Wydarzenia Wadowice

Na europejskim szlaku

Narada z przedstawicielami Stowarzyszenia AERS na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Fot. Urząd Miejski w Wadowicach

Pracownicy Wydziału Obsługi Ruchu Turystycznego Urzędu Miejskiego w Wadowicach podczas narady z przedstawicielami Stowarzyszenia Associazione Europea Romae Strata oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprezentowali projekt polskiego odcinka „Europejskiej Drogi Rzymskiej”, na którym znajdą się Wadowice. Propozycja została przyjęta.

Stowarzyszenie „Associazione Europea Romae Strata” działa od listopada 2018 r. a jego głównym celem jest odtworzenie dawnych szlaków pielgrzymkowych do Rzymu i udostępnienie ich współczesnym turystom – pielgrzymom. Trasy szlaków będą prowadzić od Morza Bałtyckiego (Estonia, Łotwa, Litwa) przez Europę Środkowo-Wschodnią (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia), a dalej przez Alpy do północno-wschodnich Włoch.
Dotychczas została wytyczona trasa prowadząca przez Włochy (Via Romea), a w następnym etapie zostaną wyznaczone odcinki w poszczególnych krajach. Po ustaleniu traktu pielgrzymkowego „Romea Strata”, który będzie szlakiem historycznym, kulturowym, turystycznym i religijnym, Stowarzyszenie będzie się ubiegać o wpisanie go na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskanie certyfikatu Rady Europy.

Obecność Wadowic na europejskim szlaku turystyczno-pielgrzymkowym wiąże się z większą liczbą  pątników w Wadowicach i okolicy, co przekłada się na dochody mieszkańców i gminy.

 

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Hermenegilda Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Może nie są najważniejsze i odczuwalne dla mieszkańców dochody lecz przesłanie religijne jeśli jest mowa o szlaku pielgrzymkowym.