Porady i inspiracje

Na czym polega procedura naprawcza w imporcie?

W przypadku produktów importowanych z innego kraju, czasem konieczne staje się przeprowadzenie procedury naprawczej składu celnego. Pojawia się np. przy braku wymaganego oznakowania na towarach lub odpowiednich metek na nich. Bez tego niemożliwe będzie dopuszczenie produktów do obrotu. Oznacza to, że konieczne staje się przeprowadzenie procedury naprawczej.

Czym jest procedura naprawcza i kiedy się ją przeprowadza?

Jeśli z jakichś powodów towar sprowadzony z zagranicy nie spełnia wymogów narzuconych przez Unię Europejską, to niestety trzeba liczyć się z zawieszeniem dopuszczenia importowanych towarów do obrotu w kraju docelowym. Zatrzymanie ładunków przez Urząd Celny wymaga podjęcia odpowiednich działań w tym kierunku, aby jak najszybciej rozwiązać powstały problem. Należy zgłosić zaistniałą sytuację obsługującej nas agencji celnej, po czym obejmuje się towar procedurą składu celnego. Konieczne jest ustalenie konkretnego zakresu działań naprawczych, które mają zostać wykonane. Działania w ramach procedury składu celnego mogą obejmować czynności mające na celu zapewnienie prawidłowego przechowywania towarów. Na czas ich składowania muszą znajdować się w optymalnych warunkach. Stosuje się również różne zabiegi poprawiające wygląd i jakość handlową przewożonych towarów. Procedura naprawcza składa się także z szeregu zabiegów przygotowujących towar do dalszej dystrybucji. Ma to na celu uzupełnienie powstałych braków formalnych. Bez uzyskania pozwolenia naczelnika urzędu celnego nie można przechodzić do realizowania procedury naprawczej. Są różne jej rodzaje: procedura przetwarzania pod kontrolą celną i procedura składu celnego.

Czego dotyczącą działania naprawcze wykonywane w składzie celnym?

Skład celny to miejsce, w którym odbywa się procedura naprawcza. Lista dozwolonych napraw jest długa, dlatego warto zapoznać się dokładnie z całą dokumentacją. Do zakresu działań naprawczych zalicza się między innymi przetwarzanie, usuwanie kurzu, oczyszczanie, naprawianie szkód, działania rekonstrukcyjne po transporcie, inwentaryzację, pobieranie próbek, szorowanie, przeglądanie i przestawianie towarów. Na terenie składu celnego można również usuwać komponenty, które uległy uszkodzeniu lub zanieczyszczeniu. Nie ma problemu z usunięciem pasożytów, przeprowadzeniem różnego rodzaju prac konserwacyjnych, odkurzaniem, obróbką towarów. Można dodawać towary, zastępować składniki akcesoriów, rozcieńczać lub stężać płyny, mieszać ze sobą towary/oleje, przycinać/dzielić. Na liście dozwolonych procedur naprawczych znajdują się także: pakowanie i rozpakowywanie, zmienianie opakowań, konfekcjonowanie, przenoszenie ładunków, testowanie i dostosowywanie towarów do dalszej dystrybucji lub odsprzedaży. Istotne jest jednak to, że przeprowadzone czynności nie mogą doprowadzić do zmienienia rodzaju towarów ani polepszać ich wydajności. Oznacza to, że można zwiększyć jakość produktu, ale bez zmiany jego charakteru.

google_news