Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Mieszkanie to mienie o stosunkowo dużej wartości materialnej, dlatego warto ubezpieczyć nie tylko samą nieruchomość, ale i znajdujące się w niej sprzęty od różnego rodzaju zdarzeń. Posiadając taką polisę, będzie można bez przeszkód wyjść do pracy czy wyjechać na wakacje nie martwiąc się o ewentualne szkody. A na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, wobec czego firmy ubezpieczeniowe nie dysponują jednym uniwersalnym zakresem zdarzeń, jakie taka polisa powinna objąć. Każdy ubezpieczyciel może we własnym zakresie określić podstawowe i rozszerzone opcje ubezpieczenia, a klient musi sam zdecydować, która wersja będzie dla niego optymalna. Zazwyczaj jednak im więcej sytuacji obejmuje polisa, tym większa jest szansa, że w razie wystąpienia szkody klient szybko otrzyma adekwatne odszkodowanie. Najczęściej ubezpieczenie mieszkania uwzględnia takie zdarzenia losowe jak:

  • pożar
  • zalanie
  • kradzież
  • uderzenie pioruna
  • powódź
  • zwarcie instalacji elektrycznej.

Przy czym ubezpieczeniu podlegają zarówno części nieruchome, jak i ruchome, a kwota zadośćuczynienia może się różnić w zależności od warunków zawartych w umowie i wysokości proponowanej składki.

Od czego jeszcze można ubezpieczyć mieszkanie?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw klientom i tworzą dla nich oferty umożliwiające ubezpieczenie mieszkania od wielu rzadkich i nietypowych zdarzeń. Wybrane typy ubezpieczeń mieszkania mogą wówczas obejmować straty spowodowane przez dziecko lub psa, a nawet wezwanie i opłacenie fachowca. Niektóre polisy zakładają również możliwość opłacenia rodzinie hotelu na czas naprawy powstałych szkód. Jednak takie dodatkowe udogodnienia będą się każdorazowo wiązały z koniecznością zapłacenia wyższej składki.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, warto zwrócić uwagę na wyłączenia, które powinny zostać wyszczególnione w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zwykle klient nie otrzyma odszkodowania, jeśli dopuścił się samowoli budowlanej, rażąco zaniedbał obowiązkowe przeglądy techniczne wybranych sprzętów i instalacji lub celowo działał na szkodę ubezpieczyciela. Poza tym wyłączeniu mogą podlegać straty spowodowane przez egzotyczne zwierzęta oraz kradzież gotówki lub kosztowności przechowywanych w nieodpowiedni sposób.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, trzeba również przyjrzeć się samej agencji ubezpieczeniowej. Najlepiej będzie wybrać sprawdzoną firmę o nieposzlakowanej opinii, która w razie pojawienia się szkody nie będzie utrudniała wypłaty należnego odszkodowania.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments