Porady i inspiracje

Najważniejsze informacje na temat historii kredytowej

Historia kredytowa to jedno z tych pojęć, z którymi spotkało się wiele osób, jednak nie każda z nich w pełni rozumie, o co tak naprawdę chodzi. Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć, co wpływa na historię kredytową, dlaczego posiadanie dobrej historii kredytowej jest korzystne oraz w jaki sposób zweryfikować własną historię, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Warto zapoznać się z tymi informacjami, ponieważ mając dobrą historię kredytową, można łatwiej otrzymać różnego rodzaju kredyty lub pożyczki. Czasami nawet takie osoby mogą liczyć na lepsze warunki.

  1. Czym jest historia kredytowa?
  2. Co na nią wpływa?
  3. Jak sprawdzić stan historii kredytowej?
  4. Dlaczego warto mieć dobrą historię kredytową?

Oprócz podsumowania najważniejszych informacji na temat tego, w jaki sposób można zabrać się za budowanie pozytywnej historii kredytowej, prezentujemy również kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł błyskawicznie wyszukać najlepszą ofertę kredytu. To natomiast może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, szczególnie że wniosek o pożyczkę można złożyć przez internet, a pieniądze otrzymać na wskazane konto bankowe.

Czym jest historia kredytowa?

Na historię kredytową w BIK składają się wszystkie istotne informacje związane z zaciągniętymi zobowiązaniami finansowymi. Oznacza to, że można w niej odnaleźć informacje o poszczególnych pożyczkach i kredytach. Do tego dochodzą również karty kredytowe, raty i inne rodzaje zobowiązań. Bardzo istotne znaczenie ma fakt, że zarówno negatywna historia kredytowa, jak i dobra historia kredytowa to nie tylko informacje o aktualnych pożyczkach, ale również o wcześniejszych zobowiązaniach, nawet jeżeli zostały w całości spłacone.

Jeżeli chodzi o częstotliwość aktualizowania historii kredytowej przez Biuro Informacji Kredytowej, to jest ona uaktualniana cztery razy w miesiącu.

Co na nią wpływa?

Jak można się łatwo domyślić, zła historia kredytowa ma miejsce wtedy, gdy ktoś nie przestrzega ustalonych terminów spłaty. Niestety, w historii odnotowywane są wszystkie wspomniane opóźnienia, co oznacza, że nawet jeżeli ktoś zwyczajnie zapomni zapłacić ratę lub nie będzie miał w danym momencie wystarczającej kwoty, to nie będzie mógł liczyć na taryfę ulgową. Osoby, u których wielokrotnie dochodziło do opóźnień, mogą mieć później ogromny problem, aby otrzymać kredyt hipoteczny lub nawet kupić coś droższego na raty. Nic więc dziwnego, że wielu osobom zależy na tym, aby zbudować dobrą historię kredytową. Na szczęście można to zrobić w prosty sposób i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poniższa metoda sprawdzi się również u osób, u których ma miejsce brak historii kredytowej, co również utrudnia korzystanie z ofert pożyczek i kredytów.

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest wyrobienie karty kredytowej i jej sporadyczne używanie. Trzeba oczywiście pamiętać, aby wszystkie zobowiązania spłacać w terminie. Warto również skorzystać z możliwości zakupu czegoś na raty 0%, co wyeliminuje dodatkowe koszty, a jednocześnie będzie miało korzystny wpływ na historię kredytową.

Jak sprawdzić stan historii kredytowej?

Aktualny stan historii kredytowej można sprawdzić w dowolnym momencie na stronie Biura Informacji Kredytowej. Warto to robić regularnie, aby upewnić się, że wszystkie zaciągnięte pożyczki zostały oznaczone jako zamknięte.

Dlaczego warto mieć dobrą historię kredytową?

Osobą mogącym pochwalić się pozytywną historię kredytową, łatwiej jest otrzymać atrakcyjną pożyczkę. W celu znalezienia najkorzystniejszych ofert wystarczy skorzystać z porównywarki dostępnej na stronie https://porownywarkafinsowa.pl/ i wypełnić krótki formularz.

google_news