Wydarzenia Wadowice

Na europejskim szlaku

Narada z przedstawicielami Stowarzyszenia AERS na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Fot. Urząd Miejski w Wadowicach

Pracownicy Wydziału Obsługi Ruchu Turystycznego Urzędu Miejskiego w Wadowicach podczas narady z przedstawicielami Stowarzyszenia Associazione Europea Romae Strata oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprezentowali projekt polskiego odcinka „Europejskiej Drogi Rzymskiej”, na którym znajdą się Wadowice. Propozycja została przyjęta.

Stowarzyszenie „Associazione Europea Romae Strata” działa od listopada 2018 r. a jego głównym celem jest odtworzenie dawnych szlaków pielgrzymkowych do Rzymu i udostępnienie ich współczesnym turystom – pielgrzymom. Trasy szlaków będą prowadzić od Morza Bałtyckiego (Estonia, Łotwa, Litwa) przez Europę Środkowo-Wschodnią (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia), a dalej przez Alpy do północno-wschodnich Włoch.
Dotychczas została wytyczona trasa prowadząca przez Włochy (Via Romea), a w następnym etapie zostaną wyznaczone odcinki w poszczególnych krajach. Po ustaleniu traktu pielgrzymkowego „Romea Strata”, który będzie szlakiem historycznym, kulturowym, turystycznym i religijnym, Stowarzyszenie będzie się ubiegać o wpisanie go na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskanie certyfikatu Rady Europy.

Obecność Wadowic na europejskim szlaku turystyczno-pielgrzymkowym wiąże się z większą liczbą  pątników w Wadowicach i okolicy, co przekłada się na dochody mieszkańców i gminy.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Może nie są najważniejsze i odczuwalne dla mieszkańców dochody lecz przesłanie religijne jeśli jest mowa o szlaku pielgrzymkowym.