w ramach akcji Roadpol Safety Days. Prowadzona w całej Europie kampania ukierunkowana jest na realizację założeń zgodnych z tzw. wizją zero. Zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Mundurowi egzekwowali od kierowców przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości.

– Niestety, pomimo coraz surowszych kar za wykroczenia w ruchu drogowym, kierowcom nadal zdarza się przekraczać dopuszczalne limity prędkości czy też kierować pod wpływem alkoholu. Dlatego też cieszyńscy policjanci cyklicznie prowadzą działania “Trzeźwy powiat” oraz “Prędkość”. Nadmierna prędkość, brak bezpiecznej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze, należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Dlatego policjanci z wydziałów ruchu drogowego, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo na terenie miasta, realizują działania „Prędkość”. Prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Kierujący mogą ich spotkać nie tylko na ważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale też wszędzie tam, gdzie według statystyk i zgłoszeń od mieszkańców dochodzi do przekroczeń prędkości i niebezpiecznych wypadków.

Fot. KPP w Cieszynie

Projekt Roadpol Safety Days – Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego Roadpol i popierany m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Ideą przewodnią projektu jest wspomniana już „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Pomysłodawcy projektu są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. Podczas działań policjanci kontrolują prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia ich do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości.

– Mundurowi nadzorują zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych. Ale przede wszystkim edukują i właśnie to spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drodze. I to nie tylko zmotoryzowanym, ale i pieszym, a także tym najmłodszym. Kiedy użytkownicy na drodze będą kierowali się rozsądkiem, to prowadzone działania mogą przynieść oczekiwany efekt – podkreśla Krzysztof Pawlik.

 

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegild
Hermenegild
1 rok temu

te j.. pisowskie milicyjne k.. ino żerują na kierowcach, budżet musi się w końcu dopinać na bombelki i resztę patologii czyt wyborców pisu

daro
daro
1 rok temu

wizja zero ?? a jak policja ostatnio w strone bladnic jechala, noc , baba z siatami na rowerze zero odblaskow … i zero reakcji, przejechali kolo niej dwa razy i nic, wyrabane bo z tego kasy nie ma .. pierd….. o wizji zero a to tylko gnebienie kierowcow, niewazne czy bylo PO czy PIS, kierowcy zawsze dojne krowy .. !! a z bezpieczenstwem to ma tylko wspolnego co nic

Sebix
Sebix
1 rok temu

To nie wizja zero tylko nagonka na kasę, najlepszym przykładem jest poustawianie znaków ograniczających do 50 niemal na każdym przejściu na DK 81. Nie mówiąc o tym że najlepiej wyskakiwać zza drzewa z radarem na granicy Wilamowic i Skoczowa. Niestety tam gdzie są potrzebni żeby pokierować ruchem to ich nie ma.