Wydarzenia Oświęcim

Nadchodzą utrudnienia przy budowie południowej obwodnicy Oświęcimia

Fot. UM Oświęcim

Od kilku miesięcy trwa budowa południowej obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole. Ma ona połączyć miasto z powstającą drogą ekspresową S1. Wkrótce rozpocznie się budowa rond, co spowoduje wiele utrudnień i ograniczeń dla kierowców.

Uściślając chodzi o budowę rond przy skrzyżowaniu z drogami wojewódzkimi nr 933 i nr 948.

Czeka nas wiele trudności i wyzwań. Zarówno po stronie inwestora, wykonawcy, ale też instytucji, które podejmują decyzje i współpracują z nimi w tym zakresie – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Stąd też władze miasta spotkały się z wykonawcą i inwestorem, aby poznać szczegóły prac i utrudnień.

W marcu kończy się okres przerwy zimowej i wykonawca rozpocznie prace na całym odcinku obwodnicy. Przede wszystkim skupi się na rejonie Wisły i Soły, jak również usunięciu kolizji z linią kolejową. W tym roku nastąpi intensyfikacja prac, co spowoduje szereg utrudnień dla mieszkańców Oświęcimia. Jednak wykonawca uzgadnia z zarządcami dróg odpowiednią organizację ruchu, aby te problemy były dla mieszkańców jak najmniej uciążliwe – powiedział w czasie spotkania Robert Jakubiak, zastępca dyrektora ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Ponad 9-kilometrowa obwodnica będzie dwujezdniowa i poprowadzona zostanie po zupełnie nowym śladzie, co wymaga wybudowania trzech mostów na Wiśle, Sole i Młynówce oraz tunelu pod torami w ciągu ul. Ostatni Etap. Powstać mają ronda przy skrzyżowaniach z ulicami Legionów (z drogą w kierunku Brzeszcz), Jagiełły (z drogą na Kęty) i Zatorskiej (za Castoramą).

W tym roku wybudowane zostaną dwa z tych rond. Najpierw planujemy rozpoczęcie prac przy drodze wojewódzkiej 933, czyli przy ul. Legionów. Tam powstanie rondo turbinowe i ciąg pieszo-rowerowy. Rozpoczęcie prac planowane jest w drugiej połowie kwietnia. Wtedy zostanie wprowadzony ruch wahadłowy w ramach tymczasowej organizacji ruchu, a dla mieszkańców rozpoczną się duże utrudnienia w ruchu. Przewidujemy, że prace zakończą się pod koniec tego roku – informuje Sebastian Komasa, zastępca dyrektora ds. dróg i branż na kontrakcie obwodnicy Oświęcimia.

Z kolei w połowie czerwca ruszy budowa ronda przy ul. Jagiełły.

Na drodze wojewódzkiej 948 powstanie również rondo turbinowe. Będzie też chodnik, przebudowane zostaną media i gazociąg. Tu prace planujemy zakończyć pod koniec tego roku – wylicza wicedyrektor Sebastian Komasa.

Natomiast w przyszłym roku budowane będzie rondo w rejonie skrzyżowania ul. Grojeckiej i Zatorskiej, a prace przy nim potrwają do końca 2024 roku. Na czas prac wykonawca planuje wprowadzenie ruchu wahadłowego, sterowanego ręcznie w godzinach dojazdów i powrotów ze szkół oraz miejsc pracy. W godzinach wieczornych i nocnych zastosowana będzie sygnalizacja świetlna. Jeśli chodzi o prace w rejonie ulicy Ostatni Etap, przy tunelu pod torami kolejowymi, , to rozpoczną się one latem. Wtedy to ulica zostanie zamknięta dla ruchu i zostaną wyznaczone objazdy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dobry początek
dobry początek
2 miesięcy temu

W tym roku intensyfikacja praca a zrobili przerwę zimową?, kwartał stracony, zima niesroga.