Porady i inspiracje

Nauka angielskiego – lepiej zapisać się na kurs czy uczyć samemu?

W świecie zdominowanym przez język angielski samodzielna nauka wydaje się prostym rozwiązaniem. No właśnie, wydaje się. Czy to na pewno dobry pomysł? Czy nie lepiej zapisać się na kurs? Przeanalizowaliśmy plusy i minusy obu rozwiązań. 

Nauka angielskiego – jak zrobić to efektywnie?

Język angielski jest w dzisiejszych czasach niezbędny. Pełni funkcję języka uniwersalnego, używanego do prowadzenie rozmów z ludźmi na niemal całym świecie. Bez jego znajomości trudno wyobrazić sobie nie tylko kontakty biznesowe, lecz również codzienne funkcjonowanie np. obsługę nowoczesnych urządzeń, dostęp do rozrywki i wiadomości tworzonych w języku angielskim czy po prostu zawieranie znajomości z osobami innej nacji. 

Ale nauka języka może przebiegać różnie. Czasami opanowanie podstaw zajmuje nawet lata, innym razem po trzech miesiącach można prowadzić już pierwsze rozmowy. Każdy wolałby znaleźć się w drugiej grupie, ale jak to zrobić? Można na dwa sposoby: ucząc się samodzielnie lub zapisując na kurs. 

Samodzielna nauka vs. kurs językowy

Samodzielna nauka angielskiego w dobie internetu wydaje się stosunkowo prosta. W końcu w tym języku można znaleźć dosłownie wszystko! Mnogość opcji nauki poprzez rozrywkę, np. oglądanie seriali, jest bardzo kusząca. Dodatkowo w sieci nie brakuje darmowych materiałów do nauki czy nawet lekcji online prowadzonych za darmo np. na YouTube. Prościej być chyba nie może. Ale czy na pewno? 

Głównym problemem samodzielnej nauki jest to, że musimy się sami zmobilizować. Nie możemy liczyć na to, że wydane pieniądze i odbywające się zajęcia zachęcą do przyswojenia nowego materiału. Ponadto, osoby zaczynające przygodę z angielskim mogą nie odróżnić dobrych materiałów od złych. W efekcie pojawia się ryzyko, że nauczą się niepoprawnych struktur gramatycznych czy będą mieć ogromny problem z akcentem. 

Dobre kursy angielskiego nie wiążą się z takimi problemami, ponieważ: 

  • prowadzą je profesjonaliści, którzy znają język perfekcyjnie i kształcą podopiecznych zgodnie z normą językową. 
  • prowadzą je lektorzy, którzy wiedzą, jak zmobilizować kursantów i zachęcić ich do zdobycia nowej wiedzy. 

Największym minusem kursów wydaje się być zatem to, że kosztują. Warto jednak pamiętać, że jest to efektywna forma nauki, która umożliwia szybkie opanowanie języka. Płacimy więc za efekty i to z reguły szybkie. Niemniej, tych efektów może nie być, jeśli podejmiesz współpracę z niewłaściwą szkołą językową. Dlatego… 

Jeśli kurs, to tylko w dobrej szkole

Zalety kursów angielskiego przyniosą Ci realne korzyści tylko wtedy, gdy wybierzesz szkołę świadczącą usługi dobrej jakości. Najlepiej, aby była to placówka długo znajdująca się na rynku i ciesząca się dobrymi opiniami np. łódzki British Centre. Ważne jest także to, by szkoła miała udokumentowana osiągnięcia i potrafiła potwierdzić posiadane przez lektorów kwalifikacje. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, zastanów się dwa razy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments