Wydarzenia Cieszyn

Na fortuszki, szatki i zdobienie modrzyńca

Fot. Gmina Istebna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znów sypnęło groszem. Dla kogo z naszego regionu przeznaczony jest kolejny program?

Tym razem chodzi o przedsięwzięcie pod hasłem „Kultura ludowa i tradycyjna”. Jak głosi informacja MKiDN, celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Dotacja przyznano w dwóch kategoriach. Pierwsza, to właśnie „kultura ludowa i tradycyjna”. Tutaj na uznanie zasłużył Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i otrzyma 230 tys. zł na organizację 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Drugą kategorią jest „mistrz tradycji”. Beneficjentów tej nagrody jest trzydziestu. Wśród nich Wiślańskie Centrum Kultury, które otrzyma 20 tys. zł na projekt pn. „Ciasnochy, spódnice, fortuszki i szatki wiślański”. Taka sama kwota popłynie od rządu do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Istebna” na naukę tradycyjnego szycia guń istebniańskich oraz skręcania notkóńczy. Gmina Istebna była w tym konkursie całkiem licznie reprezentowana. Docenione też 20 tysiącami zł. Zostało Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru Muzyki, Tańca i Śpiewu “Pod Ochodzitą”. Pieniądze te mają być przeznaczone na nauka zdobienia modrzyńca i szycia tradycyjnych “fortuszków” beskidzkich.  Zajęcia prowadzić będzie Monika Wałach – Kaczmarzyk.

To nadal nie koniec. Trzecia dotacja dla podmiotu z gminy Istebna trafi do Fundacji Koronki Koniakowskie i zasili projekt pod nazwą „szkiełkiem i heknadlą”. Będzie to kwota 20 tys. zł.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gest?
gest?
9 miesięcy temu

A teraz obdarzonym w kategorii “mistrz tradycji” wypada przeznaczyć dotacje na rzecz Solidarni z Ukrainą w pow. żywieckim, punkty zbiórki są puste i są apele.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu
Reply to  gest?

To każdego prywatna sprawa, nikogo nie można zmuszać.

byle co aby pleść
byle co aby pleść
9 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

rozumiesz co znaczy “wypada”?