Wydarzenia Żywiec

Nie chcą “doliny śmierci” na Żywiecczyźnie

Fot. Paweł Szczotka

Już do sześciu organizacji poszerzona została koalicja na rzecz ochrony powietrza i zdrowia mieszkańców miasta Żywca i jego okolic. Wszystkie sprzeciwiają się budowie spalarni/ciepłowni. Jak podkreślają, nie chcą, aby konsekwencją było powstanie na Żywiecczyźnie „doliny śmierci”.

Do tej pory w koalicji znajdowały się organizacje, które stanowczo sprzeciwiają się budowie spalarni/ciepłowni na terenie Żywca i Wieprza. To: Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość, Fundacja Rodzina od A do Z, BNI Partner Żywiec, Towarzystwo na rzecz Ziemi i Klub Gazety Polskiej Żywiec.

Cel tych organizacji to działanie na rzecz poprawy jakości powietrza w Żywcu i okolicy. Dlatego połączyliśmy nasze siły w walce o nasze zdrowie, środowisko i prawo do godnego życia – mówi Joanna Ostrowska, prezes Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość.

W czwartek (13 lutego) do pięciu koalicjantów dołączył szósty. To nowe Stowarzyszenie „Ocalić Ziemię Żywiecką” z Łodygowic.

Jesteśmy nowym stowarzyszeniem, które zrzesza bardzo dużą grupę mieszkańców Łodygowic i Pietrzykowic. Stanowczo sprzeciwiamy się pomysłowi władz gminy Łodygowice, które chcą stworzyć strefę przemysłową na terenie byłego Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Łodygowicach przy granicy z Pietrzykowicami. Nie zgadzamy się na lokalizację jakiegokolwiek przemysłu tak blisko zabudowań i siedzib ludzkich! To miejsce stanowi zielone płuca naszej gminy. To jedna z ostatnich takich dziewiczych ostoi przyrodniczych w naszej okolicy. Miejsce idealne na cele społeczne, takie jak profesjonalne boisko dla dzieci, park dla dorosłych i młodzieży czy cichy kącik z ławkami dla seniorów. Będzie to dotkliwy cios dla bliższych i dalszych mieszkańców. Odbije się to na naszym zdrowiu i majątku. Wyraźnie spadnie cena naszych działek i domów! Jak powszechnie wiadomo, jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych rejonów nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Dlatego postanowiliśmy połączyć siły ze Stowarzyszeniem Żywiec Nasza Przyszłość i innymi organizacjami z tej koalicji – podkreślają przedstawicielki Stowarzyszenia „Ocalić Ziemię Żywiecką”.

Prezes Joanna Ostrowska nie ukrywa, że sześć organizacji, które teraz tworzą koalicję, to potężna siła.

Jak widać, mieszkańcy Żywiecczyzny budzą się z letargu i biorą sprawy w swoje ręce. Zapewniamy, że nie pozwolimy wybudować w tym pięknym miejscu żadnej spalarni/ciepłowni! – zaznacza prezes Joanna Ostrowska.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eee
eee
1 rok temu

Wywieziemy do spalarni w Bielsku Białej damy im zarobić. Już się truli przez lata w Cygańskim Lesie spalarnia z Szpitala i odpadami wożonymi z całej polski.

www
www
1 rok temu

Walka ze smogiem według Pana Burmistrza. opłata po 1413 zł od każdego uczestnika projektu Słoneczna Żywiecczyzna. Tak doimy ludzi z około miliona 🙂

lol
lol
1 rok temu

Bez spalarni to będzie dolina ŚMIECI… zresztą już jest. Wystarczy po większych opadach przejść się brzegiem jakiejkolwiek rzeki. pis to zło. Będziemy śmieciarki wysyłać do krakowa do spalarni, zabulimy 3x więcej jak teraz

Wodnik Szuwarek
Wodnik Szuwarek
1 rok temu
Reply to  lol

A spalarnia niby uczyni brzegi rzek czyste, tak? Zło to chyba w Tobie siedzi, tuż obok ciemnoty.. Bo to one są przyczyną wyrzucania śmieci w las, w doły, w potoki itd.

Yakuza
Yakuza
1 rok temu
Reply to  lol

To wysyłaj. A spalarnia w Krakowie wywozi toksyczne odpady do Będzina ! Dlaczego tak daleko od Krakowa???

Mustafa
Mustafa
1 rok temu
Reply to  lol

Liż dalej rowa (wiesz komu) a niedługo umrzesz na raka ! Nie zdążysz nawet podziękować.

Bożenka
Bożenka
1 rok temu

Trzeba było przyjść w piątek 28 lutego na 17.00 do MCK w Żywcu to dowiedzielibyście się czym pachną te trzy planowane spalarnie na terenie Żywca. Szkoda naszych dzieci, wnuków i prawnuków…. Taaak, będzie tu dolina śmierci jak wybudują te spalarnie

niestety
niestety
1 rok temu

Ostrowska jest “projektem” Pempkowej na przejęcie władzy w Żywcu. Jak się skończy nicnierobienie w Warszawce to trzeba gdzieś “wylądować”.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Burmistrz przez lata kadenci zrobił mnóstwo dla poprawy jakości powietrza w naszym powiecie (a nie tylko w samym Żywcu!). Coroczne dofinansowania do wymiany pieców, sieć ciepłownicza od EKOTERM, sieć gazowa, projekty STOP SMOG I Słoneczna Żywiecczyzna (w tym dofinansowania wysokości około 90 lub nawet 95% do fotowoltaiki i pomp ciepła w łącznej ilości 3000 sztuk na gminy członkowskie Międzygminnego Związku do spraw Ekologii w ktorym Pan Burmistrz Antoni Szlagor jest osobą która kieruję pracami zgromadzenia o czym można przeczytać na stronie związku). Stowarzyszenie Pani któremu przewodzi Pani Ostrowska jedyne co w mojej opinii robi to atakawanie Burmistrza w celu “dostania… Czytaj więcej »

Sam
Sam
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Proszę wymienić wszystkie osoby które są przy korycie….

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Sam

Najbardziej istotne pytanie do mojego komentarza…
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej może zapytać na Facebooku stowarzyszenia, ponieważ w komentarzach bardzo często pada to określenie.
Potocznie określenia używa się do określenia grupy rządzących, których w przypadku Urzędu Miasta (czyli Pana Burmistrza i reszty pracowników) bardzo popieram.

Patrzący na rece
Patrzący na rece
1 rok temu

Najlepiej zrobic na wierzcholku koczurowa, blizej nieba zobaczymy jaki bedzie odzew albo na wierzcholku kamesznicy.a ten co cisnie projekt podobno juz sie wyprowadzil do bielska.zajedzcie do bielska jaki jest smrod na wysypisku ,domy puste,dzialki za bezcen

Gość
Gość
1 rok temu

wysypać parę ciężarówek śmieci tej babie do ogródka

Witold
Witold
1 rok temu

Stop protestom – spalarnia kompostowani i wysypisko powinny być przymusowo w każdej gminie!!!
Wtedy mieszkańcy uświadomią sobie że produkują odpady potem coś się z nimi dzieje i trzeba się ograniczać w ich produkcji.

Jurek
Jurek
1 rok temu

Nie jestem za powstaniem spalarni na Żywiecczyźnie, ale mam pytanie do pani Ostrowskiej i wszystkich protestujących, gdzie robimy wysypisko śmieci bo to w Żywcu już się kończy. Może w Łodygowicach, albo Jeleśni, albo Milówce,, a może Żabnicy, a może Czernichowie. Dlaczego ma ono być w Żywcu. Przejedźcie się państwo na Kabaty to zobaczycie jakie życie mają tam ludzie. Oczekuję od pani Ostrowskiej odpowiedzi, bo najlepiej powiedzieć nie i już. Pozdrawiam. Jurek z Żywca

Łukasz
Łukasz
1 rok temu
Reply to  Jurek

Jestem tego samego zdania.. i dodam jeszcze dlaczego p. Ostrowska i wszyscy działacze nie robicie kampanii edukacyjnej… Nie pal śmieci… Wymień kopciucha, czy tym podobne..

wsiowy
wsiowy
1 rok temu

A po zebraniu grupowe rzucanie kamieniami w księżyc? Gazeta Polska- ci to są wiarygodni.

Realista
Realista
1 rok temu

Nie trzeba spalarni , to wymysł takiego jednego inteligenta co zwierzył interes dla siebie i rodziny. Poczytajcie sobie o bio wysypiskach za granicą. Myśli że Żywiecczyzny to ciemnogród a on będzie kit wciskał jak kościół w średniowieczu wiernym

Nierozumiejący
Nierozumiejący
1 rok temu

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale te spalarnie mają być jednocześnie ciepłowniami. Jedna ogrzeje pewną ilość domów. W tych domach przestaną kopcić piece. Czy bilans zanieczyszczenia powietrza wzrośnie czy spadnie?

Fidelus Castro
Fidelus Castro
1 rok temu

Ani kroku w tył!!! Mieszkańcy są z Wami!!!

BRAWO ALE ?
BRAWO ALE ?
1 rok temu

Bez spalarni odpadów zadławimy się naszymi śmieciami. Pytanie jest nie kiedy, a gdzie postawić instalację, tak aby był najlepszy dojazd i największe zyski w postaci ciepła czy prądu. Blokowanie tej inwestycji prowadzi do ciągłego podnoszenia cen za śmieci w naszym powiecie. A te śmieci/odpady i tak gdzieś jadą ( emisja z spalania paliwa przez ciężarówki ze śmieciami ) a potem gdzieś są spalane, ale to nie my mamy z tego zyski. Alternatywą jest nie produkowanie odpadów. Wybór należy DO WAS.

TomcioP
TomcioP
1 rok temu
Reply to  BRAWO ALE ?

Zostawić ukochane śmieci na wysypisku, składowisku. Zgniją. 😄😁. Żarcik taki. A wysypisko zostawić w ogródku (u sąsiada), w rzece, w lesie, w rowie, w lesie, w …… Grunt to “nie u nas”, a tam daleko “u nich”. Płacę i wymagam !!!! ONI mają zabrać MOJE śmieci. A jak nie zabierą to spalę. Sp…..lę swój kocioł, zatruje wszystko wokół alee śmieci się pozbędę, bez wydatków. Potem tylko zawał, zatrucie, alergie. Ale śmieci się pozbylim. I lekarze .. Nie ma śmieci, nie ma problemu ?????
😆🖕