Na sygnale Oświęcim

Dron latał w strefie zakazanej. Będą problemy dla właściciela sprzętu

Fot. KPP Oświęcim

Nad blokami osiedla Chemików w Oświęcimiu latał dron. Ale okazuje się, że znalazł się w strefie objętej zakazem lotów. Teraz operator drona będzie miał problemy.

Jak informuje aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, drona wypatrzyli mundurowi patrolujący rejon osiedla Chemików.

Dron poruszał się w strefie, gdzie obowiązywał zakaz lotów. Widząc, że w pobliżu nie było operatora urządzenia, policjanci zgłosili dyżurnemu komendy podejrzenie naruszenia prawa lotniczego. Już po kilku chwilach patrol ruchu drogowego odnalazł operatora drona na jednej z ulic. Jak się okazało mężczyzna nie posiadał zgody na wykonywanie lotów w strefie objętej zakazem. Stąd też wobec niego wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu 212 ust. 1a ustawy Prawo lotnicze – zaznacza Małgorzata Jurecka.

Przepis głosi, że kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

W Oświęcimiu są dwie kilkukilometrowe strefy, w których obowiązuje zakaz lotów. To rejon Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz rejon firmy chemicznej Synthos. Ponadto w okresie letnim zakaz lotów obowiązuje w rejonie parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Aby wykonać lot w danej strefie trzeba uzyskać zgodę od zarządzających terenem – dodaje Małgorzata Jurecka.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
8 dni temu

Wszystko zalezy jak wysoko latał i jak dużym dronem, wg. Prawa mogł latac legalnie w tym obszarze do wysokosci 30m jesli to był maly dronik 250g

Tanatana
Tanatana
7 dni temu
Reply to  Mirek

Nie mógł. Tak jak nie można jechać w terenie zabudowanym 120km/h. Nie chodzi o ruch lotniczy, że zagrażał samolotom, tylko o strefy strategiczne, gdzie panuje całkowity zakazu lotów na jakiejkolwiek wysokości. Latając na tych terenach trzeba mieć zgodę władz samorządowych, lotnictwa oraz właścicieli gruntów, którym będzie robić się zdjęcia.

Olo
Olo
8 dni temu

No tak przekraczał prędkość soniczną wykonując ewolucję nad głowami przechodniów. Naprawdę nie ma bardziej poważniejszych tematów tylko takie pierdoły? No tak z braku laku i kit dobry.

Jack
Jack
8 dni temu
Reply to  Olo

Zakaz to zakaz baranie. To są zakazy lotnicze