Porady i inspiracje

Rywalizacja w Ekstraklasie – derby i najbardziej emocjonujące spotkania w polskiej lidze

Od wielu lat Ekstraklasa dostarcza kibicom wielu emocji. Nie tylko lokalnie, ale również w skali ogólnopolskiej, największym zainteresowaniem cieszą się mecze derbowe. W nich walka toczy się nie tylko o ligowe punkty, ale również o prestiż o poczucie wyższości na kolejne kilka miesięcy, aż dojdzie do kolejnego derbowego pojedynku. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej emocjonującymi rywalizacjami piłkarskimi w polskiej lidze.

Wielkie Derby Polski

Na miano Wielkich Derbów Polski od lat zasługują pojedynki pomiędzy Legią Warszawa i Lechem Poznań. Te dwa ośrodki piłkarskie nie pałają do siebie entuzjazmem, co często wyrażają kibice. Wielokrotnie spotkania pomiędzy tymi zespołami decydowały o tym, która z tych drużyn zostanie mistrzem Polski lub zdobędzie krajowych puchar. Niezależnie od etapu sezonu i rangi, spotkania Legii z Lechem zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem kibiców w całej Polsce.

Wielkie Derby Śląska

Przez dziesiątki lat na miano największych derbów w Polsce zasługiwały Derby Śląska, w których Ruch Chorzów mierzył się z Górnikiem Zabrze. Przed lata zespoły te rywalizowały w nich o tytuł mistrza Polski. Aktualnie obie drużyny mają na koncie po 14 tytułów mistrzowskich. Ostatni raz do derbów doszło w 2016 roku. Później Ruch Chorzów wpadł w poważne problemy i obecnie odbudowuje swoją pozycję w krajowej piłce. Aktualnie chorzowianie występują na zapleczu Ekstraklasy i nie jest wykluczone, że już w sezonie 2023/24 ponownie dojdzie do Wielkich Derbów Śląska. Do tej pory lepszy bilans ma Górnik Zabrze, który wygrał 46 ze 120 spotkań.

Walka o prymat w Krakowie

Wiele emocji kibicom dostarcza także walka o prymat w Krakowie. Ostatni raz do derbów stolicy Małopolski doszło w sezonie 2021/22. Obecnie Wisła Kraków gra na zapleczu Ekstraklasy i walczy o powrót na ligowe salony. Najlepiej o randze tej rywalizacji świadczy to, że powszechnie nazywana jest „Świętą Wojną”. Zdecydowanie lepszy bilans tych starć ma Wisła Kraków, jednak obecnie to Cracovia jest wyżej notowanym zespołem, który walczy o czołowe miejsca w Ekstraklasie.

Walka o prymat w Warszawie

Również w stolicy kraju przez lata dochodziło do derbów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem i zawsze wzbudzały wiele emocji. W nich Legia Warszawa rywalizowała z Polonią. Co ciekawe, historyczny bilans jest bardzo wyrównany, ponieważ Legia i Polonia mają po 29 zwycięstw w derbach. Do tego 20 spotkań zakończyło się remisami. Od 2013 roku Polonia występuje w niższych klasach rozgrywkowych i do kolejnych ekstraklasowych derbów Warszawy jeszcze daleko.

Walka o prymat w Trójmieście i Łodzi

Na północy Polski kibiców rozgrzewają derby Trójmiasta. W nich Lechia Gdańsk toczy niezwykle wyrównane boje z Arką Gdynia. Obecnie oba zespoły zmagają się ze swoimi problemami. Lechia walczy o utrzymanie w Ekstraklasie, a Arka Gdynia liczy na to, że do niej powróci. Jeżeli obie drużyny zrealizują swoje cele, to w sezonie 2023/24 znów możemy oglądać ekstraklasowe derby Trójmiasta.

Wysoką rangę w polskiej piłce mają także derby Łodzi, w których Widzew rywalizuje z ŁKS-em. Niezależnie od tego, na jakim poziomie dochodzi do tego starcia, to zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców, którzy nie pałają do siebie sympatią. Obecnie Widzew występuje w Ekstraklasie, a ŁKS walczy powrót do niej i jest na dobrej drodze do tego, aby w sezonie 2023/24 rozegrać kolejne derby Łodzi.

Derby to zawsze wielkie emocje

Bez dwóch zdań derby piłkarskie to mecze, które wiążą się z wielkimi emocjami. Kibice miesiącami czekają na to spotkanie. Radość po zwycięstwie lub smutek po porażce mogą trwać tygodniami. To tylko pokazuje, jak ważna jest piłka nożna dla polskich kibiców i jak dużą popularnością cieszy się polska piłka ligowa. Rywalizacja derbowa dodatkowo napędza rozwój klubów Ekstraklasy oraz niższych poziomów rozgrywkowych, dlatego warto czytać najświeższe informacje na portalach sportowych, które informują o takich zbliżających się wydarzeniach, takich jak https://www.sts.pl/blog/ekstraklasa/.

google_news