Dziś odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia poinformował, że obecne obostrzenia będą obowiązywały do 18 kwietnia.
Cały czas jest trudna sytuacja w szpitalach. – Zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest ponad 78 procent, a respiratorów – niemal 79 procent. Te parametry są niebezpieczne – poinformował Adam Niedzielski. Jak podkreślił minister niewielki spadek dziennej liczby zachorowań jest związany z świątecznym okresem. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje bowiem odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni.
– Na Śląsku sytuacja jest trudna – podkreślił. Wciąż konieczna staje się relokacja pacjentów. Około 50 chorych zostało przyjętych przez szpital w Radomsku. – Jeśli chodzi o wschodnią część Śląska, to jest ewentualność współpracy z województwem małopolskim, gdzie sytuacja też nie jest prosta – dodał Adam Niedzielski.
Obostrzenia wciąż mają obowiązywać do 18 kwietnia. – Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie – podkreślił szef resortu.
To oznacza, że zamknięte będą żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej), salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Zamknięte pozostają hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierz), siłownie, baseny, teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Gastronomia może świadczyć usługi jedynie z dowozem lub na wynos. Minister był pytany o to kiedy i jakie obostrzenia będą znoszone.
– W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, że w tym okresie będą obostrzenia – dodał minister zdrowia.
A na 10 jest poluzowanie :)????
A gdzie leży ten mityczny Śląsk?
Inny Śląsk:
Z wymienionych miast tylko Biała i Częstochowa nie leżą na Śląsku. A Wrocław i Wałbrzych to Śląsk Dolny.
Częstochowa ,Jaworzno , Zagłębie ,Żywiecczyzna,Biała Krakowska to nie żaden Śląsk. Stop kłamstwu śląskiemu.
Dokładnie!
Nie ma wschodniej ściany Śląska. Jest zachodnia Małopolska w granicach województwa śląskiego. Niech pan minister się doedukuje.
NIe ma szans na doedukowanie się ministra, raczej ludzi którzy materiał dla ministra przygotowują. Propozycja współpracy z Małopolską gdzie sytuacja jest też trudna jaki może przynieść efekt?
Trzeba się douczyć, żeby się do edukować.
Jak to nie ma? Tereny które leżą na zachód od rzek Białej, Przemszy i Brynicy to wschodni Śląsk.
No tak, jeśli jest Dolny Śląsk to i musi być Wschodni Śląsk, tylko że minister mówił o części wschodniej Śląska a to trochę co innego.