Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Na Śląsku sytuacja wciąż jest trudna. Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Dziś odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia poinformował, że obecne obostrzenia będą obowiązywały do 18 kwietnia.

Cały czas jest trudna sytuacja w szpitalach. – Zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest ponad 78 procent, a respiratorów – niemal 79 procent. Te parametry są niebezpieczne – poinformował Adam Niedzielski. Jak podkreślił minister niewielki spadek dziennej liczby zachorowań jest związany z świątecznym okresem. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje bowiem odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni.

– Na Śląsku sytuacja jest trudna – podkreślił. Wciąż konieczna staje się relokacja pacjentów. Około 50 chorych zostało przyjętych przez szpital w Radomsku. – Jeśli chodzi o wschodnią część Śląska, to jest ewentualność współpracy z województwem małopolskim, gdzie sytuacja też nie jest prosta – dodał Adam Niedzielski.

Obostrzenia wciąż mają obowiązywać do 18 kwietnia. – Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie – podkreślił szef resortu.

To oznacza, że zamknięte będą żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej), salony fryzjerskie oraz  kosmetyczne. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Zamknięte pozostają hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierz), siłownie, baseny, teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Gastronomia może świadczyć usługi jedynie z dowozem lub na wynos. Minister był pytany o to kiedy i jakie obostrzenia będą znoszone.

– W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. Trzeba się liczyć, że w tym okresie będą obostrzenia – dodał minister zdrowia.

Energylandia - praca 2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PUNK NOT DEAD
PUNK NOT DEAD
4 dni temu

A na 10 jest poluzowanie :)????

masztowy
masztowy
4 dni temu

A gdzie leży ten mityczny Śląsk?
Inny Śląsk:

  • Wrocław, Wałbrzych ….
  • Katowice, Chorzów, Ruda Śląska…
  • Częstochowa?
  • Cieszyn, Ustroń, Wisła i okolice…
  • Bielsko? Biała?
Anty
Anty
4 dni temu
Reply to  masztowy

Z wymienionych miast tylko Biała i Częstochowa nie leżą na Śląsku. A Wrocław i Wałbrzych to Śląsk Dolny.

Tutejszy
Tutejszy
4 dni temu

Częstochowa ,Jaworzno , Zagłębie ,Żywiecczyzna,Biała Krakowska to nie żaden Śląsk. Stop kłamstwu śląskiemu.

masztowy
masztowy
4 dni temu
Reply to  Tutejszy

Dokładnie!

beskidzki dom
beskidzki dom
4 dni temu

Nie ma wschodniej ściany Śląska. Jest zachodnia Małopolska w granicach województwa śląskiego. Niech pan minister się doedukuje.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu
Reply to  beskidzki dom

NIe ma szans na doedukowanie się ministra, raczej ludzi którzy materiał dla ministra przygotowują. Propozycja współpracy z Małopolską gdzie sytuacja jest też trudna jaki może przynieść efekt?

Tadeusz
Tadeusz
2 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Trzeba się douczyć, żeby się do edukować.

Anty
Anty
4 dni temu
Reply to  beskidzki dom

Jak to nie ma? Tereny które leżą na zachód od rzek Białej, Przemszy i Brynicy to wschodni Śląsk.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu
Reply to  Anty

No tak, jeśli jest Dolny Śląsk to i musi być Wschodni Śląsk, tylko że minister mówił o części wschodniej Śląska a to trochę co innego.