Cieszyn Kultura i rozrywka

Niepodległa na zamku rycerskim

Fot. Tomasz Lenkiewicz/UG Goleszów

Na zamku rycerskim w Dzięgielowie, odbyło się wydarzenie patriotyczne „Niepodległa w Dzięgielowie”. Około 120 osób wzięło udział w drugiej edycji imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa.

Całość rozpoczęła się od spektaklu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Młodzi aktorzy tańczyli, śpiewali, ale również zapraszali do siebie osoby bezpośrednio związane z Dzięgielowem. Na scenie, usytuowanej w zabytkowej stajni, pojawili się: Tomasz Tuchowski, który opowiedział o historii zamku, Ludwika Czyż i Zofia Fober, które przybliżyły działalność dzięgielowskiego stowarzyszenia, Adam Żwak, który opowiedział o budowie miejscowej sali gimnastycznej, zaś dyrektor Katarzyna Bogdał przybliżyła współdziałanie ze stowarzyszeniem oraz realizowane projekty.

Na scenie nie mogło zabraknąć miejscowych artystów – Bogdany Zakolskiej, Andrzeja Macury, którzy swoimi wspomnieniami i wierszami wprowadzili zebranych w chwilę poetyckiej refleksji i zadumy, zaś Zbigniew Eysymontt pokazał zdjęcia Dzięgielowa i opowiedział o miłości do tej miejscowości. Pomysłodawcą i reżyserem wydarzenia artystycznego była Weronika Glajc, o oprawę muzyczną zadbała Alina Kubaszczyk, a scenografię przygotowali pracownicy dziegielowskiej podstawówki.

Śpiewanie 22 pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Krzysztofa Durlowa (skrzypce) i Joanny Lipowczan-Stawarz (pianino), wykład Mariusza Jaszczurowskiego na temat tradycji formacji policji na Śląsku Cieszyńskim, z uwzględnieniem tematyki odzyskania przez nasz kraj niepodległości, prelekcja Ireny Kwaśny związana z wojną czechosłowacko-polską i urbanistycznym podziałem Śląska Cieszyńskiego oraz zwiedzanie zamku dopełniły ten wyjątkowy dzień.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments