Na sygnale Oświęcim

Dron latał w strefie zakazanej. Będą problemy dla właściciela sprzętu

Fot. KPP Oświęcim

Nad blokami osiedla Chemików w Oświęcimiu latał dron. Ale okazuje się, że znalazł się w strefie objętej zakazem lotów. Teraz operator drona będzie miał problemy.

Jak informuje aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, drona wypatrzyli mundurowi patrolujący rejon osiedla Chemików.

Dron poruszał się w strefie, gdzie obowiązywał zakaz lotów. Widząc, że w pobliżu nie było operatora urządzenia, policjanci zgłosili dyżurnemu komendy podejrzenie naruszenia prawa lotniczego. Już po kilku chwilach patrol ruchu drogowego odnalazł operatora drona na jednej z ulic. Jak się okazało mężczyzna nie posiadał zgody na wykonywanie lotów w strefie objętej zakazem. Stąd też wobec niego wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu 212 ust. 1a ustawy Prawo lotnicze – zaznacza Małgorzata Jurecka.

Przepis głosi, że kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

W Oświęcimiu są dwie kilkukilometrowe strefy, w których obowiązuje zakaz lotów. To rejon Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz rejon firmy chemicznej Synthos. Ponadto w okresie letnim zakaz lotów obowiązuje w rejonie parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Aby wykonać lot w danej strefie trzeba uzyskać zgodę od zarządzających terenem – dodaje Małgorzata Jurecka.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TyleWtemacie
TyleWtemacie
10 miesięcy temu

Olo i Miro najwidoczniej do jednej gimbazy chodzili.

Mirek
Mirek
11 miesięcy temu

Wszystko zalezy jak wysoko latał i jak dużym dronem, wg. Prawa mogł latac legalnie w tym obszarze do wysokosci 30m jesli to był maly dronik 250g

Tanatana
Tanatana
11 miesięcy temu
Reply to  Mirek

Nie mógł. Tak jak nie można jechać w terenie zabudowanym 120km/h. Nie chodzi o ruch lotniczy, że zagrażał samolotom, tylko o strefy strategiczne, gdzie panuje całkowity zakazu lotów na jakiejkolwiek wysokości. Latając na tych terenach trzeba mieć zgodę władz samorządowych, lotnictwa oraz właścicieli gruntów, którym będzie robić się zdjęcia.

Olo
Olo
11 miesięcy temu

No tak przekraczał prędkość soniczną wykonując ewolucję nad głowami przechodniów. Naprawdę nie ma bardziej poważniejszych tematów tylko takie pierdoły? No tak z braku laku i kit dobry.

Jack
Jack
11 miesięcy temu
Reply to  Olo

Zakaz to zakaz baranie. To są zakazy lotnicze